SAK uhittelee taas poliittisilla lakoilla, vaikka TESit ja työrauhavelvollisuus on voimassa. Onko vasemmistopuolueiden alullepanema ajojahti?
Ei ihmisiä saa pakottaa lakkoilemaan. Lakot on tarkoitettu tilanteisiin, jossa neuvotellaan omasta TESistä. Silloinkin osallistuminen lakkoon on vapaaehtoista. Työt eivät ole koskaan lakossa. Töihin menon estäminen porteilla lakkovahtiliiveissä on pahinta rasismia ikinä. Hyökkäys heimoveljiä kohtaan. Häpeällistä toimintaan.
Ei ihmisiä saa pakottaa tukilakkoihin ja poliittisiin lakkoihin. Poliittiset lakot ovat vahingontekoa yrityksille, joilla ei ole mitään tekemistä asian kanssa. Ei sellaisen järjestäminen ole oikein, Lakkoon pakottaminen on rasismia. Rikos.
Tukilakkojen ja poliittisten lakkojen sanktioiminen on ihan ok. Tällaiset aseet ovat vaarallisia vastuttomien käsissä.
Ihmisiä ei saa pakottaa lakkoilemaan, tukilakot ja poliittiset lakot pitää sanktioida
6
246
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä sdp.n pitää puolueena saada lakkoilla, muilla puolueilla taas lakko-oikeutta ei tarvita.
- Anonyymi
Miettikäähän vielä sitä, että SAK saa Kojamolta (Entinen VVO)Vuosittain 160- 200 milj. euroa verotonta rahaa!! Ihmisten rahoista, jotka asuvat Kojamon asunnoissa! Tuollainen SAK pitäisi ampua kuuhun!!
- Anonyymi
Ammattiliittojen verottomat osingot pitää poistaa. Liitot eivät ole yleishyödyllisiä, joille verovapaus on säädetty. Mitä yleishyödyllistä on liikenteen ja satamien seisauttelussa laittomilla lakoilla? Mitä yleishyödyllistä on uhata ja kiristää laillista Eduskuntaa lainsäädäntötyössä, kuten Trump teki. Se on yhteiskuntaterroria. Kojamon osingot verolle.
Liittojen jäsenmaksujen verovähennysoikeus pois. Ei ole tulonhankkimisvähennys. Sama palkka, on liitossa tai ei. Vähennys on epäoikeudenmukainen, jonka kaikki veronmaksajat joutuvat välillisesti korvaamaan. Vain puolet työntekijöistä kuuluu liittoon. Verovähennys on rasismia, syrjintää. Vaje valtion kassaan on noin 200 miljoonaa vuodessa. Sitä rahaa tarvitaan kipeästi.
Ei ole saavutettuja etuja.- Anonyymi
Katkera konkurssiyrittäjä se siellä vuodattaa!
- Anonyymi
Orpon hallitus pakottaa ihmiset nyt lakkoilemaan!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 646267
- 635649
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1284645- 583926
- 143825
- 323239
- 693031
- 592866
- 762647
- 471970