Kuuban maastapaosta

Anonyymi-ap

11

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja tuollaiseen maailmaan komut luulevat ihmisten haluavan aivan vapaaehtoisesti. "Tulee tasa-arvo ja vapaus jota ihmiskunta on aina kaivannut." Komu-usko vaatii uskomaan mahdottomia tuosta "aatteesta."
      "Komu-puolue on ainut totuus".

    • Anonyymi

      Tervetuloa Suomeen. Persut olkoot vaiti vieraskansallisuuden kiroista. Sellaista ei ole olemassa. Tosin Persut tukevat hallitusohjelmassa sosiaalisen yhteisen purkamista, Ammattiliittojen vastainen taistelu on persujen politiikan keskiössä.

      • Anonyymi

        Aloitus koskee Kuubasta karkaavat ihmistyöläiset.


    • Anonyymi

      Kuuba on edelleen natomaiden kauppasaarrossa. Reaalisosialismia ei ole tukena.
      Kuubalaiset kuten muutkin maahanmuuttajat saavat vastaansa persumaista halveksuntaa. Alipalkkaus on normaali ilmiö, monenlainen hyväksikäyttö lisäksi.
      Euroopassa valitettavasti lisääntyy vapaan matkustamisen ja maahanmuuton estäminen, jota perustellaan erilaisilla rotuopeilla.

      • Anonyymi

        Kuuban ongelmat ovat lähes täysin sen omista lähtökohdista lähteviä.
        Kommunistien tapaan kaikki ongelmat ovat natosta lähtöisin.
        Kuuban kommunisti hallitus vainoaa toisin ajattelijoita, ihmisiä katoaa vankiloihin ja kansalaisia koskee monet rajoitteet jotka meillä demokratioissa toimivat.
        Yhdysvallat ottaa auliisti vastaan Kuuban pakolaisia joita onkin maassa jo useampi miljoona.
        Kuuba tarvitsee vielä kunnon demokraattisen vallankumouksen pois kommunistivallan ikeestä


      • Anonyymi

        Ajattele, että työikäinen väestö mieluummin muuttaa pois "kohtaamaan halveksuntaa" kuin jää reaalisosialistiseen paratiisiin. Mitä se kertoo tämän paratiisiin paratiisimaisuudesta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ajattele, että työikäinen väestö mieluummin muuttaa pois "kohtaamaan halveksuntaa" kuin jää reaalisosialistiseen paratiisiin. Mitä se kertoo tämän paratiisiin paratiisimaisuudesta?

        Nälkä ja puute on aina seurannut pakkokollektivisointia ja johtanut ruokatarvikkeiden puutteeseen, ennen maan "uudistamista" elintarvikkeita riitti omalle kansalle ja vientiinkin. Kommunistien alkaessa hallitsemaan Kuubassa alkoivat kansalle puutteen ajat.
        Kuuban Kommunisteille on Yhdysvallat on ollut hyvä kohde Kuuban ongelmiin, kaikki ongelmat voi ulkoistaa USA:n niskaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ajattele, että työikäinen väestö mieluummin muuttaa pois "kohtaamaan halveksuntaa" kuin jää reaalisosialistiseen paratiisiin. Mitä se kertoo tämän paratiisiin paratiisimaisuudesta?

        Kuuba pärjäsi mainiosti reaalisosialismin olemassaolon aikana. USA ei kyennyt estämään kaikkea tavaroiden tuontia ja vientiä.
        Miksi kuubalaiset eivät saisi muuttaa ulkomaille halutessaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuuba pärjäsi mainiosti reaalisosialismin olemassaolon aikana. USA ei kyennyt estämään kaikkea tavaroiden tuontia ja vientiä.
        Miksi kuubalaiset eivät saisi muuttaa ulkomaille halutessaan?

        Kuubalaiset muuttavat mieluiten Yhdysvaltoihin joka kommunistisen hallinnon mukaan on Kuuban kuristaja.
        Elämä sosialistisessa paratiisissa ei ole koskaan ollut helppoa.
        Kuubalaiset ansaitsevat parempaa elämää mitä kommunistidiktatuuri tarjoaa.


    • Anonyymi

      MIKSEI KUUBASTA KIRJOITETA HSSÄSSÄ MITÄÄN MAA ON IHAN UUTISPIMENNOSSA SUOMEN LEHDISTÖSSÄ SAMOIN VENEZUELA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5067
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3312
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3069
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2248
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1797
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1540
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1464
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1149
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1109
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1067
    Aihe