Miettikää miten huono toi HJK oikein onkaan?

Anonyymi-ap

Että Azerbaizhanin tilkkutäkkiarmeijakin on parempi kuin Suomen "lippulaiva".

Kyllä se jalkapallo on sopimaton laji suomalaisille. Lopettaisivat Suomesta sarjatoiminnan kokonaan niin ei tartteis lukea tästä paskasta.

4

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Montako suomalaista oli Klubin avauksessa?

      • Anonyymi

        Mitä väliä sillä on montako suomalaista on kokoonpanossa. Isoa menestystä ei ole tulossa ikinä tolle paskajoukolle. Onhan se päivän selvää, että kun vuodesta toiseen jo oman pääsarjan joukkueet alkavat olla oikeasti uhka klubin voittokululle niin ei ole lupa odottaa euroopassakaan menestystä. Onko klubi oikeasti niin köyhä, että esim. eivät saa taitavia brassipelaajia värvättyä enää rinkiin? Aasiassa taitavat maksaa paremmin kun brassien pääsarjasta mennään mieluummin pelaamaan japaniin tai koreaan.

        Ei suomijalkapallolla ole mitään tulevaisuutta.


    • Anonyymi

      Häpeällistä! Slovenialainen vierastyöläinen tarvitaan Suomen "ykkösjengiin", että päästään jatkoon C-kategorian eurojämäpeleihin.

      Luulisi Klubin omissa junioreissa olevan ne kyvykkäimmät suomifutiksen lahjakkuudet. Vai onko sittenkään. Taitavat rahan perässä lähteä ulkomaille jo 15-vuotiaina. Sitten kuluttavat penkkiä jossain belgian 3.divisioonassa ja suurimmasta osasta ei kuulla koskaan enää mitään.

      Tossa ohimennen vilkaisin eurooppaliigan tulokset ja katsoin, että jopa Ajax oli saatu lahjottua häviämään pelinsä jämä-bulgarialaisliigan joukkueelle. Oli varmaan Ajaxin pelaajat itse pelanneet vedonlyönnissä bulgarialaisten voittoa. Nimittäin sikäli passiivista oli pelaaminen, tuskin yhtään maalipaikkaa olivat luoneet. Todella epä-Ajaximaista pelaamista. Kyllä on vilungin teko mieluista roistoille.

    • Anonyymi

      Suomalaisten ongelma jalkapallossa on se, että tuloksen tekoon tarvittavaa luonteen lujuutta ei tästä kansasta löydy. Suurin osa maajoukkuemiehistäkin on ns. apupoika-Markkuja, jotka kyllä tykkäävät taustalla puuhastella ja puhaltaa yhteen hiileen, mutta kun pitäisi ottaa joukkue reppuselkään ja pamauttaa verkot tötterölleen niin jotakin tapahtuu ja suomipoika menee kipsiin. Monella pelaajalla olisi taitoa, mutta aniharva saa sen käyttöön kovassa paikassa niin maajoukkue kuin seurajoukkuetasolla. Jari Litmanen on ylivertainen tässä suhteessa. Jalkapallossa ei vastaavaa suvereniteettia ole ollut kellään muulla suomalaisella pelaajalla.

      Onhan vastaava ilmiö nähtävissä myös suomalaisessa jääkiekkoilussa - varsinkin maajoukkuepeleissä. Yhden maalin tekemiseen tarvitaan usein järjetön ponnistelu kun jenkkipoika pamauttaa tarkalla rannekudilla ensimmäisellä laukauksella kiekon sisään. Suomalainen jääkiekkoilja tarvitsee ilmiömäisen valmennuksen selkänsä taakse, jotta peli voidaan taktisesti voittaa. Ns. teknisellä tasolla voittaminen on käytännössä aina hankalampaa kuin muilla top-6 mailla maailmassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5565
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4511
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4464
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      72
      4285
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4232
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      156
      3731
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      88
      3042
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      3025
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3011
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      10
      2130
    Aihe