Miettikää miten huono toi HJK oikein onkaan?

Anonyymi-ap

Että Azerbaizhanin tilkkutäkkiarmeijakin on parempi kuin Suomen "lippulaiva".

Kyllä se jalkapallo on sopimaton laji suomalaisille. Lopettaisivat Suomesta sarjatoiminnan kokonaan niin ei tartteis lukea tästä paskasta.

4

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Montako suomalaista oli Klubin avauksessa?

      • Anonyymi

        Mitä väliä sillä on montako suomalaista on kokoonpanossa. Isoa menestystä ei ole tulossa ikinä tolle paskajoukolle. Onhan se päivän selvää, että kun vuodesta toiseen jo oman pääsarjan joukkueet alkavat olla oikeasti uhka klubin voittokululle niin ei ole lupa odottaa euroopassakaan menestystä. Onko klubi oikeasti niin köyhä, että esim. eivät saa taitavia brassipelaajia värvättyä enää rinkiin? Aasiassa taitavat maksaa paremmin kun brassien pääsarjasta mennään mieluummin pelaamaan japaniin tai koreaan.

        Ei suomijalkapallolla ole mitään tulevaisuutta.


    • Anonyymi

      Häpeällistä! Slovenialainen vierastyöläinen tarvitaan Suomen "ykkösjengiin", että päästään jatkoon C-kategorian eurojämäpeleihin.

      Luulisi Klubin omissa junioreissa olevan ne kyvykkäimmät suomifutiksen lahjakkuudet. Vai onko sittenkään. Taitavat rahan perässä lähteä ulkomaille jo 15-vuotiaina. Sitten kuluttavat penkkiä jossain belgian 3.divisioonassa ja suurimmasta osasta ei kuulla koskaan enää mitään.

      Tossa ohimennen vilkaisin eurooppaliigan tulokset ja katsoin, että jopa Ajax oli saatu lahjottua häviämään pelinsä jämä-bulgarialaisliigan joukkueelle. Oli varmaan Ajaxin pelaajat itse pelanneet vedonlyönnissä bulgarialaisten voittoa. Nimittäin sikäli passiivista oli pelaaminen, tuskin yhtään maalipaikkaa olivat luoneet. Todella epä-Ajaximaista pelaamista. Kyllä on vilungin teko mieluista roistoille.

    • Anonyymi

      Suomalaisten ongelma jalkapallossa on se, että tuloksen tekoon tarvittavaa luonteen lujuutta ei tästä kansasta löydy. Suurin osa maajoukkuemiehistäkin on ns. apupoika-Markkuja, jotka kyllä tykkäävät taustalla puuhastella ja puhaltaa yhteen hiileen, mutta kun pitäisi ottaa joukkue reppuselkään ja pamauttaa verkot tötterölleen niin jotakin tapahtuu ja suomipoika menee kipsiin. Monella pelaajalla olisi taitoa, mutta aniharva saa sen käyttöön kovassa paikassa niin maajoukkue kuin seurajoukkuetasolla. Jari Litmanen on ylivertainen tässä suhteessa. Jalkapallossa ei vastaavaa suvereniteettia ole ollut kellään muulla suomalaisella pelaajalla.

      Onhan vastaava ilmiö nähtävissä myös suomalaisessa jääkiekkoilussa - varsinkin maajoukkuepeleissä. Yhden maalin tekemiseen tarvitaan usein järjetön ponnistelu kun jenkkipoika pamauttaa tarkalla rannekudilla ensimmäisellä laukauksella kiekon sisään. Suomalainen jääkiekkoilja tarvitsee ilmiömäisen valmennuksen selkänsä taakse, jotta peli voidaan taktisesti voittaa. Ns. teknisellä tasolla voittaminen on käytännössä aina hankalampaa kuin muilla top-6 mailla maailmassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      213
      5378
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5004
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      14
      4791
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      2027
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1771
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      81
      1635
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      13
      1441
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      89
      1275
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      379
      1260
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1085
    Aihe