Eliitin elätit

Baletti, ooppera ja kaupunginorkesterit ja teatterit saavat toimintana tueksi paljon julkista rahaa. Silti lippujen hinnat ovat niin korkeita, ettei köyhällä ole varaa käydä esityksissä. Jos jostain kumman syystä kiinnostaisi. Vain eliitillä on varaa käydä pikkulilli pystyssä nautiskelemassa.

Siksipä noilta kulttuurieläteiltä on poistettava tuet ja niiden on sopeutettava toimintansa niin, että lipputuloilla pärjäävät. Muuten saavat poistua näyttämöltä.
25244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Purra rohkeasti ja rehellisesti sanoi että ne ovat luksusta. Ja toki alan ihmiset suuttuivat kun tajusivat etteivät ehkä enää saa rahaa tyhjästä, että on ihan oikeasti alettava tekemään töitä, ei enää riitä viininhuuruisen käsikirjoituksen puolittainen toteutus vaan esityksen on oltava oikeasti hyvä.

Äänestä

Ooppera muutettava liikelaitokseksi.

Äänestä
  • OK.

    Äänestä

Kannatan tukien poistoa ko laitoksilta.

Äänestä

No mutta persujenhan mainostettiin täällä olevan parempituloisia. Kyllä teillä nyt lippurahat löytyy. Ostatte vähemmän kaviaaria !

Äänestä

Aikoinaan kauhistelin sitä, että peliriippuvaiset köyhät käyttävät rahansa Veikkauksen peleihin ja sitten annetaan eliitille erimuodoissaan.

ELIITTI EI HALUA, ETTÄ ALEMMAT LUOKAT TULEVAT HEIDÄN KULTTUURIRIENTOIHINSA. 1960 luvulla se oli aivan ehdotonta. Eräs lääkäri näki minut Kansallisteatterissa. Tarkisti minulta, oliko nähnyt oikein. Siitä seurasi melkoinen valituslaulu siitä kuinka kauheaa on, kun ne yrittää tunkea vain heille kuuluville alueille. Olin tehnyt kardinaalirikoksen. - Panivat asian niin kuntoon, että minulle siitä lähtien on ollut kiellettyä käydä missään teatterissa, baletissa, oopperassa, klassisen musiikin konserteissa, taidenäyttelyissä, museoissa, jne. Kielto on päällä edelleen, vaikka olen lähes 80kymppinen. -JA TÄMÄ ON TOTTA.


OLen kyllä vuosien aikana kokeillut, onnistuisiko vaikka muualla päin Suomessa. Ei ole onnistunut. On estetty tai häädetty pois. Teknolgian kehityksen myötä 80-luvulta alkaen usein elektronista häirintäasetta käyttäen.

Äänestä
  • Tässä on "pohjaa". Mm. että kotikaupungissani menin väkisin vain hyville perheille tarkoitettuun oppikouluun. Sitten menin Helsingin yliopistoon, mista yhteiskuntaluokkani paljastuttua tietenkin yritettiin erottaa, pois, pois. Jouduin yliopistovainon ja kaappihomojen vainon kohteeksi, mutta sukulaisen avioliiton kautta tullut "sukulainen" seurasi opintojani ja valvoi, ettei minua saa ilman pätevää syytä erottaa. Opintolaina ensin, sitten 4 vuotta kokopäivätyötä. Valmistuin. - Kyllähän tämä sellaista raivoa elitissä aiheutti, että kulttuurin ulkopuolelle ainakin sulkivat. - Ja TÄMÄ ON TOTTA.

    Äänestä

  • Se, että ennen tietokoneaikaa on näinkin laaja kulttuuritilaisuuksiin osallistusmiskielto saat aikaseksi/toimimaan, kertoo eliitin verkostosta.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Se, että ennen tietokoneaikaa on näinkin laaja kulttuuritilaisuuksiin osallistusmiskielto saat aikaseksi/toimimaan, kertoo eliitin verkostosta.

    Tai ovathan nämä kulttuurinlajit verkostoituneet. Viimeksi kymmenisen vuotta sitten katsoin , mitä Helsingin Taidehalli hallinnoi. Todella suurta osaa.

    Ei enää kiinnosta baletti, ooppera. Vain poikkeustapauksissa olisi teatteri kiinnostanut. Kuulovaurion takia konsertit eivät olisi mahdollisia. TAIDENÄYTTELYT KIINNOSTAISI, mutta ei huvita joutua e-aseella ammuskelluksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Tai ovathan nämä kulttuurinlajit verkostoituneet. Viimeksi kymmenisen vuotta sitten katsoin , mitä Helsingin Taidehalli hallinnoi. Todella suurta osaa.

    Ei enää kiinnosta baletti, ooppera. Vain poikkeustapauksissa olisi teatteri kiinnostanut. Kuulovaurion takia konsertit eivät olisi mahdollisia. TAIDENÄYTTELYT KIINNOSTAISI, mutta ei huvita joutua e-aseella ammuskelluksi.

    Siis edellisen viestin kirjoittaja on tämä eliitin kulttuurikieltoon joutunut. Totesin vaan, ettei kielto enää niin vaikuta elämääni, kun olen 80kymppinen vaivainen. Että ei kiinnostaisi eikä vaivojen takia olisi edes mahdollinen,PAITSI TAIDENÄYTTELYT.

    Äänestä

Eliittejä ei ole, mutta asiat olisi aina ensin laitettava tärkeysjärjestykseen, jos rahasta ja resursseista alkaa olla pula. Tai oikeastaan elitismiä alkaa tulla, jos niin ei tehdä.

Äänestä
  • Huh, huh, kyllä Suomessa on eliitti. Googlaa vaikka. Sieltä löytyy erilajin eliittejä. Eliitillä on tiukka muuri ympärillään. Lisääntyvätkin vain keskenään.

    Edellä oleva viesti on niin tyhmä, että taitaa olla trollin yritys vesittää tämä ketju.

    Äänestä

Tämän ketjun eteen nostetaan vauhdilla muita ketjuja. - Ei ole mitään sääntöjen vastaista. Vain yksi viestini poistettiin.Siinä selitin vähän sukulaisuussuhteita ilman nimiä.

Nythän on kyse kulttuurista. Ja eliitistä. Jos yritätte tukia ottaa pois tai edes vähentää, teillä on kova vastus.

Äänestä
  • "teillä on kova vastus" on kulttuurikieltoon joutuneen köyhässä perheessä kasvaneen arvio tilanteesta ei eliitin taholta tullut uhkaus.

    Äänestä

Viheraatteiset mielellään tapattavat köyhät nälkään ja viluun, jättäisivät heidät kakkaan kuin tinkisivät hengen ruoasta, kulttuuristaan. Hirmu mölyn täällä vihreäaatteiset nostavat, kun sanotaan, että parempi säästää hengen ruoasta kulttuurista kuin perustarpeista, kun säästää pitää.

Äänestä
  • Mitkä viheraatteiset ovat mölyn nostaneet "täällä". "Minä" en ole viheraatteinen, mutta olen kirjoittanut kokemuksieni perusteella, miten tärkeää tämä kulttuuri on eliitille. Että tukien pienentäminen edes, saati lopettaminen, tulee olemaan hyvin vaikeaa ja kenttäkin on laaja.

    Aioin juuri muistuttaa, että eliitti on vuosien ajan avoimesti tuonut esille vastustavansa sosiaalitukia. Ovat tuoneet esille, että kun työttymyystuet sun muut lopetetaan, työttömät menevät töihin.

    Vain eliittiin kuuluvat ovat oikeita ihmisiä, muut eivät.

    ETTÄ LUE KOKO KETJU ENNEN KUIN ESITÄT TÄSTÄ KETJUSTA VÄITTEITÄ.

    Äänestä

Kokeilen. saako asiaa vähän elävöittää esimerkillä. On monimutkainen tarina. Muistinvaraisesti esitän punaista lankaa.

Muutama vuosi sitten tämä pikku kaupunki oli ajautumassa kriisikunnaksi valtion hoitoon. Piti ruveta säästämään. Kaikki säästäkohteet itkivät ja valittivat asiasta, mutta paikallinen pieni teatteri TAISTELI. Tällä pikku teatterilla oli suhteettoman isot tuet. Jos niitä olisi vähennetty, toiminta ei olisi ollut mahdollista Aivan hurjat kuviot puolen Suomen alueella ainakin saivat aikaiseksi. KJ sai jotenkin verkostonsa avulla asian hoideltua niin, että tämä teatteri lopetettiin itsenäisenä ja siirtyi jollekin toiselle taholle, joka sitten vähän "lainasi" teatteria tänne niin, että edelleen teatteritoimintaa tapahtuu ( suunnilleen näin.)

Siis pikku kaupungin pieni teatteri ja puoli Suomea on taistossa mukana. (Täällä asuvat näyttelijät kylläkin ovat "kommunisteja", että mitenkäs?)

Äänestä

OOPPERA MUUTETTAVA LIIKELAITOKSEKSI.

Äänestä
  • laulajat lähtevät ulkomaille, muut jäävät työttömiksi

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    laulajat lähtevät ulkomaille, muut jäävät työttömiksi

    siivoojat löytää töitä

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    laulajat lähtevät ulkomaille, muut jäävät työttömiksi

    Tervetuloa jonon jatkoksi hanantekijöiden ja finskin lentäjien kanssa.

    Äänestä

Oopperalippua yhden tiedon mukaan tuetaan verovaroin vain noin 300€/kpl
Toisen tiedon mukaan 700€:lla.
Jälkimmäisessä taisi olla mukana mm. kiinteistökulutkin.

Äänestä

joko on suunnitelmat alulla oopperan suhteen

Äänestä

Taiteilijan elämä tulee kalliiksi. Päihteitä pitää olla riittävästi ja ulkomaillakin joutuu käymään.

Te ette juntit tajua, miten kalliiksi se tulee!

Äänestä

No kuule soita niille ja ilmoita päätöksestäsi. Luuletko, että täällä iniseminen jotakin auttaa?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Baletti, ooppera ja kaupunginorkesterit ja teatterit saavat toimintana tueksi paljon julkista rahaa. Silti lippujen hinnat ovat niin korkeita, ettei köyhällä ole varaa käydä esityksissä. Jos jostain kumman syystä kiinnostaisi. Vain eliitillä on varaa käydä pikkulilli pystyssä nautiskelemassa.

Siksipä noilta kulttuurieläteiltä on poistettava tuet ja niiden on sopeutettava toimintansa niin, että lipputuloilla pärjäävät. Muuten saavat poistua näyttämöltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu