Helsingin Sanomissa on julkaistu lukijan mielipide jatkosodan alkamisesta. Se on tosiaan vain lukijan mielipide, eikä sillä ole mitään merkitystä historiallisen totuuden kannalta.
Kirjoittaja Silvennoinen väittää Venäjän aloittaneen sodan hyökkäämällä Suomeen 22.6. varhain aamulla tekemällä pommituslentoja Suomeen.
Suomen ylin sodanjohto oli jo keväällä käynyt tutustumassa Barbarossa-suunnitelmaan ja ennen sodan alkua Suomen laivasto teki yhdessä saksalaisten kanssa laivasto-operaatioita miinoittamalla Suomenlahtea ja Tallinnan edustaa. Suomi antoi Saksan ilmavoimien käyttöön Malmin ja Utin lentolentät, joita hyödynnettiin ensi-iskuissa Leningradin sekä Tallinnan alueita vastaan. Suomi oli lupautunut mukaan sotaan ja Hitler julisti radioidussa puheessaan 22.6. Suomen olevan yhdessä Saksan kanssa hyökkäämässä NLoon. Kun vielä kauttakulkusopimuksen mukaisesti Saksan armeijalla oli Suomen Lapissa satoja tuhansia sotilaita niin me oltiin sitten muka omasta mielestä liittoutumattomia? Vain ääliö voi uskoa sellaista.
Suomalaiset suoraselkäisenä odottivat NLn vastatoimia armeijan ollessa hyökkäysmuodostelmassa. Venäjän puolella rajaa venäläisjoukkojen vahvuus oli sotatoimien alkaessa vain neljännesosa siitä mitä matuilla oli hyökkäykseen lähtiessä.
Saimme ansiomerkit mukaan. Valitettavasti historia tuppaa toistamaan itseään ja sitä Hesarin kirjoittaja silivennoinen ennustelee. Me suomalaiset kun olemme sellaisia laumasieluja, että palvelemme vaikka pahan akselia jos vain tulemme mainituiksi.
Kauttakulkusopimus on jo solmittu USAn kanssa. Seuraavaksi syytesuojaa nauttivat USAn joukot (joukossa tyhmyys tiivistyy) tulevat tänne. Suomi voi tällä kertaa päätyä taistelukentäksi eikä meitä ehkä enää onnista kuten edellisellä kerralla vaikka turpiimme saimmekin. Ilmeisesti emme oppineet mitään vaan uhraamme hyvinvointimme, turvallisuutemme ja tulevaisuutemme saadaksemme taistella mahtavan ja voitokkaan Suur-USAn rinnalla katkeraan tappioon saakka.
NL aloitti talvisodan jatkosodan
6
193
Vastaukset
- Anonyymi
Ensin Kaliningrad, sitten Kronstadt ja Muurmannin tukikohdat ! Kyllä se siitä , Sevastopol ja Vladivostok kun ovat lakkaneet olemasta nii maailma hiukan rauhallisempi !
Pravda - Anonyymi
No nyt EI epäselvyyttä Kuka aloitti SODAN suomi sotinut venäjää vasyaan 1,5 miljardilla 2 vuotta vieraan maan kamaralla.
- Anonyymi
Tosiasiassa sotahullut päättäjämme ujuttivat Suomen sotaan kansalta kysymättä.
Moraalitonta on jo sekin, että varustamme ja maksamme ukrainalaisia tappamaan, mutta säästämme oman henkemme.
Niiden, jotka kannattavat sotaa, täytyy itse maksaa sodan kulut ja uhrata myös oma henkensä vierastaistelijana. - Anonyymi
Jatkosodan aloitti Aatu ja Suomi!
- Anonyymi
Tolla sumutettiin tyhmiä,Venäjän aloituksella,50-70 luvulle,ei enää pitäisi totuutta muutta!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 265271
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r34647- 1451577
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1551426Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141260- 931104
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike211064viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.189946En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61893- 37819