Kuka perusti Venäjän?

Harva tietää, että Venäjän valtion perusti ruotsalainen viikinki nimeltä Rurik.
Rurikin sukua kutsutttiin ruseiksi. Siitä Venäjä sai nimensä Russia.

Rus-nimitys tuli Ruotsin Roslagenin maakunnasta, josta Rurikin suku oli kotoisin.
Samasta maakunnan nimestä johtuu myös Ruotsi-nimitys suomen kieleen.

Rurikin suku hallitsi venäjää 800-luvulta 1600-luvun alkuun asti. Iivana Julma oli viimeisimpiä "rurikeita".

26

1372

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitäisiköhän venäjä viimein palauttaa osaksi Ruotsia

      • Anonyymi

        Niin paljon varastettua


      • Anonyymi

        Täällä oli katolisen Set kristityt levitti evankeliumia Karjalan alueella tataarit ei tykännyt


      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        😋 ­N­­­y­m­­f­­o­­­m­a­­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#179793665

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Totta, näinhän se meni, Ruotsi alkoi sotia vasta Novgorodia vastaan, mikä oli Karjalais- Venäläinen tasavalta, mitä eivät hallinneet enää ruotsalaisperimysruhtinaat, kuten Kiovan Venäjää.
      Tosin Nestorin Kronikan mukaan Kiovan Rusin perustivat yhdessä ruotsalaiset slaavien ja tsuudien kanssa, joista tsuudit olivat suomensukuinen kansa, todennäköisesti vepsäläisiä.
      Samaan tapaan Ranskassa valloittajanormannit, eli alunperin tanskalaiset ja norjalaiset sulautuivat paikalliseen väestöön.

      • Anonyymi

        Ei se mitään sitä ennen siellä asui latinan kieliset katoliset ja Turkin alueella myös ja Kreikan jos hyvin käy voi asuttaa itäturkkia kristityillä kuin oli ennen siellä kirkkoja. Myös alkuseurakunnat oli latinan Kreikan kielisiä Italian.


      • Anonyymi

        Slaaveja siellä asui ja tataareja nykyään siellä on turkkilaisia myös Intiasta tulleita


    • Anonyymi

      Hölynpölyä.
      Nykyien Kiovan seudulle muodostui 1000-luvulla ruhtinaskunta, jonka väkeä kutsuttiin Kiovan ruuseiksi, joka tarkoitti soutajia. He liikkuivat vesistöjä pitkin ilmeisesti alkuaan Itämereltä.
      Kiovan suuriruhtinaskunta oli aikanaan itsenäinen, kunnes Iivana Julma kukisti sen ja liitti Moskova suuriruhtinaskuntaan,
      Tämä oli nykyisen Venäjän alku.
      Nimeksi vakiintui vähitellen ruuseista johtuva Russia, Russland jne.
      Sana venäjä, venäläiset johtuu taas Viron sanasta "venneläiset",joka tarkoitti juuri ruuseja.

      • Anonyymi

        Siellä on ollut sotia muslimien juutalaisten budhien kanssa kun kieltävät Jeesuksen joku sulttaani kääntyi kristityksi mutta paha oli silti.Onhan Kaspian meren aluekin vihreää on öljyä mutta kristittyjä ne syrjii kaikkialla


      • Anonyymi

        No ... tuohan on ryssien uudelleen, mieleisekseen kirjoittama, taktisen totuus ... siis tulkinta siitä ajasta. :-)


    • Anonyymi

      Venäjä kieltää oman historiansa, koska viikinkien osuus historiassa ei ole venäläisille riittävän kunniakasta.

      Tämänkin osan historiastaan Venäjä siis kiistää, vaikkei ole parempaakaan vielä keksinyt.

      • Anonyymi

        HMMM?

        Viikingit?

        Raiskauksia, ryöstöjä, tuhoamista, murhia.

        Melkein kuin - aivan kuin Nato?


      • Anonyymi

        Miten niin kiistää?
        Nestorin Kronikka on tunnustettu osa Venäjän Historiaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        HMMM?

        Viikingit?

        Raiskauksia, ryöstöjä, tuhoamista, murhia.

        Melkein kuin - aivan kuin Nato?

        "Viikingit?

        Raiskauksia, ryöstöjä, tuhoamista, murhia."

        Siinä siis venäjän alku ja perusta.
        "Venäjän kansa" sekoitus vanhojen alkuperäiskansojen huono-osaisempia jotka elelivät venäjän aroilla primitiivistä sekalaista heimoelämää Ukrainalaiset olivat silloin jo perustaneet Kievin keskuksen .

        Venäjän kansan ongelma on ettei heillä ole alkuperäiskansaa vaan sekalainen sekoitus eri alkuperäiskansojen sekoituksia eikä venäläisillä ole siten identiteettiä .


    • Anonyymi

      Miten niin HARVA TIETÄÄ

      Venäjän nimikin tulee ruotsalaisilta eli Rossija

      Ruotsi viroksi Rootsi on sama sana Roslag

      Novgorod on ruotsia NyGård eli Uusikaupunki

    • Anonyymi

      Kiovan Rusin valloittivat suomalaisten sukulaiskansa mongoolit, kun taas Novgororod jäi pelkästään mongoolien alusmaaksi, mistä kannettiin verot.

      • Anonyymi

        Novgorod säilyi mongolien ryöstöltä, koska se suostui maksamaan veroa mongoleille. Veronkantajaksi kaanille toimi Novgorodin ruhtinas Aleksanteri Nevski, joka legendan mukaan 1240 voitti ruotsalaisen sotajoukon Nevalla ja 1242 Saksalaisen ritarikunnan ritarit Peipsijärven jäällä. Näistä ansioista hänet kanonisoitiin pyhimykseksi Venäjällä, ja nykyvenäläisille hän on gallupin mukaan suurin ja merkittävin hahmo Venäjän historiassa (Josef Stalin tilalla 3. ja kansaa kurittanut pääministeri Pjotr Stolypin sijalla 2.)

        Aleksanteri Nevskin sotavoitoista ei ole dokumentteja, mutta se tiedetään, että oikeasti hän oli vain mongolien verovouti. Yhdellä verontilitysreissullaan kaanin luokse tämä kyllästyi Aleksanterin naamaan ja antoi myrkyttää tämän.


    • Anonyymi

      Torvi­tööttäys­tempaus meni tosin venäläisten kannalta siinä mielessä pieleen, että koko asiaa ei huomattu tapahtumahetkellä Suomen uutisissa lainkaan. Ei syntynyt siis Suomen puolella skandaalia, vaikka kuinka yritettiin.

    • Anonyymi

      Tarkemmin ajatellen Rurikin dynastia hallitsi kylläkin Novgorodia ja siirtyi sieltä pian keskeisemmälle paikalla Kiovaan.

      Rurik on ehkä sittenkin paremmin Ukrainan perustaja kuin Venäjän. Moskovan ruhtinaskunta oli vielä mongolihyökkäyksen aikaan 1240-luvulla varsin pieni tekijä, kunnes se mongoleille antautuneena suostui toimimaan kaanien veronkerääjänä.

    • Venäjän kouluissa tuskin enää opetetaan sitä tosiasiaa, että Moskovan perusti ukrainalainen ruhtinas Juri Dolgoruki vuonna 1147.

    • Anonyymi

      Itse uskon että Kiovan perustivat aikoinaan viikingit vaikka venäläiset historioitsijat vihaavat tuota mahdollisuutta. Pitää muistaa että Viikingit olivat sekalaista seurakuntaa ja esimerkiksi nykyisen Ruotsin alueelta heistä oli harva. Kiovan suurruhtinaista on paljon mielenkiintoista tietoa, esim. neljästoista suurruhtinas Vladimir Monomahin jälkeläisistä 68% omaa suomalaiskarjalaista DNA:ssa olevaa N1c1 haploryhmää, samoin kuin hänen nuorimman kuudennen poikansa Juri Dolgorukin jälkeläisistä.
      Rurikin DNA:ta ei ole löytynyt joten siltä osin tilanne on auki. Tällä hetkellä tilanne on seis mutta venäläiset saattavat yrittää muuttaa totuuden paljastumista Venäjän alkuperästä.

      Venäjällä myös pelätään suomalais-ugrilaista yhteyttä koska aikoinaan Uralin länsipuoliset osat olivat hyvin suurelta osin suomalais-ugrilaisten heimojen hallinnassa. Tähän kiinnitti huomiota erityisesti Vladimir Žirinovski joka varoitteli Venäjää nimenomaan suomalais-ugrilaisten kansojen vaarallisuudesta. Muuten tuo Juri Dolgorukin perusti kaupungin nimeltä Moskova koska hänen isänsä Vladimir Monomah halusi laajentaa Kiovan valtapiiriä ja pani kaikki kuusi poikaansa valloittamaan uusia alueita. Nuorimmalle pojalle tuli lähtö koilliseen ja paljon hän saikin aikaiseksi. Entäpä jos Kiovan ensimmäinen päällikkö olikin nykyisen Suomen tai karjalan alueelta?

    • Anonyymi

      Se on varma että viikingit kävivät Istanbulissa asti ja sisällä kirkossa (moskeijassa) jonne kaivertelivat nimiään

      Hieno teko ilman karttoja ja mitään

    • Anonyymi

      Ryssien yliäänipommitaja tuhottiin Novgorodin alueella dronella Massive explosion as kamikaze drone smashes into Russian air base damaging one of Putin’s prized supersonic bombers A Ukrainian Telegram channel has said that two Tu-22M3 supersonic bombers were damaged during the strike

    • Anonyymi

      No eipä ihme että tiltutkin on sillei ruotsalaisii.

      Hihihiii, sillei.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3986
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1899
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1364
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1296
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1185
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1041
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      951
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      914
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      911
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      892
    Aihe