https://yle.fi/a/74-20045737
Hänen mielestä hirviä ei saisi metsästää. Noh, ei varmasti olekkaan mikään pakko metsästää. Mutta toisaalta eikös hirvi juurikin ole sitä vapaana kasvanutta onnellisen hirven lihaa?
Kunhan kanta pysyy elinvoimaisena, niin en näe siinä mitään ongelmaa. Ennemminkin kiinnittäisin enemmän tuotantoeläinten olosuhteisiin ja tarkkailuun huomiota.
Varmasti lähes kaikki pitävät hyvää huolta, mutta joskus saa lukea niitä valitettavia tapauksia, jossa tilallinen on esim. masentunut ja eläimet kuolleet hoidon puutteeseen.
Miten on mahdollista, ettei kukaan muka huomaa yhtään mitään? Siinä tarvitsisi isäntä/emäntä ja eläimet apua, mutta ketään ei vain kiinnosta?
En ihan ole samaa mieltä
6
266
Vastaukset
- Anonyymi
Hirvieläinten aiheuttamat liikennekolarit unohtuneet jutusta. Kuitenkin työmatkat monelle normaalia elämää. Puurot ja vellit taas sekaisin.
- Anonyymi
Onhan jutussa mainittu liikennekolaritkin, mutta vain nopeasti. Ja hirvikolareiden määrää vähentäisi huomattavasti, jos ajaa hiljempaa.
- Anonyymi
Jos hirviä metsästetä lopulta niillä on nälkä Kuolema edessä.
- Anonyymi
Olen samaa mieltä siinä, että suurempi eettinen ongelma on tuotantoeläimissä. Siis varsinkin suurten tilojen tuotantoeläimissä. Eettisempää on syödä hirveä kuin nautaa. Tietenkin voi ryhtyä vegaaniksikin, mutta sitä tuskin kovin moni on valmis tekemään.
- Anonyymi
En usko että hirvet ovat mitenkään erityisen onnellisia. Ei sää suojaa, nälkä kuolema uhkaa jos et itse löydä syötävää, susilauma aina kintereillä tai metsästäjät.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184211Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5032350Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1421871- 761484
- 1581456
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.91244- 106737
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik34724- 27711
Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?
Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?25691