https://yle.fi/a/74-20045737
Hänen mielestä hirviä ei saisi metsästää. Noh, ei varmasti olekkaan mikään pakko metsästää. Mutta toisaalta eikös hirvi juurikin ole sitä vapaana kasvanutta onnellisen hirven lihaa?
Kunhan kanta pysyy elinvoimaisena, niin en näe siinä mitään ongelmaa. Ennemminkin kiinnittäisin enemmän tuotantoeläinten olosuhteisiin ja tarkkailuun huomiota.
Varmasti lähes kaikki pitävät hyvää huolta, mutta joskus saa lukea niitä valitettavia tapauksia, jossa tilallinen on esim. masentunut ja eläimet kuolleet hoidon puutteeseen.
Miten on mahdollista, ettei kukaan muka huomaa yhtään mitään? Siinä tarvitsisi isäntä/emäntä ja eläimet apua, mutta ketään ei vain kiinnosta?
En ihan ole samaa mieltä
6
294
Vastaukset
- Anonyymi
Hirvieläinten aiheuttamat liikennekolarit unohtuneet jutusta. Kuitenkin työmatkat monelle normaalia elämää. Puurot ja vellit taas sekaisin.
- Anonyymi
Onhan jutussa mainittu liikennekolaritkin, mutta vain nopeasti. Ja hirvikolareiden määrää vähentäisi huomattavasti, jos ajaa hiljempaa.
- Anonyymi
Jos hirviä metsästetä lopulta niillä on nälkä Kuolema edessä.
- Anonyymi
Olen samaa mieltä siinä, että suurempi eettinen ongelma on tuotantoeläimissä. Siis varsinkin suurten tilojen tuotantoeläimissä. Eettisempää on syödä hirveä kuin nautaa. Tietenkin voi ryhtyä vegaaniksikin, mutta sitä tuskin kovin moni on valmis tekemään.
- Anonyymi
En usko että hirvet ovat mitenkään erityisen onnellisia. Ei sää suojaa, nälkä kuolema uhkaa jos et itse löydä syötävää, susilauma aina kintereillä tai metsästäjät.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1019578Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki764957Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.554682Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92421Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1051642- 451458
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota561387Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.491341Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441296Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?651291