kaste suorittaa.
Kaste
Raamatussa on monta tapaa kastaa ja näitä kaikkia on myös käytössä vapaissakin suunnissa.
1 tapa. Matteuksen evankeliumi: 28:19 Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
2 Tapa. Apostolien teot: 2:38 Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan
3 Tapa. Roomalaiskirje:6:3 Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen, olemme hänen kuolemaansa kastetut?
Eli mielestäni oikea tapa kastaa olisi- Kastan sinut Jeesukseen Kristukseen Isän Pojan ja Pyhän Hengen nimeen. Tässä tavassa tulisi kaikki nuo tavar kerralla tehdyksi.
Kaste
Raamatussa on monta tapaa kastaa ja näitä kaikkia on myös käytössä vapaissakin suunnissa.
1 tapa. Matteuksen evankeliumi: 28:19 Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
2 Tapa. Apostolien teot: 2:38 Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan
3 Tapa. Roomalaiskirje:6:3 Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen, olemme hänen kuolemaansa kastetut?
Eli mielestäni oikea tapa kastaa olisi- Kastan sinut Jeesukseen Kristukseen Isän Pojan ja Pyhän Hengen nimeen. Tässä tavassa tulisi kaikki nuo tavar kerralla tehdyksi.
Vastaukset 385
Vanhimmat
Koko kasteproblematiikka johtuu siitä, että aikoinaan luterilaiset raamatunkääntäjät käänsivät väärin tuon Matt 28:n kohdan. Uudemmassa Raamatun käännöksessä tuo virhe on korjattu vastaamaan kaikkien muiden kielien käännöstä, ja siinä ei opetuslapsia tehdä kastamalla, vaan saarnaamalla evankeliumia kaikille kansoille:
Matt 28
"Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni: kastakaa heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ja opettakaa heitä noudattamaan kaikkea, mitä minä olen käskenyt teidän noudattaa."
Ei ole mitään väärää käännöstä vaan sama asia molemmissa käännöksissä
Saarnaamista ei mikään käännös tuossa sisällä
Jeesus käski jo aikaisemmin opetuslapsia saarnaamaan.
: "Menkää Israelin kadonneitten lampaiden tykö ja JULISTAKAA.!"
Luterilaiset hyppäävät suoraan kasteeseen.
Tuossa Jeesus käski kastamaan ja opettamaan
Niinpä, ei voi siis hypätä suoraan kasteeseen kun Jeesuhan mainitse kasteen tuossa ensin.
"Menkää Israelin kadonneitten lampaiden tykö ja JULISTAKAA.!"
Raamatussa ei ole tuollaista kohtaa. Mutta Jeesus käski kyllä julistaa evankeliuma kaikilla kansoille
Suomeen kristinusko tullut n. 1000 -luvulla , pääosin itäistä reittiä pitkin Novgorodista ja lännestä Ruotsista.
siitä lähtien kristillisissä kirkoissa julistettu evankeliumia, ensimmäiset kristilliset kirkot ,
ortodoksisuus ja katolilaisuus.
Täh: "Raamatussa ei ole tuollaista kohtaa. Mutta Jeesus käski kyllä julistaa evankeliuma kaikilla kansoille"???
Etkö tunne Raamattua?Jeesus käskee opetuslapsia julistamaan lähettäessään näitä matkaan.
Nii käskee mutta näytätkö missä Raamatussa on tällainen kohta: "Menkää Israelin kadonneitten lampaiden tykö ja JULISTAKAA.!"
Suomessa julistettu evankeliumia noin 1000 vuotta, ja julistetaan edelleen,
"eivätkö he ole kuulleet ? KYLLÄ ovat, HEIDÄN sanansa on kulkenut kaikkiin maihin ja
HEIDÄN sanansa maan piirin ääriin." Room: 10: 18
Etkö tunne Raamattua:
Matt 10:6
""Menkää Israelin kadonneitten lampaiden tykö ja JULISTAKAA.!"
Minun Raamatussani Matti. 10:6:
"vaan menkää ennemmin Israelin huoneen kadonneitten lammasten tykö."
Sinun siteeraamaasi kohtaa ei ole Raamatussa
Eri käännöksissä tuo asia on sanottu hieman eri tavalla. Minä käytin v 92-käännöstä.
Miksi intät samaa asiaa?
92 käännös sanoo:
"Sen sijaan menkää Israelin kansan eksyneiden lampaiden luo"
Kylläpäs sinä jaksat inttää. Menikö kunnia kun paljastui, että et tunne Raamattua.?'
"Menkää sen sijaan Israelin kansan eksyneitten lampaiden tykö ja julistakaa: "taivasten valtakunta on tullut lähelle".
Mit intätku raamatussa eiole kohtaa "Menkää Israelin kadonneitten lampaiden tykö ja JULISTAKAA.!"
TOLLO JUDE RIEHUU TAAS hellareista no kuules ei sun ole pakko pelastua eikä pelastusta voi ostaa rahalla et se on vähän myöhäistä yrittää rahalla sitä ostaa.Tai myydä. Ei mitenkään onnistu. KADONNEET lampaat tosiaan on KADOTETTUJA täysin pihalla ja niille on kyllä julistettu 2000 vuotta mutta kuurot korvat ja teidän muka evankeliumi myynti tuote on väärää evankeliumia taas. Kun eivät kuule eivät kuule kadonneet ei kuule.
Hellarit varmaan vaihtanut sanojen paikkoja taas !
Suomessa oli katoliset kirkot noin 300 luvulla rukoushuoneet koulut
Ku ne kadotetut ei ottanut vastaan niin kaikki kansat heimot muualla otti
KYLLÄ JUDET ON SIIS KUULLUT MUTTA EI OTA VASTAAN suomessa on oltu kristittyjä 300 luvulta katoliseen aikaan judet ei vaan usko mut muut uskoo.
NO KUN NE EI OTA VASTAAN JEHOVAT ON SYNAGOGALLA BABYLONIASSA ARABIAS NE ON JÄÄNYT KADOTUKSEEN. MENE NYT IHMEESSÄ SYNAGOGALLE JULISTAAN POIKAA JEESUSTA TÄNÄÄN HELSINGIN SYNAGOGALLE TAI TURUN ANTAA PALAA VAAN KOKEILE KUULE.
Mene SYNAGOGALLE vaikka KAMPPIIN SIELLÄ VOIT JULISTAA
Ei toi mitään mut esikoislestat on laittanut saatanalle Jeesuksen omia jotka on käyttänyt kynsilakkaa tai jotka ei halua kuulua lahkoon tai jotka on kuunnellut RYTMI musiikkia. Eikö tämä ole murhanhenkiä.
Osuuspankin tunnus on venäjän kirjain entä tai yhtiöt lestojen asunto bisnestä ????
Katoliset oli ensin ja kuka omistaa Osuuspankin venäjän tunnuksen
Lue tästä sana KADONNEET KADOTETUT EI NIITÄ VOI KUKAAN PELASTAA MUT NE MYY PELASTUSTA RAHASTA KYLLÄ MUILLE.
Raiskaajat onkin ollut usein just judeja ja väärentäjät
Paavali on pakanain apostoli. Häntä ei lähetetty kastamaan ja häntä Jeesus käskee meidän seurata. Kaste Kristukseen on Hengen suorittama kaste jossa ihminen "upotetaan" Kristukseen. Tämä kaste tulee näkyviin meissä uutena luonteena, Jeesus elää meissä. Jokainen joka uskoo tulee tällä kasteella kastetuksi. Ei siis niin että vain ne jotka kastetaan oikeaoppisesti ja oikeilla sanoilla, vaan kaikki jotka uskovat, Henki, kastaa/upottaa Jeesukseen.
Paavali oli murhamies, eikä kuulunut niihin 11 Apostolin joukkoon , jotka kastoivat.
Ilman uudestisyntymistä mikään ei muutu ihmisessä vaikka tehdään kaikki rituaalit joit aosataan ja tiedetään !
tämä asia on niin fakta kuin olla ja voi !
ja mikään seremonia ei uudestisynnytä ketään ei vaikka kastetaan sukellusveneessä kymmeneen kertaan.
piste ja aamen.
Joo uudestisyntymä on välttämätöntä mut sinä et siitä tajua
Piste ja aamen
helluntailaisten "uudestisyntymä" on , maallinen , ja katsovat maallisiin,
"maallisiin on heidän mielensä" Kol: 3: 2
raamatullinen uudestisyntymä on helluntailaisilla "peitossa" , kun eivät usko Raamatun sanaa.
"Jos joku ei synny vedestä ja Hengestä ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan"
Joh: 3: 5
"Jumalan valtakunta ei tule nähtävällä tavalla , eikä voida sanoa : `Katso , täällä se on`,
tahi: `Tuolla `; sillä katso , Jumalan valtakunta on sisällisesti teissä." Luuk: 17: 21
helluntailaiset ei ikinä usko raamatun sanaa : "sisällisesti teissä", vaan kaikki
helluntailaisuudessa keskittyy ULKONAISEEN ja vielä kehuskelevatkin , ikäänkuin
omana tekonaan.
Raamattu: "ette itsenne kautta" Ef:2: 8
Oh hoh: "helluntailaiset ei ikinä usko raamatun sanaa : "sisällisesti teissä", vaan kaikki
helluntailaisuudessa keskittyy ULKONAISEEN ja vielä kehuskelevatkin , ikäänkuin
omana tekonaan."
Yrittävätkö luterilaiset tunkea sitä kastevettä vauvan sisään? Eikö se yleensä tiputeta otsalle?
Eikö pappi katso lainkaan siihen vesikuppiin tiputtessaan vettä vauvan otsalle? Siksikö tarvitaan kolme tippaa, että edes yksi osuisi? Tuo "vedestä syntyminen" kun vaatii vettä.
edes kaste Kristukseen ei aukene helluntailaisuudessa.
Puhuvat PELKÄSTÄÄN vedestä , eivät Kristuksesta sanaakaan.
Mutta Jeesus puhuu syntymisestä YLHÄÄLTÄ, ei alhaalta vedestä:
"Henki on se, joka eläväksi tekee, ei liha mitään hyödytä"!
Siksi lihan kasteleminen ei hyödytä mitään.
Sinä olet ainoa joka puhuu alhaalta syntymisessä. Mistä olet moisen keksinyt?
Uudestisyntymä tapahtuu ylhäältä vedestä ja hengestä
Yrittääkö tuo tunkea jotain vauvan sisään?
Ainakin se rääkyy vesitipoista
Tarkoitat että vain sateella ulkona voi syntyä ihan uudesti!
On se melkoinen oppi ei ihme että sen kehittäminen vaati jokapäiväistä kaljottelua.
Varsinaista kaljakelluntaa etten sano.
HELLUNTAILAINEN VOI VAPAASTI MENNÄ SYNAGOGALLE HUUTAMAAN KAMPISSA ON SIITÄ VAAN
HELLARI AMMATTIVARKAANA EI VAAN PALAUTA MITÄÄN MITÄ ON OTTANUT. NIIN. VERHOTKIN VARASTETTU MYYNNISSÄ. PILKKAA MUIDEN USKONTOA ITSE JÄÄNYT ULOS EI HAKUA MUIDENKAAN PELASTUVAN.
Osuuspankin tunnus kirjain on venäjän aakkosista
Juu Paulus Saul Paul olikin vähän jälkeenjäänyt juutalainen rabbi FARISEUS mutta sai taivaasta tyrmäyksen tyrmäytippoja ja kääntyi häneltä menikin vuosia tähän irrottautumiseen vanhasta koville otti myös kun judet ei ottanut vastaan Jeesusta hän itki sitä kovin.
TIETYSTI MUISTA USKONNOISTA KÄÄNTYMINEN OTTAA KOVILLE MUTTA ÄLÄ NYT KRISTITTYÄ ALA VAINOAMAAN SENTÄÄN.
Älä kuule pilkkaa käy omaan nilkkaan
Vaikka koko lutterin pappiskunta häärää vaunujen ympärilla kaikkine kirkkotemppuineen, mikään ei vaunuissa muutu eikä viisari värähdä millään tavalla missään pään yläpuolella.
Meneekö se toiset viissataa vuotta ennenkuin tuo viisvuotiaan tasoinen teologinen kysymys luttereissa selviää vai tuhannenko vuotta se kaipaa!
Uudestisyntyminen on pyhän hengen ja ihmispoloisen välinen tapahtuma joka tapahtuu ihmisen tajutessa syntisyytensä ja huutaessaan herraa apuun siinä ongelmassa.
Vesiämpäristä ei tule apua ,ei papeista ei lukkareista eikä kummeista, virsitaulun hoitajakaan ei voi auttaa eikä hautakarttojen säätäjä!
Tätäkään viisvuotiaan ymmärtävää asiaa ei sakasti saa selväksi pitäisköhän siellä alkaa pyhtää viisautta kun siitä näkyy olevan mahdoton puute!
Onvähän kuin suomen sotafilmissä mies hieroo silmiään saunan lauteilla ja esittää kilpailua jossa ykköspokaalin voittaa se joka ensiksi näkee suomalaisen lentokoneen!
helluntailainen kun ei usko Raamatun sanaan , ja väittää itseänsä uskovaiseksi . . .
"kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen , syntienne anteeksisaamiseksi ,
SILLOIN te saatte Pyhän Hengen lahjan, sillä teille ja teidän LAPSILLENNE tämä lupaus
on annettu" Apt: 2: 38--39
kristityt uskoo Jumalan tekoon Pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa.
helluntailainen uskoo OMIIN tekoihinsa.
Sinä olet ainoa, joka hermostuu, kun puhutaan alhaalta syntymisestä!
Jeesukseen uskovat puhuvat "syntymisestä ylhäältä."
"Henki on se, joka eläväksi tekee."
"älkää uskoko kaikkia henkiä" 1 Joh: 4: 1
kristillinen kaste: "silloin te saatte Pyhän Hengen" Apt: 2: 38
"Jeesukseen uskovat puhuvat "syntymisestä ylhäältä.""
AAMEN! Ja sinä puhut syntymisestä alhaalta.
Totta: ""Jeesukseen uskovat puhuvat "syntymisestä ylhäältä."
"Henki on se, joka eläväksi tekee. Ei liha mitään hyödytä."
Siksi lihan kasteleminen on turhaa.
Tiit 3
"Mutta kun Jumalan, meidän vapahtajamme, hyvyys ja ihmisrakkaus ilmestyi,
pelasti hän meidät, ei vanhurskaudessa tekemiemme tekojen ansiosta, vaan laupeutensa mukaan uudestisyntymisen peson ja Pyhän Hengen uudistuksen kautta,
jonka Hengen hän runsaasti vuodatti meihin meidän Vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen kautta".
Jeesuksen Kristuksen veri pesee meidät puhtaaksi synnistä. Luterilaiset yrittävät tehdä sitä veden avulla.
Mutta sinä puhut lihan kastelusta ja alhaalta syntymisestä ja vedestä
Kristuksen seuraajat pestään puhtaaksi kasteessa mutta sitä ei tee vesi
Jumala todella pelastaa uudestisyntymisen peson kautta mutta helluntailaiset eivät sitä tarvitse
Häh: "Kristuksen seuraajat pestään puhtaaksi kasteessa mutta sitä ei tee vesi"???
Mutta siinähän puhdistuu vain otsa!
kaste: > "vedestä ja Hengestä" ,
"kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, silloin
te saatte Pyhän Hengen lahjan" Apt: 2: 38
Huom!
KUKIN TEISTÄ!!!!
Ei teidän vauvoistanne!
"kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi , silloin
te saatte Pyhän Hengen lahjan, sillä teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu"
Apt: 2: 38-39
"Ja he toivat hänen tykönsä myös pieniä lapsia , että hän koskisi heihin" Luuk: 18: 15
"toivat, - pieniä lapsia"
lapset oli siis niin pieniä , etteivät vielä itse kävelleet , vaan äidit toivat sylissään pieniä
lapsia, eikö vauvat ole pieniä lapsia !
Jeesuksen "kosketuksessa" oli voima , ja niin myös kasteessa Kristukseen on "voima" >
Pyhä Henki, "sillä teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu" Apt: 2: 39
Ei siinä niin sanottu
Luterilaiset tietää juutalaiset valehtelee eksyttää varsinkin ympärileikattujen joukossa eksyttäjiä niin ja tiitus kultapieni 2000 vuotta sitten ei nyt just elä täällä vai ootko tavannut hänet ??
Hellarit eksyttää kyllä punainen dragon lohikäärme
Jeesus tykkää juuri kristityistä vauvoista lestat taas kiduttaa niitä uhkailuilla.
Jaaha helluntaijuutalainem Jahve taas budhan virvoitus vesissä virtailee gurujen hengessä no kun APOTOLIEN TEOT 2 ON JO TAPAHTUNUT 2000 VUOTTA SITTEN ET MISSÄ OLITTE SIIHEN AIKAAN JOSSAIN HELLUNTAISEURAKUNNASSA VAI MIKÄ SAALEM SIION CITY SE NYT OLIKAAN TOSIAAN SYNAGOGAA.No mutta ei tämä tapahtuma nyt mitenkään enää tapahdu näille kun nää on jo kuolleet. Mutta kopioita tietysti tulee ja menee. Kopion kopioita.Myyntijeesusta myynti henkeä myyntisanaa rahastaa.Jyst money.Millaista on pitää varastettua takkia päällään tai sateenvarjoa tai kelloa tuntuuko miltään.Kleptomania tekee jäjitelmiä.
ONKO TEILLÄ KOKONAAN LUKIHÄIRIÖ HOITAMATTA ? LUKAS 18 ON IHAN ERI ASIA TAAS KUIN AP.T.2 VOI HELVETTI SENTÄÄN HYI HELVETTI TYHMYYS KÄY YLI HILSEEN KYLLÄ.
Raamatussa on opetettu ainoastaan yksi tapa kastaa. Se on upotuskaste vedessä Jeesuksen Kristuksen nimeen, niille, jotka ovat tulleet uskoon eli saaneet syntinsä anteeksi ja tehneet parannuksen.
Apt. 2:38,41.
Pyhä Henki johdattaa uskossa olevia nyt lopunaikana Jumalan asettamalle alueelle. Se on Raamatun opetuksiin.
Videossa selitys siitä:
https://youtu.be/i-JywstcfdE
LOPUN AIKA OLI JO 2000 VUOTTA SITTEN KUN KAIKKI TUHOTTIIN SIELLÄ SIIHEN AIKAAN maailman loppuun asti toki julistetaan todistukseksi kaikille kunnes alkuaineet palaa.
Kaste on vain symboliikkaa ja seurakunnan tapakulttuuria. Sanat ei tee kenestäkään yhtään mitään, mutta niillä on merkityksensä. Kaikissa kulttuureissa on omat rituaalinsa.
>>>"Sanat ei tee kenestäkään . . .
"Ei ihminen elä ainoastaan leivästä , vaan jokaisesta SANASTA , joka JUMALAN suusta lähtee"
Matt: 4: 4
kaste annetaan "vedellä ja Jumalan Sanalla" , > "vedestä ja Hengestä"
Papit siunaavat vainajatkin Isän, Pojan ja Pyhän hengen nimeen.
Missä noin opetetaan Raamatussa?
Raamatussa kehoitetaan siunaamaan. Harmittaako se sinua?
Lut kirkko saivartelee taas tuolla siunaamis-asialla ja siunaa koiria ja muita kotieläimiä tai kauppakeskuksia.
Missä siellä kehoitetaan siunaamaan vainajia?
Niin Jeesus käski siunata, eikä eritellyt mitään
Taitaa harmittaa sinua vietävästi
Niin taitaa kun se on itkenyt ennenkin tuosta asiasta ja eikä se tajua että yleensä kristilliset seurakunnat siunaa.
Miksihän lut kirkko ei siunaa uskovaisia?
Siunaa se. Onko sinulla kyselyikä?
Kaikissa kulttuureissa on eri sanat todella hyvin oivallettu sillä ei ole ihmisille muuta nimeä annettu missä tämän tulisi pelastuman ....jee
Ja tästä leivästä kristitty on tehty ja osallinen lunastettu vanhan liiton kirouksista vapaaksi.
Jeesuksen kädessä syntyessä ja kuollessa elämän ja kuoleman avaimet on hänellä ei meillä.
Juu tietysti siunataan Jeesuksen omat
Kyllä se siunaa
Totta. Lut kirkossahan siunataan myös koiria ja ne taitavat olla uskovia. Noista homoista en ole niin varma.
Älä sitten kysele tuollaista jos itsekin myönnät että uskovia siunataan
Kyselen sitä siksi, että te väitätte, että Raamattu ei tunne vauvojen siunaamista.
Kukaan ei ole väittänyt sellaista
Puhut omiasi
No miksi luterilaisessa kirkossa ei siunata vauvoja, kuten Jeesus opetti.
Kyllä siunataan! Puhut ihan omiasi
Lisäksi ehtoollisen yhteydessä siunataan lapset
Mistä noita pönttöjä tulee? Jeesus ei missään opettanut siunaamaan vauvoja
Lapsia hön kyllä siunasi kuten kristityt tekevät. Hellari on ihan ulalla
"Lisäksi ehtoollisen yhteydessä siunataan lapset"??
Miksihän lut kirkko ei siunaa vauvoja?
Käyppä neuvolassa kysymässä mistä niitä pönttöjä on tullut!
Kyllä ne siellä tietää.
Kyllä siunaa kuten aikuisiakin
Sanoivat että helluntailaisista
ai mutta kun ne lähes kaikki on entisiä luterlaisia, mitenkäs tuo yhtälösi nyt menee, kokeile selittää !
Ei ole lälheskään kaikki
koita valehdella lisää
Kristityt homot on myös siunattuja sillä homot ja huorat menee taivaaseen ennemmin kuin kuolleet fariseukset 😈
Juutalaiset ei voi uskoa se synti oli ikuinen herja
Hell arit arielit elää aikaa ennen Jeesuksen ristiä
Ai ei tietysti siunata vauvoja koska kerran hellarit vaparit synagogat ei siunaa vaan silpoo
Hellaripastori tosiaan siunasi vauvaa ja sanoi jos tarvii mennä maailmaan niin tuo takaisin HAHAHAHAHA APUA KUN ON HAUSKAA
Hautausmaan siunaus on kyllä jo yliveto kohteena.
Mutta papeilta onnistuu mikä tahansa joka ei viittaa apostolien malliin.
Joo helkuntaipapit pitävät oikein siunaustilaisuuksia, apostolit ei pitäneet
helluntaissa ei olla lapsivihamielisiä siksi siunaavat mennen tullen kaiken ikäisiä!
Niin tekevät luterilaisetkin. Mikä siinä ärsyttää teitä?
Helluntaiseurakunnissa siunataan vauvoja, nuoria ja aikuisia uudelleen ja uudelleen.
Tällainen uudelleen siunaus on luterilaisille kauhistus.
Mutta luterilaisetkin siunaavat aina uudelleen ja uudelleen kaiken ikäisiä.
Mutta luterilaisten siunaaminen on helluntailaisille kauhistus.
Nytkö teille kelpaakin vauvojen siunaaminen? Ennen te pilkkasitte sellaista.
Onko oppi taas muuttunut?
Sinulle tuo siunaaminen tuntuu olevan ongelma, ei muille
vauvojen siunaaminen ei estä kastetta , eikä kaste estä siunaamasta.
Ei luterilaisessa kirkossa noudateta Jeesuksen antamaa esimerkkiä vauvojen siunaamisessa, vaan vastoin Jeesuksen opettamaan mallia, lut kirkko kastaa vauvat väkisin.
Missään ei pelkkä siunaus riitä, vaikka se riitti Jeesukselle:
"Sen kaltaisten on taivasten valtakunta."
Jeesus ei antanut esimerkkiä vauvojen siunaamisesta. Mutta luterilainen kirkko siunaa niin lapsia kuin aikuisiakin, mikä harmittaa teitä paljon
Pelkkä siunaus ei riitä pelastukseen kellekään
Eikä kumpikaan pelasta ketään.
Kaste pelastaa, siunaus ei
Kyllä sybagogallakin oma hautausmaa on siellä kivitetään
Yksi hellari kertoi miten varasti 300 farkkurahaa
Juu ennen ristiä oli kaikenlaista kyllä niin. Mutta missä kohtaa olet sen kaltainen ???
Jos ei vauva anna kastaa itseään sellaisen kirkko mieluusti karkottaa pääsiäissaarelle.
ja entä jos vauva ei halua, että helluntailaiset siunaa ilman vauvan lupaa . . .
Helluntaikirkko voi karkottaa vauvoja, muut kirkot ei
voiiii ne suuuttuuu jos vaavi ei anna siunata !
Hellari kirjoittaa: "Ei luterilaisessa kirkossa noudateta Jeesuksen antamaa esimerkkiä vauvojen siunaamisessa"
Kyllä luterilaisessa kirkossa siunataan vauvoja mutta missä Jeesus antaa esimerkin siunata nimenomaan vauvoja??? Antakaa kohta. Lapsia Jeesus kyllä siunasi
Ei sellaista kohtaa ole, uudestikastaja puhuu omiaan kuten ennenkin, sekä väite Jeesuksen mallista että luterilaisen kirkon siunaamatta jättämisestä ovat valetta.
Jeesuksen oma esimerkki kelpaa mielle todisteena, Hänet siunattiin vauvana! Luterilaisessa kirkossa ei siunata vauvoja!
Miksihän Jeesuksen esimerkki ei kelpaa luterilaisille?
Luterilaisessa kirkossa siunataataan vauvoja.
Mutta Jeesus ei missään siunannut vauvoja, eikö tämä esimerkki kelpaa teille?
"Jeesuksen oma esimerkki kelpaa mielle todisteena, Hänet siunattiin vauvana! "
Saman logiikan mukaan meidän pitäisi myös ympärileikata poikavauvat koska Jeesuskin ymärileikattiin
Oletko vähän tyhmä?
Jeesus oli juutalainen ja ympärileikkaus kuului vain heille.
>>>"Jeesus siunattiin vauvana"<<<
Jeesus ympärileikattiin 8 päivän vanhana.
"ja niin minun liittoni on merkitty teidän lihaanne iankaikkiseksi liitoksi" 1 Moos: 17: 13
Jeesus , vaikka olikin Jumalan Poika , syntyi IHMISEKSI,
"ja hänet havaittiin olennaltaan sellaiseksi kuin ihminen"
Kyllä mutta eikö nyt hänen esimerkkinsä kelpaa???
Missä Jeesus siunasi vauvoja???
Väittäkö tuo hellari että siunauskin kuului vain juutalaisille? Kelpaako se esimerkki vai ei?
Siunaus kuuluu KAIKILLE ihmisille. Niin Raamattu kehoittaa tekemään.
Miksihän lut kirkko ei siunaa vauvoja?
Mutta se siunaa
Voit lopettaa tuon inttämisen
Kerro missä! Muuten olet valehtelija.
Kirkoissa, mitä vielä intät?
Kyllä mutta ei luterilaisessa kirkossa!
Nimenomaan luterilaisessa kirkosaja kaikissa kristillisissä kirkkokunnissa
Tuo kieroileva typerä helluntailainen ei tiedä että luterilaisessa jumalanpalveluksessa ehtoolliselle tullessa perheiden sylilapset siunataan ehtoollispöydässä. Joko se ei tiedä faktoja tai sitten se haluaa väkisin vängätä niitä vastaan.
että ympärileikkaus mukamas kuului vain juutalaisille ,
"Sukupolvesta sukupolveen ympärileikattakoon JOKAINEN poikalapsi teidän
keskuudessanne kahdeksan päivän vanhana , niin hyvin kotona syntynyt palvelija kuin
MUUKALAISELTA , KENELTÄ TAHANSA , rahalla ostettu , joka ei ole sinun
jälkeläisisäsi.
Ympärileikattakoon sekä kotonasi syntynyt että rahalla ostamasi ; ja niin minun liittoni
on merkitty teidän lihaanne iankaikkiseksi liitoksi"
edellinen: 1 Moos: 17: 12-13
Oh hoh? Jopa oli paksua.
" ympärileikattakoon JOKAINEN poikalapsi teidän
keskuudessanne kahdeksan päivän vanhana "?????
Nyt on luterilainen oppi kyllä hukassa sinulta! Ympärileikkaus on merkki siitä, että kuuluu valittuun kansaan. Se ei kuulu pakanoille.
lue ny edes mitä RAAMATTU sanoo:
"Ympärileikattakoon JOKAINEN poikalapsi teidän keskuudessanne kahdeksan päivän vanhana , niin hyvin kotona syntynyt palvelija kuin MUUKALAISELTA , KENELTÄ TAHANSA , RAHALLA OSTETTU, joka EI OLE SINUN JÄLKELÄISIÄSI.
Ympärileikattakoon , sekä kotonasi syntynyt palvelija , että rahalla ostamasi , ja niin
minun liittoni on merkitty teidän lihaanne iankaikkiseksi liitoksi."
1 Moos: 17: 12-13
Onpa se RAAMATUN sana helluntailaisille , >>>"paksua"<<< . . .
Luterilaisilla on tapana hypätä yli joitakin raamatunjakeita saadakseen tukea harhaopilleen. Tuokin pelle unohtaa täysin, mitä tuon luvun alussa sanotaan:
1. Moos 17
"Jumala sanoi Aabrahamille: "Mutta sinä pidä minun liittoni, sinä ja sinun jälkeläisesi, sukupolvesta sukupolveen.
Ja tämä on minun liittoni sinun ja sinun jälkeläistesi kanssa; pitäkää se: ympärileikatkaa jokainen miehenpuoli keskuudessanne."
Ovatko suomalaiset Aabrahamin jälkeläisiä?
Minusta järkyttävää että eri mieltä oleva alkaa herjaamaan toista pelleksi
Pelle on sellainen, joka väärentää sitkeästi Jumalan sanaa.
Eli sinä
Loppuiko jankkaaminen, kun tajusit olleesi väärässä?
Pelle olet, ei sitä tarvi kenenkään jankata
KAIKKI on Aabrahamin jälkeläisiä , > sukupolvesta sukupolveen,
"Sillä niinkuin KAIKKI kuolevat Aadamissa, niin myös kaikki tehdään eläviksi Kristuksessa"
1 Kor: 15: 22
helluntailainenhan ei tunnusta olevansa "Aadamin jälkeläisiä .
Mitähän sinä taas sekoilet?
Kaikki ovat Aadamin jälkeläisiä, mutta kaikki eivät ole Aabrahamin jälkeläisiä!
Koita jo rauhoittua.
ei kukaan täällä olevista "sekoile", vaan RAAMATTU sanoo :
"Sillä niinkuin KAIKKI kuolevat Aadamissa, niin myös kaikki tehdään eläviksi
KRISTUKSESSA." 1 Kor: 15: 22
"Niinkuin yhden ihmisen kautta , synti tuli maailmaan , ja synnin kautta kuolema , niin
kuolema on tullut KAIKKIEN osaksi, koska KAIKKI ovat syntiä tehneet." Room: 5
paratiisissa EI ollut kuolemaa , jos olisi yksikin synnittömänä syntynyt , niin sellaista ei
kuolema tässä ajallisessa elämässä kohtaisi, > kaikkien ihmisiä kohtaava kuolema on
Aadamin ja Eevan synnin tähden.
Ymmärrätkö mikä on asian ydin !
kuolevat "Aabrahamissa",
"tämä EHTO teidän on täytettävä" > ympärileikkaus (1 Moos: 17: 12-13).
Vanhan liiton ympärileikkaus on uuden LIITON kasteen esikuva,
"Kristuksen ympärileikkauksella , ollen haudattuina hänen kanssaan , kasteessa"
Kol: 2:
Kristuksen ympärileikkaus "Ei ole käsin tehty"!!!!
Se on hengellinen tapahtuma, jossa ei tarvita vettä!
Kol 2
"Häneen teidät on yhdistänyt ympärileikkaus, JOKA EI OLE KÄSILLÄ TEHTY, Kristuksen ympärileikkaus, jossa syntinen luonto riisutaan pois."
Tuo tarkoittaa uudestisyntymistä ylhäältä!
uudestisyntyminen tapahtuu Kristillisessä kasteessa.
"HÄN on se, joka on tullut VEDEN kautta, Jeesus Kristus , ei ainoastaan vedessä , vaan
vedessä JA veressä ; ja Henki on se , joka todistaa , sillä Henki on totuus.
Sillä kolme on, jotka TODISTAVAT: Henki JA vesi JA veri , ja ne kolme yhdessä ovat"
1 Joh: 5:
"Henki ja vesi ja veri"
nämä kolme voi vaikkapa lapselle selittää esikuvallisena , >
( "ja ne kolme YHDESSÄ ovat" esim: höyry, vesi ja jää, ja ne kaikki on "eri " ja kuitenkin samaa "yhdessä ovat" )
Kristillinen kaste : "Henki ja vesi ja veri" > yhdessä ovat. 1 Joh: 5
Näyttää suomen luterilainen kirkkokansa syntyneen uudeksi vauvakasterituaaleissa todellakin !
Suuri on efesolaisten artemis!
Saunassako tuon vesisatusi kekseit se on tosihauska !
Laita vielä hiukan lisää löylyä saattaa tulla jotain lisääkin viritelmääsi.
Kristuksen ympärileikkaus tarkoittaa kastetta ja siinä käytetään vettä
helluntailainen puhuu , UUDEKSI , ikäänkuin tässä maallisessa elämässä oltaisiin "uusia".
Jeesus on ylösnoussut "uutena" , > "uutena Isäni valtakunnassa"
ei siis Jeesus elänyt "uutena" MAAN PÄÄLLÄ , vaan taivaissa, Ylösnousemuksensa jälkeen.
"uusi luomus" ei ole niin kauan , kuin elämme "lihassa", sillä:
"liha ja veri ei voi periä Jumalan valtakuntaa"
pilkkaat siis kristillistä kastetta ,
"herjaavat sitä mitä eivät tunne" ja todentotta helluntailaiselle raamatun sanan on vaan
hauskaa keksintöä , ei siis helluntailaiselle mitään muuta.
Missä tuossa puhutaan vauvakasteesta?
Onko se otsan kasteleminenkin yhtä kuin Jeesuksen kaste?
Sinä siitä puhut koko ajan
Jeesuksen kastetapaa ei kerrota
"Hän nousi ylös vedestä"!!!
"He astuivat kumpikin veteen."
Mieti sitä.
Astui, mutta kastetapaa ei kerrota
Mieti sitä
"Sydän vihmottuna puhtaaksi ja ruumis puhtaalla vedellä pestynä"!
Mieti sitä.
Vihmottuna, pestynä, mutta ei sanaakaan upottamisesta
Mieti sitä
Lutterin kasteen tärkein argumentti on se ettei mikään paikka vain kastu.
Olisko varminta siirtyä höyrytykseen vaavien käsittelyssä.
parhamin kasteen tärkein argumenti on että paikat kastuu
sodomiitillää on paikat märkänä kun käsitteleee vauvoja, heheeh
Taidan tietää mitä tarkoitat. Vaari on semmonen mies...
Vaarin vauvat on kasvaneet ja ovat ympäri mailmaa omien perheittensä kanssa, hyvissä viroissa !
Kukaan ei asu kopeissa eikä ole työttömänä.
Totta. Riittää, että vain otsaa vihmotaan.
Totta
Hyvä että myönsit
Silloin ei tarvitse kastaa koko ruumista, kuten raamatullisessa kasteessa tapahtuu.
Säästyy vettä.
Ei tarvi eikä se ole ehto.
kasteessa ei vesi ole yksinään "määräävä tekijä" , vaan Jumalan SANA:
"kastamalla Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen NIMEEN"
Ei ole häävi alku eikä jatkokaan lutterin systeemissä.
Jumalaton pappi ja jumalattomat vanhemmat kummeineen leikkii jumalan sanalla ainoan synnittömän kanssa.
Mistä viidakosta löytyy hassumpaa.
Parhamin systeemissä ei muita olekaan kuin jumalattomia pedoja
Turhaan sodomiittikäkätys leikkaa uskovaa
Mene navetan katolle kitisemään
helluntailainen ei usko eikä ymmärrä Raamatun syntikäsitystä , mitään muuta
kuin sen mikä NÄKYY .
kieltävät vieläpä olevansa Aadamin jälkeläisiä,
"Niinkuin KAIKKI kuolevat Aadamissa, niin kaikki tehdään eläviksi Kristuksessa"
helluntailaistenkin lapsia kuolee jo vauvana , ja ihan "suorilla "Kristuksessa.
"Aadamissa kuolevat" , helluntailainen on pyyhkinyt raamatustaan kokonaan pois.
muistaakseni Raamatun sanasta ei saa pyyhkiä mitään pois , niinkuin helluntailainen
tekee.
Totta: "kasteessa ei vesi ole yksinään "määräävä tekijä" , vaan Jumalan SANA:"
Mutta kun Jumalan sana ei tunne lainkaan tuollaista kirkkojen keksimää vauvakastetta, niin ei Jumalakaan ole siinä touhussa mukana. Siihen tarvitaan vain pappi, kummit ja lapsen vanhemmat!
Vauvakastetta ei voi pyyhkiä pois Raamatusta, koska siellä ei edes tunneta sellaista.
Täh: "Turhaan sodomiittikäkätys leikkaa uskovaa"????
Joko te olette ottaneet kiruginveitsen käyttöön?
Takavuosina miekka ja keihäs riittivät.
Pedolla taas vauvat mielessä. Mitään vauvakastetta ei ole erikseen
Uudestikastajien symbolikastetta ei ole Raamatussa. Tai kuuluaisuustekokastetta
Sodomiittikäkätys on kai leikellyt uskovia
Sinulle riittää miekka ja keihäs
helluntailaisten opin mukaan , lapset ei kuulu kansaan.
Jeesus käskee:
"kaikki kansat minun opetuslapsikseni kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen
nimeen" Mt: 28: 19
Totta: "Mitään vauvakastetta ei ole erikseen"!
Raamattu ei tunne tuollaista vauvakastetta.
Siellä on vain uskovien kaste: "Joka uskoo ja kastetaan, pelastuu."
Ei tunne vaan se tuntee kasteen. Sinä olet ainpa koka vauvakasteesta täällä jankkaa
Raamattu ei tunne uskovien kastetta vaan kasteen
Eilen tuo sekoiti käskyn ja lupauksen. "Joka uskopo ja kastetaan pelastuu" on lupaus joka kertoo sen että Raamattu tuntee pelastavan kasteen.
kaikki ihmiset kuuluu KANSAAN,
"ei ole erotusta juutalaisen eikä kreikkalaisen välillä" Room: 10
Totta. Ja FILIPPUS saarnasi evankeliumia KANSALLE, joka otti sen halukkaasti vastaan:
Ap 8
"Filippus meni Samarian kaupunkiin ja saarnasi heille Kristusta.
.Ja KANSA otti yksimielisesti vaarin siitä, mitä Filippus puhui, kun he kuulivat hänen sanansa ."
Mahtoikohan tuossa "kansassa" olla vauvoja?
Ihan varmasti sillä vauvatonta kansaa ei ole
Mutta miksi heitä ei kastettu:
Ap 8
"Mutta kun he nyt uskoivat Filippusta, joka julisti evankeliumia Jumalan valtakunnasta ja Jeesuksen Kristuksen nimestä, niin he ottivat kasteen, sekä miehet että naiset."
Ei Raamattu mainitse sellaista
Mahtaako Suomen kansaan kuulua vauvoja?
onko historiassa koskaan ollut sukupolvea , jossa ei olisi vauvoja !
Kerropa se tuolle hengenheimolaisellesi jo ja asiaa kyselee
Miksihän teidän kalloonne ei mene se raamatullinen totuus , että vauvoja EI kastettu?
Kansakuntaan kuuluu kyllä vauvatkin, mutta heidän kastamisestaan Raamattu ei puhu mitään, vaikka veivaisitte tuota "kansakunta-sanaa" aamusta iltaan.
Vain ne kastettiin, jotka uskoivat:
Ap 8
""Mutta kun he nyt uskoivat Filippusta, joka julisti evankeliumia Jumalan valtakunnasta ja Jeesuksen Kristuksen nimestä, niin he ottivat kasteen, sekä miehet että naiset."
Se että se ei puhu mitään ei tarkoita ettei sitä tehty. Raamattu ei puhu mitään siitä että perheen lapset jätettiin kastamatta
Ei Raamattu puhu apostolien harrastamasta siunaamisestakaan mitään joten ihme ettet jankkaa täällä että vauvoja ei siunattu
Erikoista että ensin se kysyy että kuuluiko tuohon kansaan vauvoja ja sitten itse sanoo että "Kansakuntaan kuuluu kyllä vauvatkin"
Asia on siis selvä. Voisi hankkia muutakin tekemistä kun roikkua näillä foorumeilla lasten kastamista vatustamassa.
haista home !
vauvat ON lapsia.
Vanhan liiton KÄSKY oli : "ympärileikatkaa jokainen poikalapsi kahdeksan päivän ikäisenä"
kahdeksan päivän ikäinen oli siis LAPSI > "poikalapsi" ( tytöistä kaksi kyyhkysenpoikasta)
"sillä teille ja teidän LAPSILLENNE tämä lupaus on annettu" Apt: 2: 39
vai, onko helluntailaisten sisälukutaidossa häiriö !
Sillä on todella suuria vaikeuksia ymmärtää lukemaansa ja kovan raivon ja tunteen palon vallassa se ei malta lukea mitä Raamattu sanoo. Se vain jankkaa siitä mitä se ei sano. Se on toivoton tapaus
Noinko typerää on teidän järjenkäyttönne? Kannattaako sitä paljastaa tyhmyytensä?
Siinähän ensi todettiin yleisellä tasolla, että kansan kuuluu myös vauvoja, mutta sitten puhuttiin tilanteessa, jossa samarialaisia kastettiin. Siellä EI kastettu vauvoja.
Oletko ihan terve? Itse kysyit kuuluuko kansaan vauvoja. Ja vastasit itse että kuuluu
jaa. Mutta JEESUS sanoo: "kastamalla kaikki kansat" Mt: 28: 19
"Jos te pidätte MINUN käskyni" , - "niin on kirjoitettu"
Eikö sinulla järki vieläkään toimi?
Minä kysyin: "Mahtoikohan tuossa "kansassa" olla vauvoja?"
Tuossa kysyttiin samariálaisten kastamisesti, ja siellä EI KASTETTU vauvoja?
Ja siinä kansassa on vauvoja
Raamattu ei sano että lapset jätettiin kastamatta
Pietari opettaa kasteesta:
"teille ja teidän LAPSILLENNE tämä lupaus on annettu" Apt: 2: 39
onko helluntailaisten raamatusta taas kerran pyyhitty yli "lapsillenne" . . .
Mutta kun lutterin väki ei pidä käskyjään tehdä parannus ja kääntyä !
Eli taivaan ovi pysyy kiinni.
Ota osaa
Parhamin väki ei pidä käskyjä vaan kitisee tuskaansa
Taivas pysyy kiinni
helluntailaiset ei pidä Jeesuksen käskyä , kieltävät kasteen saamisen perhekunnalleen , > lapsilleen.
on ne helluntailaiset itsekkäitä ihmisiä , itse menevät uudelleen -kasteelle , joillakin jopa kolmaskin kaste , ja omille lapsilleen ei ensimmäistäkään kastetta . . .
"teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu" Apt: 2: 39
Totta: "Ja siinä kansassa on vauvoja".
Samarialaisessa kansassa oli todella vauvoja, mutta HEITÄ EI KASTETTU:
Ap 8
""Mutta kun he nyt uskoivat Filippusta, joka julisti evankeliumia Jumalan valtakunnasta ja Jeesuksen Kristuksen nimestä, niin he ottivat kasteen, sekä miehet että naiset."
Miksihän luterilaiset eivät usko Jumalan sanaa?
Todellakin siinä oli vauvoja. Heidän kastamatta jättämisestä ei puhuta mitään
Miksi ette usko sanaa?
Siksi kun ne uskoo vain sen mitä siellä ei sanota!
Sinä siis uskot, että nuo lapset myös tervattiin, koska sitä ei ole kielletty tuossa kertomuksessa.
Hauskaa tuollainen kieltoihin perustuva oppi.
Ihme fantasia sinulle tuo tervaaminen, mistä lie sellaisen keksit
Jeesus ei käskenyt tervata ketään
onpa tyhmä keksiä jotakin tervaamista, ei vi##u , voiko noin ääliömäistä keksiä
lisättynä raamatun sanaa, kun raamattu selvästi sanoo kasteesta:
"teille ja teidän LAPSILLENNE tämä lupaus on annettu" Apt: 2: 39
tottakai siellä perheissä oli lapsia , kun kerran niin raamatussa kirjoitettu,
että lapsillenne .
8 päivän ikäinen on LAPSI. ( 1 Moos: 17: 12)
"Ihme fantasia sinulle tuo tervaaminen, mistä lie sellaisen keksit"??
Samasta lähteestä kun vauvakasteen, eli mielikuvituksesta.
8 päivän ikäinen on lapsi ( 1 Moos: 17: 12
No älä sitten puhu tervaamisesta ja vauvakasteesta. Ei muutkaan niistä puhu
Veivikonetta siinä on taas kokeiltu ja aina se antaa jakeita ulos vaikka ei veivaaja mitään niistä tajuakaan!
Missäs kääntymätön olisi raamattua oppinut@?
Niinpä, uudestikastajat tykkäävät tervata lapsia. Ei ne muuta siitä puhuisi
>>>"veivaaja ei mitään tajuakaan"<<<
helluntailaiselle on näköjään SUURI VAATIMUS ymmärtää . . .
"teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu" Apt: 2: 39
ko. raamatun jae liittyy kasteeseen > (Apt: 38-39)
niin se tekee mutta kun et ymmärrä kontekstia et mitään muutakaan koko asiasta niin mitä yrität selittää, kerro?
yhäkö vuonna 2023 kuvittelet noiden jakeiden olevan jotakin joka puolustaa vauvojen kastamisia häh !
koita jo herätä
"Raamattu on kaikkina aikoina kaikelle kaikille kansoille"
"Taivas ja maa katoavat , mutta minun sanani eivät koskaan katoa."
Matt: 24: 35
helluntailaiset kuvittelee , että heidän omat oletuksensa on vahvempia kuin
Jumalan SANA.
Kyllä ne vain puolustaa kastamista ja parannuksen tekoa ja niihin liittyvää lupausta.
Sokea ei sitä näe
Olipa nerokas havainto:
"8 päivän ikäinen on lapsi ( 1 Moos: 17: 12"
Kyllä satavuotiaskin on jonkun lapsi!
Olipa fiksu oivallus! Mutta ei enää lapsi!
Jeesus ei puhunut aikuisista , "jonkun lapsista" , vaan nimenomaan kirjaimellisesti lapsista , pienistä lapsista jotka ovat vanhempiensa vastuulla.
"Jeesuksen tykö TUOTIIN lapsia , jotta hän koskisi heihin. Opetuslapset moittivat tuojia ,
mutta sen huomatessaan Jeesus närkästyi ja sanoi heille: "Sallikaa lasten tulla minun
luokseni, ÄLKÄÄKÄ ESTÄKÖ heitä." Mark: 10: 13-14
"tuotiin" , > lapset oli siis pieniä lapsia , jotka eivät vielä itse kulkeneet, vaan
"hänen tykönsä tuotiin lapsia"
Jeesus on YLÖSNOUSSUT , ja Jeesuksen "kosketus" on kasteessa ,
"silloin te saatte Pyhän Hengen lahjan, sillä teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on
annettu." Apt: 38-39
Veivikonetta on nyt veivattu aika lailla ja monta jaetta on pullahtanut ulos.
Mikään ei kerro mitään vauvan kasteista ja selitykset on kuten aina 100 pros humpuukia.
Jospa menisit puolukkaan vaihteeksi!
Kokeileppas mitat rahat ja punnukset sivuilta löytyskö sieltä mitään kasteen pönkää ok !@
>>>"mikään ei kerro mitään vauvan kasteesta"<<<
"osta silmävoidetta , jotta näkisit"
Vauvat taas mielessä vaarilla
Raamattu puhu kasteesta paljonkin
Mene mustikkaan jossa siellä löytyisi uudestikasteesi pönkittäjää hehe
Lea adiolaiset ajalta ennen ristiä vetää sen kohdan kun Jeesus sanoi antaa lasten tulla niin lestat käy panemassa lapsia tulemaan ja synnyttää NÄIK KIRJAIMEN VANHASSA KÄY.
Hellarilla jehovalla taas lääkkeet jäänyt ottamatta mutta ihan jos noin kiinnostaa niin vauvat tosiaan siunataan kyllä. Nyt voit rauhoittua.
Voi kun se rauhoittuisikin
Juutalaisen hulluus on kyllä fanaattista jo
Judeilla ei kannata kertoa mitään mistään sitten kun kääntyvät vasta ei heitä kasteta Jeesukseen.
Ihmiskauppakin tuli tähän RAHALLA OSTAMASI rahalla ostettuja ja ihmisiä kristityt on kieltänyt orja ja ihmiskaupan parittamisen myös
Älä nyt nimittele kristittyjä miksikään pakanoiksi sentään JUMALAN pojan lunastamia uuden liiton välimieheen !!
RAHALLA OSTETTUA RAHALLA RAHALLA
EIKUN JEESUS NASARETILAISEN JÄLKELÄISIÄ JOKA SYNTYI BETLEHEMISSÄ RISTIIN NAULITTIIN SIIONIN VUORELLA.
Rikas mies ja Lasarus
Faaraot oli olemassa jo ennen judeja muistakaa tämä ja abrahM Oli arabi Kaldean uurista
Juutalaiset kuolee synteihinsä niinkuin on kirjoitettu
Sekopäät kukaan ei kuole abrahamissa vaan synneistä. Adam synnit .
Sinunkin syntinen luontosi pysyy kunnes kuolet täältä pois vasta sitten ihmisen sielu on vapaa täältä.
Aabraham noudatti Jumalan käskyä: >"tämä ehto teidän on täytettävä"
"Aabraham oli 99 vuotias kun hänet ympärileikattiin" 1 Moos; 17: 24
Vanhan liiton ympärileikkaus on uuden liiton kasteen esikuva:
"Kristuksen ympärileikkauksella , ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa"
Kol: 2: 11-12
"Jos te pidätte minun käskyni" Joh: 5
Kuka niin sanoo ja millä valtuuksilla?
RAAMATTU sanoo niin.
Aabraham oli 99 vuotias , kun hänet ympärileikattiin,
"26 Tuona SAMANA PÄIVÄNÄ ympärileikattiin Aabraham , hänen poikansa Ismael 27 heidän kanssaan kaikki palvelijat , sekä talossa syntyneet että muukalaisten joukosta ostetut" 1 Moos: 17: 26-27
Vanhan liiton ympärileikkaus on uuden liiton kasteen esikuva:
(tytöistä kaksi kyyhkysenpoikasta 3 Moos: 12)
"KAIKKI KANSAT minun opetuslapsikseni , kastamalla heitä
Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen" Mt: 28: 19
"Kristuksen ympärileikkauksella ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa"
Kol: 2: 11-12
>"pitämällä mitä MINÄ olen KÄSKENYT" Mt: 28
- Aabraham noudatti Jumlan KÄSKYÄ , > "samana päivänä + poikansa)
Kuka sanoo ympärileikkaus on kasteen esikuva ja kenen luvalla?
Häh
Paavali siihen viittaa
raamattu:
"KRISTUKSEN ympärileikkauksella ollen haudattuina hänen kanssaan KASTEESSA"
Kol: 2: 11-12
"Tämän esikuvan mukaan vesi nyt TEIDÄTKIN pelastaa - kasteena, joka ei ole lihan
saastan poistamista , vaan koska Jumala teki kanssanne hyvän omantunnon LIITON."
1 Piet: 3: 21
"teidätkin" > uuden LIITON kristityt > Kristukseen kastetut.
Vanhan liiton ympärileikkaus : "iankaikkiseksi liitoksi" 1 Moos: 17: 13
kun et tajua mitään aiheessta, niin antaisit olla, kokeile mennä puolukkaan, siitä ei tule runsaita raippoja takapuoleen kuten raamatun vääristelystä tulee mitä ilmeisimmin.
Ryhdypä kato kuule töikseen kastelemaan niin jospa se siitä asettuu se oikea kaste aloilleen.
"Ja kaikki, minkä teette sanalla tai työllä, kaikki tehkää 𝗛𝗲𝗿𝗿𝗮𝗻 𝗝𝗲𝗲𝘀𝘂𝗸𝘀𝗲𝗻 nimessä, kiittäen Isää Jumalaa hänen kauttansa."
niin: "kiittäen Isää Jumalaa hänen kauttansa"
"Kuka sanoo ympärileikkaus on kasteen esikuva ja kenen luvalla?"????
Ovatko luterilaiset kehittäneet laitteen kastamiseen, joka ei ole käsillä tehty? Toimiiko se laite sähköllä?
Jeesuksen suorittama ympärileikkaus EI OLE ihmiskäsillä tehty, vaan on sydämen ympärileikkaus hengessä:. Kol 2
"Häneen on teidät yhdistänyt ympärileikkaus, joka ei ole ihmiskäsillä tehty, Kristuksen ympäri leikkaus, jossa syntinen luonto riisutaan pois."
Ainakin aikaisemmin vauvakaste tehtiin ihmiskäsillä!
Raamattu:
"KRISTUKSEN ympärileikkauksella ollen haudattuina hänen kanssaan
KASTEESSA" Kol: 2:
"ETTE itsenne kautta - se on Jumalan lahja" Ef: 2:
Vanhan liiton ympärileikkaus tehtiin "käsin" ,
uuden liiton ympärileikkaus > KRISTUKSEN ympärileikkauksella, - kasteessa.
kaste: "silloin te saatte Pyhän hengen lahjan" Apt: 2: 38
Tuo pelle ei osaa lukea että tuon kohdan mukaan kastetta EI OLE ihmiskäsin tehty. Se mitä kasteessa tapahtuu, ei ole ihmiskätten tuotosta vaan Jumalan tekoa.
Mitään vauvakastetta ei ole vaan kaste, jota ei tehdä ihmiskäksin. Ihmiskäsi siinä on vain välikappaleena.
Selvää sanaa tuokin
"ei hyvää päivää"
tottakai kasteessa tarvitaan "ihmiskäsiä" , mutta ihmiskädet ei kastetta tee "kasteeksi",
vaan Jumalan Sana ja vesi ,
helluntailainen puhuu kasteesta niinkuin se olisi PELKKÄÄ vettä ja PELKKÄÄ ihmisen tekoa , onhan se ulkonaisesti tietenkin toimittava niinkuin Jeesus KÄSKI:
"MENKÄÄ siis ja TEHKÄÄ kaikki kansat minun opetuslapsikseni KASTAMALLA heitä
Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen:"
Jeesus otti kasteen ja sanoo:
"SALLI nyt, sillä NÄIN meidän PITÄÄ täyttää kaikki vanhurskaus" Matt: 3: 15
kristillisessä kaste: "Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen NIMEEN" Mt: 28: 19
ja helluntailainen sanoo , kaste on ihmiskädet !!!
Juuri noin!!!! Aamen!!
Hyvin kirjoitat
noin vain tuli veivikoneesta taas raamatun irtojakeita ihan pitkä lista !
mitään tekemistä noilla jakeilla ei ole vauvan kastamisen kanssa, se on ihan hyvä otta huomioon.
Kyllä mutta sinähän et Raamattua usko
Joka väittää ettei niissä ole mitään tekemistä kastamisen kanssa, on unpisokea
hyvin kirjoittaa koneella mutta mitään hengellistä lokiikkaa ei siinä ole.
jae sieltä toinen tuolta ja tyhjäät seliselit siinä väleissä joissa ei ol e mitään varteenotettavaa.
kiivailkaa välillä kirkkoisien extroista eli aurinko kierto ja kellutukset!
vauvan kasteessa ainut tapahtuma on pienoinen kastuminen vaavin otsalohkossa., kummiluisikka ja kakkukaffit siinä kaikki.
mikään ei värähdä päitten yläpuolella!
kaikki muu on kirkkoisien humpuukia.
käytäntö osoittaa että mailmassa ei ol e ainuttakaan vauvakasteessa jeesuksen seuraajaksi tullutta, ei suomessa ei missään isoissa kirkoissa, edes putleri ei ole muuttunut vai onko !?
Siinä on selvä logiikka ja vahva Raamatu tuki.
kiivalie sinä sodomiittipaskakasa vain niistä kirkkoisistäsi kun et Raamattua usko
"vauvan kasteessa ainut tapahtuma ".. blaa blaa ei tuo pikkulastenhässijä muuta osaa. Kasteella on sama merktiys kasttavan iästä viis. Raamatun Sana on tuolle pedolle kirkkoisien humpuukoa"
Jeesuksen opetuslapseksi tullaan kasteessa ja sen Raamattu selvästi sanoo, Käytäntö osoittaa ettei uudestikasteessa ole tullut muuta kuin putleria ihannoivia pedoja jotka tuskissan rääkyy lasten kastamista vastaan.
uskon nimenomaan raamattua en kirkkoisiä enkä lutteria !
heill viittaan isolla sepelikinttaalla.
miksi muuten sanot lähimmäsitäsi sodomiittipaskakasaksi?
onko se sitä vauvakasteen vaikutusta vai tuliko se vasta rippikoulussa, miten on?
etkö tiedä että se jumalaton synti!!
Sinä et usko Raamattua !!! Niin ja luttei sanoi että Jeesus on Jumalan poika mutta eeehhhei et sinä seelsta uskooö
Sanon sinua sodomiittipaskakasaksi koskaolet sitä, iljettävä pedo ja rippilasten perässä juokseva lapsille vaaralinen kumiäijä!!!
Toivottavasti jokaisesta uudestikastetussta ei tule tuollaista pedoa, en tiedä oppiiko ne fifteenleirillä rääkymään kirkkosisitä ja lutterista kun mistää nasiaan kuuluvasta en ei osaa sanoa
Onko se kisa vilä voimassa joka löyt'' sodomiittipaskakasalta kijroituksen jossa ei mainita sakastai, lutteria tai vaaveja ollenkaan?
Kyllä, hyvä että uskovat vielä jakavat täällä Jumalan Sanaa kun tuo katkera hellarivanhus ei siihen kykene. Se osoittaa vihansa niitä kohtaan jotka uskovat Raamattua
Sanopa muuta. Raamatun Sana on totuus!
se on ihan sama mitä nämä uudestisyntymättömät fariseukset täällä jankuttaa ja veivaa jakeita raamatusta arpakoneelllaan joista heillä ei ole minkäänlaista ymmärrystä!
mistä sitä ymmärrystä olisi sakastiin tullut kun ei sitä ollut lutterilla ei kirkkoisillä eikä kenelläkään joka on ilman omakohtaista syntymistä Jumalan Pyhästä Hengestä !
siinä ei kasteilla ole pienintäkään merkitystä.
luonnollinen vauva kun syntyy, se pestään, mutta siinä pesussa ei itse vauvaan tule yhtään mitään lisää!
siinä on esikuvaa jota jopa sokea saattaa ymmärtää tai sitten ei.
Se on ihan sama mitä tuo uudestisyntymätö pedokääkkä kitisee kirkkoisistään ja veivikoneista kun se ei usko mitä Raamattu sanoo. Sodomiittikasalla ei ole mitään ymmärrustä mistään. Se ei usko Raamatun sanaan uudestisyntymisestä, eikä se ole uudestisytynyt itse vaan on pelkkä uudestisyntymätön fariseus
Ei pesussa kenestäkään tule mitään. Uudestisyntymisen pesossa taas tulee, mutta sitäkään tuo parhamin talutusnuorassa kitisevä sodomiitti ei tajua
Uudestisyntymätön sodomiitti voi mennä sinne navetan katolle ja hyppiä sieltä ihmisen kimppuun ja sieltä parinvaintobileisiin, siinä sen harrastukset
Raamatuseta se ei tajua mitään kuten ei uudestisyntymättömät yleensäkään
mene kysymään rippinuoriltasi jotka kulkee kaljapussit käsissä ja nuuska pullottaa huulessa, seuraavatko he jeesusta siinä kulkiessaan, mutt avaro ettei kukaan varasta puhelintasi siinä samantien!
Moni rippinuori seuraa Jeesusta mutta fifteenleirillä niitä ei taida olla
kysy polttavatko tupakkia mistä syystä häh
Lutterin kirkossa 99,99 pros on täysin tietämättömiä mistään uudestisyntymisestä.
mieti asiaa
älä vikise...
tuossa olisi hyvä aloitus papille seinäpönttöpuheensa alkusanoiksi !
koittaisitko suositella samalla sitä kun menet ripille foorumisynneistäsi!
tietoksi
ja vikinä vaan jatkuu sosomiitilla''
sanookohan ne sedät sitä niille lapsille joita panevat
onko sodomiitti t as hypellytt katolta lasten kimppuun?
varmaan on mutta käsiotteet endaumentissa on kai jääneet käymättä, hehe
minusta teidän olisi hyvä ottaa muutama lisätunti evankelioimisen asiakaskohtaamisesta!
en päästäisi noilla argumenteilla katutyöhön!
Lutterilla ei ole mitään kirkkoa
Parhamin kirkossa 100 % ei usko Raamattua
Maamme uskovista valtaosa on luterilaisia
mieti sitä
Sinun olisi hyvä ottaa tunti jos toinenkin ja jätätä veivikoneet ja lutterit ja kirkkoisät kokonaan pois
et pääse noilla arhumenteilla mihinkään
sodomiitti kai käy katutöissä.... lapset varokaa!!!
Huvittavaa kun tuo uudestisyntymätnkäkätysmäkätys yrittää uiveltaa jotakin mutta ei tiedä mistään mitään hahahaheehehehahaha, voi kuolean kohta nauruun
eikös olkiukkovaarinne ollutkin vanhaikodissa paskoissaan makaamassa, noin olen sieltä kuullut tiedotettavan!
koittaisitte päättää viimeinkin minkä valeen otatte jatkuvaan käyttöön ja millä paikkaatte entisiä!
sieltä vanhainkodistako se hyppää rippilasten kimppuun kun hoitajien silma välittää?
yrittäk ymmärtää vaavia, sillä on paha olla
nykyisin nuoria kuolee ihmeen paljon, terveitä urheiluihmisiä ja muita valkohammastapauksia.
sielunvihollisella on kai työväkeä niin paljon ettei kaikkia kannata pitää elossa kovin pitkään.
niin sen täytyy olla.
minäkin ymmärrän vaavia, joka joutuu heti syntymästään pakolliseen pesuun ja kohta kirkkoveron pakkomaksajaksi !
tavoite on kyllä jalo, ei sen puoleen, eli mailman kallein hautakuoppa !
sitähän mietin kaiken aikaa että missä ne valtaosauskovaiset oikein on kun ei ole elämäni aikana vielä tullut missään vastaan ei ilmi eikä sanaakaan siitä uskomisestaan.
en ole koskaan kuullut luterilaisen puhuvan uskostaan jeesukseen!
edes putleri ei ole puhunut vaikka on kastettu !
Sitähän sinä toivot
Kaikki vaavit joutuu pesuun. Minäkin ymmärrän sen. Mutta veroja ne ei maksa
Ei niitä Siellä tule vastaan, parhamissa niitä ei ole
Vanhoissa kirkoissa niitä on
Ilmeisesti helluntaissa ei niinkään sitten kun vaari noin sanoo
mikähän kirkollinen lahkoporukka se on tämä riekkujasakki täällä, niitä kun on kolmisenkymmentä niin ei aina heti erota mikä on työvuorossa.
ihmeen vähän ne auringon tapulimatkasta kiivailevat, mikähän siihen lie syynä, olihan se vahva argumentti kirkollisen ylivallan hautomoista aikanaan.
Helluntaikirkollinen varmaan, kiivailee täällä koko ajan
Pahin riehuja on tuo sodomiitti
helluntailaiselle kun puhuu raamatullisesta kasteesta,
nii tulos on se, että toinen puhuu aidasta , niin toinen (helluntailainen) puhuu aidan seipäästä . . .
Joo ja ihmetyttää ettei tuo kykene mihinkään muuhun kuin sakastiin ja lutteriin ja vaaveihin ja veivikoneisiin tuo vaari. Säälittävä tapaus
Sillä tuntuu olevan kova viha uskovia kohtaan
Se kuuluu luterilaiseen oppiin että vauvoja on ja vauvat kastetaan!
Luterilainen kansa ei kykene muunlaiseen ajatteluun, ja kaikki muu ajattelu on heille kauhea uhka, ei kai lutterinsa muutoin olisi tuottanut kaikkea sitä tuhon kylvöä minkä historia tuntee.
Kyse on uskonnollisesta aivopesusta lyhyesti sanottuna.
Joku porukka kiertää mustaa kiveä, toinen peseytyy joessa jonka vesi ei taida olla mailman puhtainta.
Yks joukko seuraa leeviä eikä uskalla olla lukematta ikivanhoja saarnojaan uskoessaan niissä olevan ikuinen elämä.
Onhan näitä uskomuksia pulaa ei ole.
Se kuuluu myös alkuperäiseen kristillisyyteen. Muu on myöhempää aivopesua mitä parhamit harrastaa ja itkee kastamista vastaan. Se on niiden missio. Lasten kastaminen ja opettaminen on niille joilla uhka
Onhan näitä uskomuksia
Totta.
Kun ei haluta toimia samalla tavalla kuin mitä UT opettaa, keksitään kaikenlaisia kommervenkkejä, joilla saadaan suuri kansa pakkoliitettyä omaan porukkaan ja näille omille toimintatavoille yritetään hartiavoimin keksiä raamatullisia selityksiä.
Kirkkoisät olivat siinä asiassa mestareita.
Aloittaja kysyy:
"Miten tulisi kaste suorittaa."
UT antaa siihenkin yksinkertaisen vastauksen: "Joka USKOO ja kastetaan, pelastuu, mutta joka ei usko tuomitaan kadotukseen."
Kun tuota periaatetta noudattaa, ei tarvitse pähkäillä kastettavan iästä tai kummien kelpoisuudesta.
Niin kun ei uskota Jeesuksen käskyjä niin keksitään omia kommervenkkeja endaumenttia myöten
" joka uskoo ja kastetaan" ei kerro miten kaste tulee suorittaa. Kastetavasta Raamattu ei anna selvää ohjetta
Mutta kun uskotaan tuo Jeesuksen lupaus niin EU tarvitse pähkäillö kasteen merkitystä ja Jeesuksen käskyn uskomalla tiedämme ketä saa kastaa
Totta
Siksi ne parkuu täällä sekä Jeesuksen käskyä että kastamista vastaan
Totta: "" joka uskoo ja kastetaan" ei kerro miten kaste tulee suorittaa. Kastetavasta Raamattu ei anna selvää ohjetta".
Mutta tuo ohje neuvoo tarkasti keitä voi kastaa. Siksi vauvojen kastaminen on vastoin Jeesuksen ohjetta.
Ei Jeesuskaan Lähetyskäskyssään riko tuota toimintatapaa, vaan kirkkolaitokset ovat keksineet omia kommervenkkejään.
Joo vapaissa suunnissa on tapana hylätä se mitä UT opettaa ja korvata se omilla käskyillä
Tuo ei ole ohje vaan lupaus. Jeesuksen käskystä näemme ketä saa kastaa. Lasten kastaminen ei ole vastoin tuota ohjetta
Vapaat suunnat ovatko keksineet omia käskyjään Jeesuksen käskyn tilalle
Ainakin ne sotkee käskyn ja lupauksen
vapaissa suunnissa ovat vapaita Raamatun sanasta.
helluntailaisuus on sellainen eksytys ,
että , "sieltä ette pääse , ennenkuin maksatte viimeisenkin rovon"
Miksihän luterilaiset puhuvat aina Raamatusta?
Koska se on Jumalan sanaa. Te puhutte taas vähän kaikesta muusta
kristinusko perustuu Raamatun Jumalan Sanaa.
"Taivas ja maa katoavat , mutta minun sanani ei koskaan katoa" Matt: 24: 35
helluntailaisten "lihalliset" , kokemukset , tuntemukset katoaa , mutta
Jumalan Sana PYSYY:
"kokemukset , tuntemukset" >"sillä liha ja veri ei voi periä Jumalan valtakuntaa"
Totta
Siksi pidämme Jumalan sanasta kiinni
Vaikka 99 pros ei ole sitä koskaan avannut eli sellaista on luterilaisen uskominen.
Vitsikkyys on suuri armoitus !
Aamen
Niin ja sitten se asiasi!
Helluntaissa voi olla noin
Sinulle Jumalan sana on vitsi
Aamen
Niin teemme vaikka se ärsyttää vaaria
Totta: ""kokemukset , tuntemukset" >"sillä liha ja veri ei voi periä Jumalan valtakuntaa",
Siksi otsan kastelemisella ei kukaan pääse taivasten valtakuntaan.
Tarvitaan sydämen usko:
"Sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan."
'Room 10
Otsafetissi taas iski. Ei kastelemalla päästä mihinkään vaan vedestä ja hengestä syntymällä
Totta, huono keskustelija jankkaa samaa väitettä vastaan jota kukaan ei ole edes esittänyt. Helluntailainen voisi opetella argumentointia
Ettekö osaa muuten kun puhumalla otsafetissistä?
Otsaa kastelemalla kukaan ei synny minnekkään.
Sinulla tuntuu olevan sellainen kun otsasta koko ajan puhut
Kukaan muu ei tee niin
Tuota juuri tarkoitin kun kukaan ei ole väittänyt että otsaa kastelemalla joku syntyisi joten älä intä tuollaista väitettä vastaan. Opettele argumentointia!
Kuinka mones vuosi se on työttömänä tuolla sakastiporukalla!?
Joko se on kymmenes menossa.
Khä khä sodomia
Sitä ei kukaan ota töihin. Siksi se täällä työaikana kitisee
Kellarissa vain päivystetään
Vuosikymmeniä
ihan voi sanoa , että ainoatkaan vuotta en ole ollut työttömänä täytettyäni 18 v.
"kiitos vaan kysymästä"
Miksi sitten itket työttömyyttä?
>>>"Miksi itket työttömyyttä"<<<
vastaus oli >>>"Ano , klo, 14: 50"<<<
>>>>"Kuinka mones vuosi se on työttömänä tuolla sakastiporukalla"<<<
siis kuka itkee . ..
Tuo hellarivaari on ainoa joka itkee.
Minä kastan varovasti, edestakaisin, pikkuhiljaa.
Siitä tytöt tykkää.
Lutterin kirkko kuulemma pitää kiinni jumalan sanasta!
Se on kun syksy lähenee niin vitsit paranee.
Lutterin kirkko sen enempää kuin emäkirkkokaan ei ole koskaan pitänyt kiinni Jumalan sanasta.
Tietoksi
Paremmin kuin parhamin kirkko
Parhamin kirkko ei välitä Raamatusta vaan vainoaa niitä niitä jotka siinä pysyy
Tiedoksi
Lutterilla ei ole mitään kirkkoa joten huti meni itkusi
Täällä ei muut ile kirkkojen Raamatussa pysymisestä sanonut vaan Raamatussa pitäytyvät kristityt nostavat Jumalan sanan esille mikä ärsyttää sinua
Vaari ei juuri Raamatusta puhu, kaikesta muuta kylläkin.
Korjataampa: "Sinulla tuntuu olevan sellainen kun otsasta koko ajan puhut
Kukaan muu ei tee niin".
Luterilaisen kirkon "Pyhät toimitukset" ohjekirjassa sanotaan: "
Kastetoimituksessa pappi valelee kolme kertaa kastettavan PÄÄN kastemaljassa olevalla vedellä kolmiyhteisen Jumalan nimeen".
Olisikohan tuossa sitten pääfetissi?
Tuossa ei puhuta otsasta mitään
Sinulla on otsafetissi
Kukaan luterilainen ei jankkaa täällä päästä tai muistakaan ruumiinosasta kasteen yhteydessä kuten sinä teet tuon otsasi kanssa
Tietenkään ei jankkaa ei lutterikaan jankannut oppinsa hölmöyksistä!
# vauvat uskoo #
Jeesus sanoo Raamatussa:
"yhden , näistä pienistä , jotka USKOVAT MINUUN" Matt: 18: 6
Ei mutta sinä jankkaat koko ajan tuosta
Tehoaisiko se vesi, jos pappi tiputtaisi sitä niskaan?
Harvinaisen typerä kommentti
Eikö hellarit saa yhtään järkevää viestiä tänne?
Vain ukastajat puhuu veden tehoamisesta
vain helluntailaisille kaste Kristukseen on pelkkää vettä.
kristitylle kaste on Jumalan Sana JA vesi, "vedestä ja Hengestä" Joh: 3: 5
Ei ainakaan tuo yksi. Kertoohan se jotain niiden "uskosta"
Tässä yksi kaipaamasi järkevä viesti.
2. Piet 3
""Ei Herra viivytä lupauksensa täyttämistä, vaikka jotkut luulevat hänen viivyttelevän, vaan hän on pitkämielinen teitä kohtaan. Hän ei näet tahdo, että kukaan joutuu kadotukseen vaan että kaikki KÄÄNTYISIVÄT"!
Miksihän luterilaiset eivät halua kääntyä Jeesuksen puoleen vaan luottavat veden taikavoimaan?
Siinä taas yksi typerä viesti veden taikavoimasta. Kukaan muu ei sellaista puhu
Miksi helkuntailaiset eivät käänny Jeesuksen puoleen?
Niin kertoo, samoja typeriä juttuja sillä aina
Ehkä hellarit ei katso tarvitsevansa jeesusta, taika on niille tärkeämpi
Ovatko nuo "helkuntailaiset" niitä vauvakastettuja, jotka hokevat helkuttia ja vähän rumempiakin kirosanoja työkseen?
Helluntailaiset taitavat olla "vauvakastettuja" kun sellaisesta aina puhuvat. Ja kiroilla ne kyllä osaavat. Miksihän nämä helluntailaiset eivät turvaa Jeesukseen?
Niin on ja taas saatin yksi esimerkki siitä
Ovatkohan luterilaiset pedofiilejä, kun aina puhuvat pedoista?
Ei mutta sinä tunnut olevan
Jälleen täysin asiaton viesti helluntailaiselta
Monesko tänään?
Aika mones, mutta ei kaikki hellarit ole tuollaisia tonttuja. Onneksi.
No joo, ei se teillä luterilaisillakaan aina parasta ole tuo perustelu, mutta kieltämättä voittaa kyllä helposti tuon yhden toivottoman tapauksen "taikavoima" ja "otsa" -jutut.
Tarkoitatko tällaisia kommentteja:
"Helluntailaiset taitavat olla "vauvakastettuja" kun sellaisesta aina puhuvat. Ja kiroilla ne kyllä osaavat"?
Sinä et taida noin fiksua kirjoittaa
Tarkoitin juuri tuollaisia kommentteja ja sinun kommenttiasi johon tuo oli vastaus
Eli tarkoitit tahallista valehtelemista. Hyvä että tunnustit sen.
Juuri sitä mitä sinä aina teet
Mutta hienoa, että tunnustit valehtelusi.
Kai se on helluntailaiselle tyypillistä
Täh? Oletko helluntailainen?
Sinä selvästi olet
Kaikki ensimmäisen polven helluntaissa olivat vauvakastettuja eihän muunlaisia suomessa ollutkaan kun väki 90 pros luteril kirkon narussa talutettuja!
Uskoon tultuaan he ottivat raamatullisen kasteen kuten kuulukin syntymän jälkeen vastasyntyneet pestä.
Ei ole erikseen mitään vauvakastettuja. On kastettuja ja kastamattomia
Raamattu ei opeta mitään uudestisyntyneen pesoa
Varmaan sitten vainositte niitä
Syntymän jälkeen ihminen pestään mutta uudestisyntymän jälkeistä pesua ei Raamattu tunne
Kaste on myös uudestisyntymisen peso!
Luterilaiset yrittävät synnyttää pesemällä. Raamattu ei tunne sellaista systeemiä.
Nimenomaan kaste on uudestisyntymisen peso eli pesu, jossa uudestisynnytään.
Uudestisyntyneen pesoa ei Raamattu tunne vaikka sellaista helluntailaiaset tarjoavat
Arkielossaan yksilö ilmaisee onko uudestisyntynyt vaiko ei ole.
Se on niin yksinkertainen mittari.
Jos löydät jostain luterilaisen joka kiittää jeesusta pelastuksestaan, olet ilmeisesti ainut sellaisen tapauksen kohdannut suomen maassa.
Kuolleet eivät paljon kiittele ja yhtä vähän syntymättömät.
Ei uudestisyntyminen on ihmisen ilmaisusta kiinni
Oletn tavannut monia luterilaisia jotka ylistävät Jeesusta, helluntailaisia vähemmän.
Tuossa olet oikeassa
Joo, ei siellä festareilla juuri tapaa helluntailaisia. Luterilaisethan ne siellä ylistävät vapahtajaansa kaljan voimalla.
Kyllä siellä vain hellareitakin on
Puhuvat täällä kaljasta jatkuvasti
Tapasitko heitä siellä?
Ei kun täällä