Itse hoitokertomuksiin ei ole siis edes päästy vaan vain henkilötietoihin ja mahdollisiin potilaan sijaintiin jos on kirjoilla vielä hus:lla potilaana.
https://yle.fi/a/74-20046454
Mietin vaan silti että kuinka paljon tätä urkintaa on ja sellaista missä päästään kattelee aiheetta hoitotietoja.
https://yle.fi/a/74-20046454
Mietin vaan silti että kuinka paljon tätä urkintaa on ja sellaista missä päästään kattelee aiheetta hoitotietoja.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kaikki eivät ehkä ole tietoisia siitä, että potilaskertomus sisältää myös sellaista tietoa, jota potilas ei tavallisesti näe. Lääkärit kirjoittavat niitä tekstejä toisilleen. Sitä voi siis leimautua luulotautiseksikin tietämättään ja tutkimuksiin ja hoitoon pääsy vaikeutuu. Tänään on iltasanomissa juttua siitä, että ensihoitoon tarpeettomasti hakeutuminen on lisääntynyt ja asiakkaat palaavat uudelleen samankin päivän aikana ja ilmiö leimattiin mielenterveysongelmista aiheutuvaksi.. Itse uskon, että suurin osa hakeutuu takaisin ihan oikeasta ja hyvästä syystä, mutta luulotautisen häirikön leiman voi silti saada potilasasikirjoihin.
Niin, ehkä se mielenterveys apua olisi oikeasti joskus monesti se oikea paikka saada apua, mielenterveys ongelmiin joita potilas ei itse tajua. Kun paljon koulutetut monia tapauksia joka vuoro kokevat ammattilaiset ei näe mitään ensihoidollista tai sairaalan ensiavussa hoidettavaa asiaa niin mitä pitäisi vielä hoitaa, no sitä mielenterveyttä varmaan mutta hoidetaanko sitä jos potilas ei koe sille tarvetta ja vastustaa ja sanoo että ei ole vikaa "korvien välissä" vaan on kipua ja ahdostaa ja rintaa sattuu ja sitä ja tätä... Jotta vuosia opiskelleet ja pitkännkin uran tehnyt ensihoitaja ei mokaa ja loppupeleissä se lääkäri niin otetaan se taas sisään ja taas perus vitaalit ja kaikki ok vaikka kuinka tutkitaan. Sitten taas seuraavana päivänä kotiin kun pää on selvä eikä kipuja.
HUS-tietokannasta oli katsottu kansalaisten osoitetietoja.
Muuten tuntemattoman ihmisen osoitetta on käytetty rikollisesti näinkin:
https://www.hs.fi/suomi/art-2000010722100.html
"Sakarin nimissä oli tilattu huomattava määrä huumeita hänen kotiosoitteeseensa. Rikosepäillyille oli siis oikeat perusteet."
Tuolla tavalla kannattaa tietysti selittää jos jää kiinni. Poliisit ja tulli niin tyhmiä että kyllä ne tuollaiset selitykset uskoo. Näin ei ikinä jää salakuljetuksesta kiinni.