Hei!
Alkoi vaivaamaan mieltäni, että mikä mahtoi olla elokuva, jonka näin sattumalta joskus lapsena 80-luvulla. Elokuva on luultavasti samoilta ajoilta, mahdollisesti toki jo -70-luvulta. Muistikuvat ovat hieman hataria, mutta koitan kuvailla niin hyvin kuin muistan.
Elokuvassa nainen on poliisikuulustelussa tai oikeudessa murhattuaan miehensä muistaakseni rotan myrkyllä. Nainen kertoo aviomiehensä edesottamuksista ja taisi jäädä ilman tuomiota/syytettä.
Naisen kertoman mukaan mies oli täysi sekopää. Muistiin on jääneet ainakin kohdat, jossa mies oli tuonut asunnolle kaverinsa juopottelemaan ja miehet alkoivat humalassa riehumaan. Muistaakseni esim kaappikello kaatui tms. riehumisen yhteydessä. Lisäksi nainen kertoi päivästä jolloin hän teki spaghettia ruuaksi ja mies kilahti täysin ja alkoi sekoilemaan ruuan kanssa. Mieleen jäi ainakin että mies tunki spaghettia paitansa rintataskuun yms.
Elokuva vaikutti tuolloin lapsena mielestäni hieman komedialliselta.
Osaako joku kertoa mistä elokuvasta kyse? Mahdollista myös että ei ole elokuva lainkaan, vaan esim jonkin TV-sarjan jakso tms...
Mikä kotimainen noin-80 -luvun elokuva
4
518
Vastaukset
Mulle ei tullut mieleen muuta kuin elokuva "Doloreksen tuunnustus" (perustuu Stephen Kingin kirjaan), mutta elokuva on vuodelta 1995, ettei se taida olla se.
https://www.youtube.com/watch?v=mH941qrVAJo
Määkin muistan hämärästi jostain elokuvasta vai oliko teeveesarjasta kohtauksen, jossa mies tunki spagettia paidan rintataskuun.Ai niin, tässä oli kyse kotimaisesta elokuvasta. No, en sitten katsonut otsikkoa ihan kunnolla.
- Anonyymi
Varmastikin tämä: Lyhyet erikoiset: Erään murhan motiivi.
https://www.youtube.com/watch?v=mWfnHQwfFb0- Anonyymi
VÄhän kyllä huvitti tuo alkuasettelu tiesin että poliisilla oli mosseja mutta tuskin pidätettyjä kuljetetiin farmarimossen takatilassa :D
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433563- 362204
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?321855- 171599
- 231548
- 151545
- 241407
- 141267
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781245Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko881212