Kontiolahden jäähdytetty latu Oy on haettu konkurssiin.
https://www.karjalainen.fi/maakunta/h0apo8gbaa
Kaipa kunta pelastaa veronmaksajien rahoilla...?
Kesähiihtoladun konkurssi
14
526
Vastaukset
- Anonyymi
Avot ehdottomastihan kontiolahden kunta rientää apuun veromaksajien rahoilla että kuntalaiset saavat jatkossakin muutaman viikon vuodessa ennen ensilumia hiihtää jäähdytetyllä ladulla kontiolahdella. Kyllä on joku keksinyt tosi kovan business idean kontiolahdella kun on oikein tälläinen jäähdytetty latu sinne saatu aikaan. Kas kummaa kun ei ole kehä 3:sen herrat samaa ideaa keksineet.
- Anonyymi
Haapalan mukaan nuo talvella tehtyjen lumikasojen arvo oli vuodessa yli 100.000-150.000 euroa. Jos tulisi nyt konkurssi niin mistä löytyisi ostaja sulavalle lumikasalle.
Kunta tietysti saattaisi ostaa matkailutarkoituksissa - Anonyymi
Joensuun seudun jäähdytetty latu oy:n viimeisen viiden vuoden yhteenlaskettu liikevaihto on 1.499.000 euroa. Samana aikana yhteenlaskettu tappio on -49.000 euroa.
Kun lasketaan firman koko elinajan tulos niin se on pyörinyt tappiolla.
Suurin odotuksin ja monin verroin suuremmin puhein firma ei ole lähtenyt lentoon vaan pyörinyt keskimäärin 200-300tuhannen euron vuosiliikevaihdolla.
Eli siitä ei tullut pitäjän vetonaulaa etelän turisteille. Käyttäjät ovat joensuulaisia ja joku kuntalainen.
Stadionin tukijalaksikin puuhaporukka sitä mainosti mutta taitaa olla jo lahoamassa. - Anonyymi
Kunta suunnittelee jopa 25 työntekijän vähentämistä tai osa-aikaistamista rahapulaan vedoten. Ei taida koskea suunniteltua 1,5 miljoonan euron valaistukseen investointia stadionille.
- Anonyymi
Miten ihmeessä koko Kontiolahden tuottavin yritys voi mennä konkurssiin. Kunnan piikkiin on levitelty lumet tehty ladut ja maksettu lumetuksen sähköt ja silti satojen tuhansien hiihtäjien käyttämä jäädytetty latuyhtiö menee konkurssiin.
Nyt Kontiolahden kolmiloikkaajat on kyllä selityksen velkaa. Kontiolahden yrityshautomo toimii kuin lehmän maha, kaikki mitä sinne työnnetään muuttuu paskaksi.
Olisikohan nyt aika sammuttaa valot lopullisesti Jaaman kankaalta ja antaa kunnan johtaminen osaavimpiin käsiin, pyssyhiihdon aika on auttamatta nyt ohi. - Anonyymi
Toimitusjohtajalle "yllätys??". Yllätys ettei yritys ole maksanut eläkemaksujaan Ilmariselle. Ei ole todellista. Nyt "lypsyreissu" kunnantoimistoon.
- Anonyymi
Siellä aina ystävä! Ja jos kunnasta ei löydy apua niin kiihkeistä talkoolaisista löytyy varmasti sen verran yhteishenkeä että yhteinen kolehti kattaa nuo vähäiset velat. Syksyn latunautinnot on pelastettu.
- Anonyymi
Hiihtoliitto on pulassa ja hemohes laukku kadoksissa!💤
- Anonyymi
Kimmo Turunen on jo hoitanut 9500 euron velan, ei ongelmaa. Yhtiö on laajentanut toimintaansa, viime vuosi oli jo voitollinen.
kausikortti on jo ostettu ja kohta hiihdetään.- Anonyymi
Harmi sinänsä pikku summan takia, onneksi nyt hoidossa, kohta päästään hiihtämään.
Tämmöiset ladut hoidetaan muissa kunnissa verovaroin kokonaan, kontiolahdessa vain osittain. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Harmi sinänsä pikku summan takia, onneksi nyt hoidossa, kohta päästään hiihtämään.
Tämmöiset ladut hoidetaan muissa kunnissa verovaroin kokonaan, kontiolahdessa vain osittain.Häpeä! Teikäläisten ahneudella ja röyhkeydellä ei ole mitään rajaa. Eikö kunta ole työntänyt Jaamankankaalle jo sellaista määrää rahaa että on itse rahallisissa vaikeuksissa.
- Anonyymi
Joensuun Seudun Jäähdytetty Latu Oy harrastaa nykyään myös majoitusliiketoimintaa Kolin suunnalla.
Tarjolla oli myös majoitus- ja matkailualaan erikoistunut ammattilainen, mutta niin vaan x Koliactive Okkosen visiot aiheutti sen että kunta vuokraa Kiviniemeä nyt käytännössä itselleen
Kontiolahden kunta kustantaa ja Kimmo kumppaneineen harrastaa.
Oudolta tuntui se kun hädintuskin oli muste kerinny vuokrasopimuksesta edes kuivumaan, niin ikään kuin sitä juhlistaakseen lahjoitti kunta uusille vuokralaisille (itselleen) jo 35000 euroa.
Helppoo kuin heinänteko tuo verorahojen kylyväminen - Anonyymi
Japanissa on Fuji niminen vuori, jonka päällä on lunta. Jos ette maalaistollukat sattumoisin tiedä.
- Anonyymi
Ekkönää tavan tollukka muita vuoria maailmassa. Vuoria on kuin perunankuoria...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä lopettanut rajalle ihmisten tuomisen, Suomi sulkemassa silti rajansa
Venäjä on lopettanut toistaiseksi "turvapaikanhakijoiden" kuskaamisen Raja Joosepin avonaiselle Itärajan asemalle. Syynä2242376Fatima Diarra Suomen pakolaiskiintiö nostettava moninkertaiseksi
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010021408.html Hallitus on laskemassa Suomen pakolaiskiintiön 500 pakolaiseen vuod1881557Persu jakoi tekoälyn tekemiä deepfakekuvia mustamaalatakseen SPR:ää
Ei näe asiassa ongelmaa https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/224e6737-010d-42ce-9ac0-cd08a8309f062271366- 801306
Onko tämä yksipuolista?
Haluaisin laittaa sulle viestiä, kysyä kuulumisia. Haluaisin tietää miten voit, onko kaikki hyvin. Kaipaan sua, en tiedä631188Amnesty nillittää rajojen sulusta
Amnesty väittää, että missään ei ole näytetty toteen sitä, että noista itärajalta tulleista turvapaikanhakijoista olisi156991Hän, kaivattuni
varmaan luulee, että unohdin, jatkoin elämääni, päästin irti. Vaikka ajattelen häntä edelleen koko ajan. Näin se vaan me52965- 103893
- 45840
Muistatko? Selviytyjät Teemu Roivainen on Saara Aallon ex-mies - Nyt kumpikin naisen kanssa - Kuvat!
Kääk-juoru! Teemu Roivainen ja Saara Aalto tapasivat lukiossa ja seurustelivat vuosia. Nyt kumpikin on vakiintuneessa pa9806