Tarkoittavat kai vähäosaisia, jotka kituuttavat nälässä täällä jumalan hylkäämässä paikaissa, eivätkä tee itsemurhaa. Nyt kun loputkin tulot otetaan pois, niin itsemurha alkaa olla kannattava asia.
Porvarit hokevat 'kannustinloukkuja'
Anonyymi-ap
8153
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kun elää perustulolla, niin ei tee mieli mennä osa-aikatyöhön, jonka palkka menee matkakuluihin ja muihin työnansaitakuluihin.
Kyllä on 70- ja 90- lukujen meininkiä, kun rikkaat ottivat velallisten omaisuuden ja pahimmassa tapauksessa jäädään velkavankeuteen loppuiäksi.
Sitä se vapaa yrittäjyys on.
Itsemurhaan pitäisi kannustaa, heikoimmat elätit ovat todella kalliita ahkerille
Itsemurhahan on kohta väliinputoajan ainoa mahdollisuus. Toinen olisi radikalisoituminen ja aiheuttaa toisille mahdollisimman paljon tuhoa ennen omaa kuolemaansa. Ajatelkaa mihin ihmisiä ajatte.
Alkaa olla anarkistilla paniikki päällä, kun saattapi joutua työntekoon, sehän on kauhiaa joutuu maksamaan veroja ja orjatyöhön.
Kun edes saisi töitä. Ei ole mitään mieltä lähtä kahdensadan kilometrin päähän töihin, jos sen palkka ei kata edes matkakuluja.
Ei kannata, parempi vaan ilmoittaa ettet ole työmarkkinoiden käytettävissä.
Itselle verottaja laittoi mieluisan yllätyksen, olen viime kevään raatanut erittäin pitkää päivää ylitöissä ja verottaja lähestyi sitten veroprosentin laskemis-ehdotuksella. Loppuvuodeksi 3,5% pienempi vero. No keväällä olikin lisäprosentilla melkoisesti tunteja.
Olisi kyllä mukavaa saada muutama uusi kollega jotta voisi kuormaa jakaa heillekin.