Kaupunkien väestö on nykyään täysin venäläistä ja varmaan kaikinpuolin Putinin kannattajiakin. Jostakin syystä h ovat kuitenkin nimenmuutosta vastaan.
Ehkä syynä on vain se, että nimenmuutos aiheuttaisi turhaa vaivaa. Ei heillä mitään suomenmielisyyttä ole tai halua liittyä Suomeen.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009807708.html
Sortavala ja Kurkijoki ei halua venäläistä nimeä
8
1054
Vastaukset
- Anonyymi
Viikinkiajan saagassa Kurkijoen nimi on Karjalanpohja. Ei siis venäläinen vaan suomenkielinen nimi.
- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17987843A
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Venäjän propaganda keksii kyllä perustelut miksi millä tahansa maailman kaupungilla kuuluisi olla venäjänkielinen nimi.
- Anonyymi
Vanhoja suomalaisia paikkoja on Karjalassa paljon nimetty uudelleen.
Yksi parhaita ja kauneimpia on Pervomaiskoje eli Kivennapa.
- Anonyymi
Ne on vain tavallisia ihmisiä jotka haluavat elää kuten ennenkin. On hyvä merkki ettei lähialueilla ole kansalliskiihkoilijoita.
- Anonyymi
Venäjällä kiihkollaan vähemmän kuin Suomessa. Meillä tämän sirkuksen tirehtöörinä toimii maksettu media, joka käyttää tässä pelissä polttoaineena vähäjärkistä osaa kansasta eli natovouhottajia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjällä kiihkollaan vähemmän kuin Suomessa. Meillä tämän sirkuksen tirehtöörinä toimii maksettu media, joka käyttää tässä pelissä polttoaineena vähäjärkistä osaa kansasta eli natovouhottajia.
Sinäpä sen sanoit neitiseni! Suomihan se oli joka kiihkoissaan hyökkäsi UKRAINAANKIN.
- Anonyymi
Neuvostoaikana kaupungin nimi oli pitkään Serdobol. Siellä sijaitseva suksitehdas sen sijaan tuotti maan markkinoille Sortavala-merkkisiä suksia.
Neuvostoliiton romahdettua serdobolilaiset halusivat palauttaa kaupungin vanhan nimen Sortavala, koska pitivät siitä enemmän. Muutoksella ei viestitty halua liittyä Suomeen, vaan historiallisen jatkumon ylläpitämistä.
Esim. Karjalankannas on täynnä nimistöä, joka perustuu Neuvostoliiton sotasankareihin ja kommunistipropagandaan. Pienillä paikkakunnilla ei ole ollut siviilirohkeutta lähteä niistä luopumaan, vaikka nykyisellään nimet ovat lähinnä surkuhupaisia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2434629Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii763065- 472473
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451777- 281753
- 801456
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851285PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143965- 69948
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894