Kaupunkien väestö on nykyään täysin venäläistä ja varmaan kaikinpuolin Putinin kannattajiakin. Jostakin syystä h ovat kuitenkin nimenmuutosta vastaan.
Ehkä syynä on vain se, että nimenmuutos aiheuttaisi turhaa vaivaa. Ei heillä mitään suomenmielisyyttä ole tai halua liittyä Suomeen.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009807708.html
Sortavala ja Kurkijoki ei halua venäläistä nimeä
7
1181
Vastaukset 7
- Anonyymi
Viikinkiajan saagassa Kurkijoen nimi on Karjalanpohja. Ei siis venäläinen vaan suomenkielinen nimi.
- Anonyymi
Venäjän propaganda keksii kyllä perustelut miksi millä tahansa maailman kaupungilla kuuluisi olla venäjänkielinen nimi.
- Anonyymi
Vanhoja suomalaisia paikkoja on Karjalassa paljon nimetty uudelleen.
Yksi parhaita ja kauneimpia on Pervomaiskoje eli Kivennapa.
- Anonyymi
Ne on vain tavallisia ihmisiä jotka haluavat elää kuten ennenkin. On hyvä merkki ettei lähialueilla ole kansalliskiihkoilijoita.
- Anonyymi
Venäjällä kiihkollaan vähemmän kuin Suomessa. Meillä tämän sirkuksen tirehtöörinä toimii maksettu media, joka käyttää tässä pelissä polttoaineena vähäjärkistä osaa kansasta eli natovouhottajia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjällä kiihkollaan vähemmän kuin Suomessa. Meillä tämän sirkuksen tirehtöörinä toimii maksettu media, joka käyttää tässä pelissä polttoaineena vähäjärkistä osaa kansasta eli natovouhottajia.
Sinäpä sen sanoit neitiseni! Suomihan se oli joka kiihkoissaan hyökkäsi UKRAINAANKIN.
- Anonyymi
Neuvostoaikana kaupungin nimi oli pitkään Serdobol. Siellä sijaitseva suksitehdas sen sijaan tuotti maan markkinoille Sortavala-merkkisiä suksia.
Neuvostoliiton romahdettua serdobolilaiset halusivat palauttaa kaupungin vanhan nimen Sortavala, koska pitivät siitä enemmän. Muutoksella ei viestitty halua liittyä Suomeen, vaan historiallisen jatkumon ylläpitämistä.
Esim. Karjalankannas on täynnä nimistöä, joka perustuu Neuvostoliiton sotasankareihin ja kommunistipropagandaan. Pienillä paikkakunnilla ei ole ollut siviilirohkeutta lähteä niistä luopumaan, vaikka nykyisellään nimet ovat lähinnä surkuhupaisia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1451404
- 741254
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun1051016Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka50945- 78832
- 45811
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la40808- 115678
- 67673
- 77663