Nykyinen hallitus on muodostettu tulonsiirtoja varten

Anonyymi-ap

Orpon hallitus on muodostettu tulonsiirtoja varten veronmaksajilta yksityissektorille.

11

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No sähän sen sanoit!
      Siirrytään kaikki yksityissektorille niin ollaan pelkästään saamapuolella.

      • Anonyymi

        Loistava idea. Saadaan verot alas, kun kaikki tuottavat hyvää. Valtion suurin tulonlähde on yritysten ja niissä töissä olevien maksamat verot. Muut ovat loisia.

        Työttömyyskortistossa loisivat ovat varsinaisia loisia, kun pitäisi tehdä töitä, mutta siellä vaan valtion piikkiin lomaillaan.


      • Anonyymi

        Pohjoismaisen hyvinvointivaltiomallin periaate perustuu yksittäisen henkilön oikeuteen saada julkisia etuuksia/palveluja ja nämä etuudet on kollektiivisesti rahoitettu verovaroin. Julkiset palvelut (esim. koulut, terveydenhoito, kirjastopalvelut, uimahallit jne.) ovat hyviä esimerkkejä tällaisista palveluista.

        Valtion tehtävä ei ole tehdä voittoa, vaan taata kansalle turvallisen elämisen ja oikeudenmukaiset palvelut. Hyvinvointivaltion ylläpitäminen maksaa ja hyvinvointivaltion rahoitus edellyttää korkeaa työllisyyttä ja tuottavuutta. Kaikki eivät voi siirtyä yksityiselle puolelle.


    • Anonyymi

      Siltähän tuo vaikuttaa.

    • Anonyymi

      Asiaa. Niinkuin Ukrainan pikkutytöt tulivat helpon rahan takia Suomeen. Suomi kun oli sodassa venäjän kanssa niin lapset laitettiin Ruotsiin ja naiset jäivät puolustamaan kotimaataan. Nyt Ukrainan naiset myyvät itseään 200€ tuntipalkalla Seksitreffit palstalla ym pakolais naiset.

    • Anonyymi

      Tulonsiirtojen lopettaminen veronmaksajilta sosiaalipummeille on parempi fokus. Köyhät menköön töihin eikä elä tulonsiirroilla.

    • Anonyymi

      Köyhille pitää säätää lisäksi solidaarisuusvero, kun heidän pitää ruokkijaansa kiittää.

    • Anonyymi

      Marinin hallitus oli muodostettu tulonsiirtoja varten veronmaksajilta arabeille ja afrikkalaisille .

    • Anonyymi

      Surullisenkuuluisa 33 miljoonan euron uimahalli suljetaan marraskuussa
      Surullisenkuuluisa Matinkylän uimahalli menee kiinni

    • Anonyymi

      Kyllä Tapiolan uimahalli on surullisemman kuuluisa.

    • Anonyymi

      Oletteko tietoisia siellä Espoossa, että oman asunnon (2v) myyntivoittoa aletaan piakkoin verottamaan (34%).
      Tällaista VEROPARATIISITOIMINTAA ei ole missään muualla sivistyneessä maailmassa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      212
      5004
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      37
      3382
    3. 35
      2908
    4. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      141
      2783
    5. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2438
    6. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      68
      2267
    7. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      2148
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      31
      1810
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      41
      1762
    10. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      82
      1435
    Aihe