Miksi Persut valehtelivat?

Kyllä täytyy ihmetellä Kokoomuksen valtaa Suomessa? Miten pieni eliittiryhmä pyörittää tätä peliä menen tullen miten lystää. Muistan Soinin aikana jo ne vaalimainokset jossa kritisoitiin Kokoomusta. Viime vaalikauden aikana tämä kritiikki kääntyi vasemmistoa vastaan ja alkoi kauhea Marinin maalittaminen. Kenen asialla Persut ovat? Onko Kokoomus saanut taas uuden apupuolueen? Onhan kansan kyykyttämistå yrittänyt Kokoomus jo monien puolueiden kanssa, mutta nyt taisi tulla oikea Jackpot Persuista? Olisipa jo ryhmä joka heittäisi Kokoomuksen hittoon,,,,ihan liian kauan saanut päättää asioista. Köyhä kansa odotti juuri sitä muutosta ja pettyi pahasti,,,,
38391
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Hyvä puoli asiassa on se, että demalin pää savuttaa.

Äänestä
  • Tuolla voitkin lohduttautua, kun sinut on pistetty pakkotöihin marjoja poimimaan euron tuntipalkalla.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Tuolla voitkin lohduttautua, kun sinut on pistetty pakkotöihin marjoja poimimaan euron tuntipalkalla.

    Eikös vihreiden tuomat mamut sitä jo ole vuosia tehnyt?

    Äänestä

Kokoomuksen ja PS:n "vaalivoitto" perustuu pelkkään kylmäveriseen
valehteluun, että ne pääsivät valtaan ajamaan äveriäitten ihmisten etuja.

Äänestä
  • Velka-demarit eivät istu viimeistä kautta oppositiossa ja molemmat tuontiäänin varassa lepäävät kääpiöityvät vasemman laidan apupuolueet ovat pian muisto vain.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Velka-demarit eivät istu viimeistä kautta oppositiossa ja molemmat tuontiäänin varassa lepäävät kääpiöityvät vasemman laidan apupuolueet ovat pian muisto vain.

    Nyt kyllä persu sutaisi todellisen oman maalin! Odotahan vaan, kun Velka-Riikka pääsee vauhtiin eliitin rikastamisessa kiihtyvällä velanotolla, kun kokoomuslainen edunsaajasakki aukoo suitaan kuin linnunpoikaset pesässä odottaessaan herkkupaloja.

    Äänestä

  • Kerrotko edes yhden esimerkin valehtelusta? Perussuomalaiset lupasivat, ettei köyhiltä leikata, mitä teki silloin "köyhien ylimmät ystävät" demarit, Vihreät ja vasurit? Aivan, he ilmoittivat, etteivät lähde Persujen kanssa hallitukseen!!!!

    Kertoivatko ääriviherdemuvasurit ennen 2019 eduskuntavaaleja, että meidän hallituskauden jälkeen:
    Yli 1200 000 on köyhyysloukussa, ostovoimaa leikataan vähintään 30% kaikkein köyhimpienkin ja heikonpiosaisten lompakosta, lisäksi aiheutamme energiakriisin sulkemalla voimalaitoksia ja saamme sähkön hinnan nousuun, ajamme väkisin läpi SOTE-uudistuksen ja siten viemme teidän rahojen lisäksi lastemme ja lastenlastemmekin rahat ja terveyspalvelut... Sitten otamme korkeasuhdanteessa yli 40 000 000 000€ lainaa, jonka jaamme kavereille erilaisina tukina ympäri maailman, valitettavasti suomalaisille ei riitä siitä.... Sitten ajamme läpi muutaman kunnianhimoisen suunnitelman, jotka maksavat suomalaisille joitakin MILJARDEJA vuosittain, mutta haluamme olla maailman 1.
    Ehkä he eivät noita luvanneet, saimme ne pyytämättä... Mitäs se aloittaja taasen kysyikään valehtelusta?
    Vain 20% suomalaisista äänesti Persuja eli ei halunnut vähentää leikkauksia köyhiltä, mutta HALLITUKSESSA Persut kuitenkin tekevät parhaansa. Onhan esim. ostovoima nyt noussut ekaa kertaa sitten 2019.

    Äänestä

  • Sdp voitti eduskuntavaalit 2019 ja Sanna pääsi pääministeriksi koska vihervasemmisto yle antoi Antti Rinteen sdp sanoa viimeinen sana juuri ennen vaaleja. Antti sai luvata vappusatasen köyhille suomalaisille mutta sitä satasta ei ole vieläkään saanut maksettu. Sensijaan tuo vihervasemmisto hallitus antoi tuhansille laittomasti Suomessa oleville mamuille lisää rahaa. Jne jne..

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    Sdp voitti eduskuntavaalit 2019 ja Sanna pääsi pääministeriksi koska vihervasemmisto yle antoi Antti Rinteen sdp sanoa viimeinen sana juuri ennen vaaleja. Antti sai luvata vappusatasen köyhille suomalaisille mutta sitä satasta ei ole vieläkään saanut maksettu. Sensijaan tuo vihervasemmisto hallitus antoi tuhansille laittomasti Suomessa oleville mamuille lisää rahaa. Jne jne..

    Ei ole vieläkään kokonaan maksettu demari Antin köyhille lupaamaa vappusatasta.

    Äänestä

Purralle maistuu sama hillotolppa kuin soinille isän tyttö

Äänestä
  • Tuo vastaus kuvastaa todella hyvin SSSP:n (entinen SDP) kannattajan vähäistä järjen juoksua... Eli, sitä ei ole... He eivät vaan pysty kommunikoimaan...

    Äänestä

Miksi noin paljon velkaa kuin olismbielä,koeonampandeemamjamyeittäjöt pitös eläätyää sosialietuutta jakamalla leveesti

Äänestä
  • Purra eli 2004 - 2016 sossuntuilla.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Purra eli 2004 - 2016 sossuntuilla.

    Tuollainen vaatii jo hiukan faktaa tuekseen, ihan kaikkea ei kusipäisyyskään oikeuta huutelemaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Tuollainen vaatii jo hiukan faktaa tuekseen, ihan kaikkea ei kusipäisyyskään oikeuta huutelemaan.

    Lue purran CV, tollo!

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Lue purran CV, tollo!

    Ei mainita Purran CV;ssä tuollaista, idiootti !

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Purra eli 2004 - 2016 sossuntuilla.

    Ja sinä vieläkin.... 2024...

    Äänestä

Valehtelu on oikeistopopulistilla selkärangassa ja keskeinen politiikkansa työkalu. Joka tätä ei ole huomannut, kulkee pää omassa hanurissaan.

Äänestä
  • Hyvä kuvaus äärivihervasudemuista... Oppi tulee idästä ja äiti.... On se ihanne maa, siellä ei tarvitse edes vaaleja käydä, täällä joutui 2019 koplailemaan ja 2024 suunnittelemaan "taktista äänestystä", jotta oman puolueen ehdokkaat Jutta, Pekka ja Li menestyisivät.

    Äänestä

Ei persut mitään valehdellut ole, sen enempää kuin muutkaan puolueet vaalien alla.

Äänestä
  • Joko sinulle saa nauraa? Taidatkin olla sieltä ihan urpoimmasta päästä, kun et vielä ole herännyt todellisuuteen?

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Joko sinulle saa nauraa? Taidatkin olla sieltä ihan urpoimmasta päästä, kun et vielä ole herännyt todellisuuteen?

    Ainahan nauraa saa, mutta kannattaa tyhjän naurajan aina ajatella kannattaako sellainen. Todellisuudessahan tässä on kokoajan oltu, sinulle se on vaikuttanut olevan vaikeampaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Ainahan nauraa saa, mutta kannattaa tyhjän naurajan aina ajatella kannattaako sellainen. Todellisuudessahan tässä on kokoajan oltu, sinulle se on vaikuttanut olevan vaikeampaa.

    Mitäs tyhjännauramista persujen vaalipetosten esiinnostaminen muka on? Kerropas, missä persut eivät ole hyrränneet takkejaan, koska se lista on huomattavasti lyhyempi kirjoitettavaksi?

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Joko sinulle saa nauraa? Taidatkin olla sieltä ihan urpoimmasta päästä, kun et vielä ole herännyt todellisuuteen?

    Ei ole kaikille vielä selvinnyt kuinka syvälle pask xx edellinen hallitus 2019-2023 kaudellaan maamme saikaan. Mutta naura sinä sille... Tehän demarithan sen aiheutitte...

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Mitäs tyhjännauramista persujen vaalipetosten esiinnostaminen muka on? Kerropas, missä persut eivät ole hyrränneet takkejaan, koska se lista on huomattavasti lyhyempi kirjoitettavaksi?

    Tarkoitatko vaalipetoksella vaalikikkailua vuoden 2019 eduskuntavaaleissa, jossa äärivasurit sopivat äänten keskittämisestä demareille? Mitään muuta petosta ei nyt tule mieleen... Sitten tuo takkien pyörityksen MM kuuluu ehdottomasti samalle vuodelle 2019 kun silloinen SDP houkutteli mukaan kaikki pikkupuolueet, jotta sai vaalien 2. ja 3. ulos hallituksesta. Ei kannata de"muna" ihan hirveästi täällä henkseleitä paukutella, kaikki tulee omaan nilkkaan...

    Äänestä

Kaikesta päätellen kaikki persujen kannattajat ovat rikkaita.
Muutenhan ei ole mitään mieltä äänestää PS:ää.

Äänestä

Purran pää on sanonut pimpeli pompeli ei ole osallistunut EU:n valtiovarainministereiden kokoukseen.

Äänestä

Oikeistolaiset ovat patologisia valehtelijoita.

Äänestä
  • Olisi kuvitellut, että persut olisivat oppineet kerrasta vuonna 2015, mutta mitä vielä! Purra ohitti jopa Soinin pyöräytykset.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Olisi kuvitellut, että persut olisivat oppineet kerrasta vuonna 2015, mutta mitä vielä! Purra ohitti jopa Soinin pyöräytykset.

    Vedä tumppuun punatatti.

    Äänestä

On vaikea kommentoida yleisesti kaikkia perussuomalaisia, mutta voidaan sanoa, että kaikissa puolueissa voi olla yksittäisiä henkilöitä tai tilanteita, joissa joku valehtelee tai levittää valheellista tietoa. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että koko puolue valehtelisi tai että heillä olisi tarkoitus tahallisesti levittää valheita. Poliittinen retoriikka ja kampanjointi voivat joskus sisältää liioittelua tai epätarkkuuksia.

Kokoomuksen valta Suomessa perustuu demokraattiseen järjestelmään, jossa kansa äänestää edustajiaan. Kokoomus on saanut kansalta kannatusta vaaleissa ja on siten päässyt vaikuttamaan politiikkaan. Päätöksenteko Suomessa perustuu usein eri puolueiden väliseen yhteistyöhön ja kompromisseihin.

Perussuomalaiset ovat omien arvojensa ja politiikkansa kannattajia, ja heillä on ollut oma linjansa sekä suhteessa Kokoomukseen että muuhun poliittiseen kenttään. On tärkeää muistaa, että poliittiset puolueet eroavat toisistaan näkemyksissään ja tavoitteissaan.

On myös hyvä huomata, että kansan odotukset ja pettymykset voivat vaihdella puolueiden ja eri ryhmien kesken. Jotkut saattavat tuntea olleensa petettyjä, kun taas toiset puolestaan voivat olla tyytyväisiä saavutettuihin tuloksiin. Politiikassa on luonnollista, että eri mielipiteitä ja odotuksia esiintyy.

Äänestä
  • Jopas oli kuorrutettua kertomusta kaunistellakseen yksinkertaista totuutta persjkokkareiden luihusta touhusta vaaleissa ja sen jälkeen. Muuttuko paska siitä miksikään vaikka sen koristelisi kermavaahdolla?

    Äänestä

Arvoisan aloittajan kannattaa nyt hetkeksi pysähtyä ja miettiä, MIKSI ORPON HALLITUS JOUTUU KIRISTIMÄÄN RAHANJAKOA? Jos et vielä tiedä, voin kertoa.... se johtuu edellisen hallituksen täysin persxxxxx menneestä hallituskaudesta, jonka aikana Suomi ajettiin alas... Ihan konkreettisesti.... Yli 1200 000 köyhyysloukussa, yli 30% ostovoima lähti kaikkein köyhimpienkin ja heikonpiosaisten lompakosta, myös ison osan vei ko. hallituksen itse aiheuttama energiakriisi, väkisin läpi ajettu SOTE-uudistus vie meidän rahojen lisäksi lastemme ja lastenlastemmekin rahat ja terveyspalvelut... Unohtaa ei sovi korkeasuhdanteessa otettua 40 000 000 000€ lainaa, josta iso osa jaettiin erilaisina tukina maailmalle.... jne jne

Äänestä
  • Monetko kerrat sinä olet nämä samat luvut esittänyt tällä palstalla, joita et ole kyennyt oikeiksi todistamaan? Mikä iso osa on jaettu ulkomaille? Kolme neljäsosaa tuolloisesta velasta meni suoraan tähän yhteiskuntaan ja hallituksen omat suunnitlemat veivät tuon viimeisen neljänneksen, johon kuului mm. koulutuspanostukset. Toisen asteen koulutuksen muuttaminen maksuttomaksi ei ollut ihan halpaa touhua, mutta välttämätöntä siksi, että sillä pyrittiin helpottamaan pienitulositen kouluttautumismahdollisuuksia ja ehkäisemään siten syrjäytymistä. Ja ihan pokkana väität, että korkean työllisyysasteen ja kasvusuhdanteen aikana viidesosa suomalaisista olisi köyhtynyt? Kyllä se köyhtyminen tapahtui jo aikaisemman hallituksen toimesta.

    https://voima.fi/artikkeli/2021/yhdeksan-kymmenesta-suomalaisesta-koyhtyi-edellisen-hallituksen-aikana/

    Mikäs on arvioitu velkahaarukka Orpolla ja Purralla? 46-63 mrd tässä vaiheessa ja taitaa vaan istuvan hallituksen aikeilla mennä siitäkin yli. Jos tämä eliitinrikastajahallitus istuu koko kauden, niin kuparinen tulee menemään rikki eli meillä on 2027 yli 200 mrd valtionvelkaa.

    Ja muuten, miten ryssän hyökkässodan seurauksena kohonneet energiakustannukset olisivat olleet Marinin hallituksen aikaansaannoksia? Persulla ei tahdo nämä valekertomuksensa oikein pysyä todellisuuden kanssa samassa sektorissa.

    Äänestä

Kokkareet ovat monien varakkaiden eliittiryhmien eturyhmä. Elinkeinoelämän keskusliitto ja muut työnantajajärjestöt sekä äveriäät hämäräkerhot, kuten vapaamuurarit käyttävät kokoomuksen palveluita.

Yhdessä nämä raharikkaat tahot muodostavat vallan verkoston. Rahaa riittää ja viestintätoimistot pyörittävät manipulointikoneistoa median välityksellä.

Äänestä
  • Ja kyllä, kuten aloittaja kirjoittaa persujen menestys, yksisilmäisyys ja heikko moraali olivat jackpot kokoomukselle. Tuolla porukalla yrittävät nyt toteuttaa kaikki työnantajapuolen märät päiväunet.

    Äänestä

taidat pelata lottoa 🤣 oletko jokin idiootti siinä veikkauksen mainoksessa ?

Äänestä

Demarit ovat kytrpiä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 26 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kyllä täytyy ihmetellä Kokoomuksen valtaa Suomessa? Miten pieni eliittiryhmä pyörittää tätä peliä menen tullen miten lystää. Muistan Soinin aikana jo ne vaalimainokset jossa kritisoitiin Kokoomusta. Viime vaalikauden aikana tämä kritiikki kääntyi vasemmistoa vastaan ja alkoi kauhea Marinin maalittaminen. Kenen asialla Persut ovat? Onko Kokoomus saanut taas uuden apupuolueen? Onhan kansan kyykyttämistå yrittänyt Kokoomus jo monien puolueiden kanssa, mutta nyt taisi tulla oikea Jackpot Persuista? Olisipa jo ryhmä joka heittäisi Kokoomuksen hittoon,,,,ihan liian kauan saanut päättää asioista. Köyhä kansa odotti juuri sitä muutosta ja pettyi pahasti,,,,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu