Venäjän kynsistä itsensä irti repäissyt uusi vapaampi Suomi , on tässä totuttelemista .
Jokaista lausetta ei enään tarvitse arvioida siltä pohjalta että mitä venäjä siitä ajattelee .
Miten uuteen tilanteeseen on sopeutunut vanha kunnon mammuttui SNS. seura , sen nimihän oli loppuaikoina muutettu kai SVS:ksi .
Jokaista lausetta ei enään tarvitse arvioida siltä pohjalta että mitä venäjä siitä ajattelee .
Miten uuteen tilanteeseen on sopeutunut vanha kunnon mammuttui SNS. seura , sen nimihän oli loppuaikoina muutettu kai SVS:ksi .
Vastaukset 43
Vanhimmat
👍👍👍
Liittoutumattomana Suomi ei ollut kenenkään kynsissä.
Nyt sen sijaan Suomi on tiukasti jenkin kynsissä.
Mitään päätöksiä ei enää voi tehdä itsenäisesti kysymättä ensin lupa jenkiltä.
Sain rakennus luvan ilman muiden asioiden kanssa sekaantumista
Höpö höpö Suomi on nyt vapaa ja ennen kaikkea turvassa itäisen arvaamattoman diktaattorin johtaman terroristivaltion toimilta .
Venäjän valtiollisen televisiokanavalla spekulointia silloin kun Suomi ei vielä ollut Natossa .
Juontaja Solovjov kertoo kantansa Suomen tilanteesta kun se ei ole vielä Natossa.
Solojevin mielestä Suomi on hyvä kohde venäläiselle ydinaseiskulle ja perustelee asian seuraavasti .
– Suomi, kun heilläkään ei ole ydinaseita, eivätkä he ole Natossa.
Näiden venäläisten ajatusten jälkeen Suomi pian liittyi Natoon eikä vastaavia mielipiteitä ole enään venäjältä kuultu
"Mitään päätöksiä ei enää voi tehdä itsenäisesti kysymättä ensin lupa jenkiltä."
Jotenkin epämääräinen heitto, voisitko täsmentää mitä päätöksiä mahdat tarkoittaa. Minulla kun ei tule mieleen yhtään ainoaa päätöstä. Kaikki päätökset voi tehdä ja toteuttaa kuten itsenäisessä suvereenissa valtiossa pitääkin. Ehkä emme voi päättää sotilaallisesta yhteistyöstä Venäjän kanssa neuvottelematta Usan kanssa, mutta sehän on meidän oma etumme.
Kaikilla on totuttelemista, tiltusilla kaikkein eniten. Näyttää olevan monelle tiltuselle mahdoton tehtävä. Ne kun ei opi.
ilkka.luoma
- ei se opi
Jepulis
Meille taottiin neuvostomyönteisyyttä päähän kymmeniä vuosia , enemmistölle meistä se vaan ei millään mahtunut kalloon .
Kyllä se kuitenkin upposi pehmeäpäisimpään porukkaan ja nyt ne oireilee , missä johtaja ketä totellaan ?
Pehmosimmat nupit ylistää yhä itänaapurin kommunismia.
Huvittavaa.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009823512.html
🇫🇮
POSTI julkaisee 6. syyskuuta Suomen Nato-jäsenyyttä juhlistavan postimerkin. Posti täyttää julkaisupäivänä 385 vuotta.
POSTI on kautta aikojen juhlistanut Suomelle tärkeitä tapahtumia postimerkillä.
”Tällaisia ovat olleet muun muassa Suomen EU-jäsenyys ja Suomen itsenäisyyden 100-vuotisjuhla”, kertoo Kantola tiedotteessa.
Postimerkin suunnittelu käynnistyi heti, kun Suomesta tuli Naton jäsen huhtikuussa 2023.
”Saimme näin merkin mukaan syyskuun postimerkkien julkaisuerään.🇫🇮
Hullu johtaja, ydinaseet, kivikautisten moraali, helvetisti rahaa ja lopputulos on nyt koko maailman nähtävissä .
Suomi huomasi hulluuden vihdoinkin lopullisesti ja hakeutui Naton jäseneksi.
Ahvenanmaa on osa NATO:a niinkuin pirkanmaa tai pohjoispohjanmaakin on uusi vapaampi ja onnellisempi .
Ahvenanmaa on lisäksi oivallinen NATO:n uuden hienon tukikohdan paikka , siellä se tukikohta nököttää keskellä ihanaa onnellista aseetonta rauhan tyyssiaa omana erillisenä kimaltelevana rauhan takaajana .
Kaikki ahvenanmaalaiset saavat jatkaa onnellista auvoista erillisasemaansa , vartioida etujaan isompia lapsilisiään , suomen suurimpia veroetujaan , kitkeä viimeisiäkin suomenkielen rippeitään ja kaikinpäin pysytellä omassa umpinaisessa onnellisuuskuplassaan .
Tuosta onnellisuuskuplasta tuli mieleen.......
“Julian Assangen kohtelua on oikeutetusti kutsuttu aikamme suurimmaksi oikeudelliseksi skandaaliksi. Se on törkeää väkivaltaa yksilöä kohtaan. Se on oikeusvaltion romahtaminen useissa maissa, myös Ruotsissa. Se on hyökkäys lehdistönvapautta ja demokratiaa vastaan maailmanlaajuisesti.
Australialainen toimittaja Julian Assange, Wikileaksin perustaja, on ollut eristyksissä useiden vuosien ajan nöyryyttävissä olosuhteissa Britannian korkean riskin vankilassa Belmarshissa. Häntä ei syytetä eikä tuomita mistään rikoksesta. Ainoa syy siihen, miksi häntä pidetään vankilassa, on se, että hän toimittajana paljasti rikoksia, mukaan lukien Yhdysvaltain joukkojen Irakissa ja Afganistanissa tekemät sotarikokset. Siksi Yhdysvallat pyytää hänen luovuttamistaan ja uhkaa häntä 175 vuoden vankeusrangaistuksella, mikä tarkoittaa, että hänet pidetään lukittuna loppuelämänsä ajan.
Hän ei ole Yhdysvaltojen kansalainen. Hän ei ole syyllistynyt rikoksiin Yhdysvalloissa. Hän on vain toimittajana paljastanut Yhdysvaltojen tekemät rikokset. Todelliset rikolliset pääsevät vapaaksi; joka paljastaa rikokset, on vangittu. Ilmeinen tarkoitus on pelotella toimittajat ympäri maailmaa vaiti.”
Meidät on liitetty vastoin kansan tahtoa tämän rikollismaan agendoihin, sijaiskärsijäksi.
Assange on rikollinen ja rikolliset kuuluu vankilaan.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Julian_Assange
Niin ja miten tämä liittyy aiheeseen seuraavaksi varmaan aloitat esitelmän puuceen tyhjentämisestä kun itse aiheeseen ei ole mitään sanottavaa
Häntä ei syytetä eikä tuomita mistään rikoksesta. Ainoa syy siihen, miksi häntä pidetään vankilassa, on se, että hän toimittajana paljasti rikoksia, mukaan lukien Yhdysvaltain joukkojen Irakissa ja Afganistanissa tekemät sotarikokset.
#Niin ja miten tämä liittyy aiheeseen seuraavaksi varmaan aloitat esitelmän puuceen tyhjentämisestä kun itse aiheeseen ei ole mitään sanottavaa#
Eikö ole tyhmää taistella tutkainta vastaan, valheilla?
Toivotko siis palautumista tuon itäisen naapurimaanne ihanaan, ja oikeudenmukaisuuden, ihmisarvoja ja tasa-arvoa kunnioittavan täydellisen ihannevaltion etupiirimaaksi.
Hyviä esimerkkejä tuosta tästä lähialueilta löytyy: Valko-Venäjä ja Ukraina.
Tuollaista Assange-ongelmaa ei juurikaan tuolla Venäjällä ole. Mahdolliset syylliset ovat joutuneet liikenneonnettomuuksiin, ammuttu, pudonneet parvekkeilta , sairastuneet kuolettavasti valtaosin. Sitten on muutamia, jotka ovat paenneet ulkomaille ja sielläkin vain osa selvinnyt novitsok-myrkytyksistä, salamurhista.
Niin ja onhan sitten yksi, joka selvisi novitsokista kalsareissaan, kun oli nimekäs ja tunnettu kansainvälisesti ja länsimaiden kova painostus johti Putinin sallimaan antaa hänelle hoitoa länsimaissa. Taisipa Niinistökin soittaa asiasta Putinille…
No hengissä selvisi, mutta viettäneet loppuelämänsä keskitysleireillä ja muissa syrjäisissä vankiloissa. Ainakin niin kauan, kun Putinin yhä kiristyvä raaka diktatuuri vallitsee Venäjällä.
Tuommoisessa asemassa olevan täytyy itse ymmärtää että kaikkea tietoa ei saa julkistaa . Hän itse väen vängällä itsensä tunki noiden tietojen lähteille , olisi pitänyt ymmärtää minkä voi julkaista vahingoittamatta liikaa kotimaataan .
Mitenkähän kiinassa , venäjällä tai pohjoiskoreassa tuollaista julkistajaa kohdeltaisi .
Uusi vapaampi suomi ottaa ensimmäisiä askeleita aivan uudenlaisessa maailmassa .
Olemme irroittautuneet pitkästä liitosta diktaturisen venäjän kanssa ja liittyneet vapaiden länsimaiden muodostamaan puolustusliittoon .
On tässä totuttelemista , meille ja venäjälle .
https://yle.fi/a/74-20047953?origin=rss
📚
Venäläinen oppikirja:
Vuonna 2023 historiallisesti puolueeton Suomi liittyi Naton jäseneksi. Suomi itsenäistyi bolshevikkien toimesta vuonna 1918 ja säilytti itsenäisyytensä vuonna 1945 lupaamalla pysyä puolueettomana.”
📚
Otavan suomenkielinen oppikirja Forum Historia 2:
Uudessa ulkopolitiikassaan Venäjän johto alkoi nähdä vihollisina sekä Yhdysvaltojen johtaman Naton että Euroopan unionin. Venäjä alkoi myös tulkita Neuvostoliittoon kuuluneet valtiot etupiirikseen, joiden asioihin sillä on oikeus puuttua. Lisäksi monissa aikaisemmin Neuvostoliittoon kuuluneissa maissa on venäläinen vähemmistö, jonka etuja Venäjä turvaa
Suomi ei ollut puolueeton ennen NATOon liittymistäkään, vaan Euroopan Unionin jäsenvaltio ja vahvasti osa länttä.
Mitä tulee Vladimir Leninin tunnustamaan Suomen itsenäisyyteen vuonna 1917, niin Venäjän bolshevikkien päämäärä oli todellisuudessa sosialistinen vallankumous niin Suomessa kuin kaikkialla muuallakin maailmassa, ja se sosialistinen Suomi olisi sitten liitetty takaisin Neuvosto-Venäjään.
https://www.verkkouutiset.fi/a/lenin-tunnusti-suomen-itsenaisyyden-ja-nama-olivat-hanen-syynsa/
Erikoista Venäjän fasismidiktatuurin historian kirjan maininta Leninin bolshevikkien Suomen itsenäisyyden tunnustamisesta on se, että fasistidiktaattori Vladimir Putinin yksi perustelu helmikuussa 2022 Ukrainaan hyökkäämisessä oli samaisten bolshevikkien tekemä virhe Ukrainan itsenäistymisessä.
Jos Venäjän fasismidiktatuuri olisi onnistunut Ukrainan valtaamisessa ja ukrainalaisten alistamisessa, olisi Suomea kohtaan suunnattu aivan vastaava syyte, Lenin siinäkin tikun nokassa.
Hommat jätettiin vaiheeseen, suomessa, keväällä 1918.
Toista kertaa, sitä virhettä EI TAPAHDU!.
Suomen NATO-jäsenyys on välttämätöntä, sillä Venäjän fasismidiktatuuri on sotaisan imperialistinen roistovaltio, johon ei voi luottaa lainkaan, kuten sen vuonna 2014 aloittama hyökkäyssota Ukrainaan osoittaa.
On tietysti selvää että Suomen NATO-jäsenyys kyrsii täkäläisiä tiltureppanoita ynnä muita Vladimir Putinin fasistihallinnon kuuliaisia saappaannnuolijoita ja nöyriä pikkuapulaisia, mutta tokihan nämä vekkulit voivat pakata nyyttinsä ja muuttaa tuonne itäiseen onnelaansa Venäjän fasismidiktatuuriin.
Haha. Sinhän olet täysi mielipuoli. USA:ko se hyökkäsi Krimille? Tuossa venälisen sotilaskomentajan tunnustus, siitä, kuinka hän hyökkäsi Ukrainaan ja aloitti sodan itä-Ukrainassa:
https://yle.fi/a/3-7644082
Ja jos Yle ei kelpaa, niin saat lähteen venäläiseen mediaan:
https://www.themoscowtimes.com/2014/11/21/russias-igor-strelkov-i-am-responsible-for-war-in-eastern-ukraine-a41598
Onhan tuo aivan uskomatonta, mutta ilmeisesti jotku aivan oikeasti uskovat, että Usa tai Nato hyökkäsi Ukrainaan ja Putinin oli aivan pakko aloittaa ns. erikoisoperaatio puolustautuakseen tuolta hyökkäykseltä.
Luultavasti samaiset idiootit väittää myös, että Nato on nyt hyökännyt Suomeen.
Kysymys on yksinkertaisesti Venäjän provosoimattomasta imperialistisesta hyökkäyssodasta ja Putin Kalsarimyrkyttäjä itse perusteli sen väittämällä, ettei Ukraina muka ole oikea maa ja että venäliset ja ukrainalaiset muka ovat samaa kansaa, joka pitää yhdistää. Tarkoitatko, että hän valehteli siinäkin?
"Oletko nähnyt valtamedian käsittelevän syitä siihen, miksi tämä kaikki on tapahtunut?"
Olen, hyvinkin paljon !
Etkö ole itse huomannut?
Lue enemmän, luulet vähemmän.
Venäjä on imperialistinen diktatuurivaltio jolla on kova pyrkimys laajentaa imperiumiaan , no mehän emme sitten kuitenkaan aio siihen kuitenkaan sulautua .
Nyt on helpompi hengittää kun tuo uhka on meidän osalta ohi , mutta Ukrainaa meidän tulee auttaa .
Uusi Suomi , parempi Suomi .
Sitä kaivataan, mutta ei hyvältä näytä.
Ei näytä, kaksoiskansalaisuus tulee poistaa venäläisiltä ja wagnerit lähettää Ukrainan tuomittaviksi.
Mika Aaltolaa huolettavat Lappi ja arktinen alue, sillä Venäjä on siellä vahva toimija ja Natolla on sinne pitkä matka.
”Esimerkiksi Huippuvuoria olisi tavattoman vaikea palauttaa, jos Venäjä tekisi siellä operaation.”
Myös Itämeren asema on Naton myötä muuttunut, ja Ahvenanmaan porttia tulee varjella, mutta aseita Aaltola ei sinne veisi.
Suomen puolustusmenot hän nostaisi kolmeen prosenttiin ja olisi valmis ”purkamaan tabuja” eli harkitsemaan tarvittaessa Suomelle sukellusvenettä ja Ottawan miinakieltosopimuksesta irtautumista.
Tärkeitä ovat myös Jäämeren junarata, pohjoisen lentokentät ja ehkä siltayhteys Vaasasta Ruotsiin.
Parempi Suomi .
Suomi on parempi.
On Suomi parempi.
Joo on tämä uusi paljon parempi , vapautuminen kyllä hieman hirvittää .
Miksi muuten meidän presidenttiä tai hallituksen jäseniä ajatellaan jonkinlaisiksi johtajiksi ?
Ainakin NATO:oon liittymisessä presidentti ja puoluejohtajat olivat piilossa kansan selän takana ja sieltä ihmettelivät että pitääkö meidän muka anoa jäsenyyttä , rohjettaisiko me . Kun sitten presidentti hieman vihjaisi että kyllä kansa saa myöntää jos haluaa NATO:n turvaan niin kävi ilmi että yli 80% kansasta haluaa .
Niin vai onko juuri tuo sitten sitä demokratiaa , häh mitä vittua ??
Valtion johdossa on valtion johtajat ja demokratiassa he viime kädessä noudattavat kansan tahtoa. Venäjällä on diktatuuri ja siellä tehdään kuten diktaattori käskee.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009841598.html
Koska käärmeen jokainen pää kumartaa Vladimir Putinille, on syytä kysyä, mitä Venäjän presidentti Suomesta haluaa.