Hallituksen kaavaillut kiinteistövero prosenttien nostot osuvat kipeästi Kontiolahtelaisiin omakotikiinteistöihin. Iltasanomien mukaan veroprosentti nousee 26,2%. Siihen kun lisätään PKS sähkönsiirtomaksun vaikutus keskimäärin 800€ vuodessa enemmän kuin Joensuussa niin olettaa sopii, että tonttikysyntä ja asuntojen hinnat romahtaa Kontiolahdella.
Kontiolahden kiinteistöveroprosentti nousee 26,2%
4
576
Vastaukset
- Anonyymi
No se pitää vaan maksaa jos on ollut niin tyhmä että on omakotitalon hommannut. Suurin osa taloista on menettänyt leijonan osan arvostaan, syrjemmällä olevista mökeistä saa myydessä korkeintaan liittymien hinnan.
- Anonyymi
Kiinteistöjen arvot määräytynee jonkun aluehinnan ja rakennuksen neliöiden mukaan joka ei seuraa reaaliajassa kiinteistöjen myyntihintoja vaan joka vuosi mätkäistään jonkun prosentin mukaan lisää veroarvoa. Epistä.
Kohta asutaan teltoissa joihin ei vielä kiinteistövero ulotu.
- Anonyymi
Kiinteistöverot ovat alakantissa joka tapauksessa, kun rakennusten verotusarvot ovat päässäntöisesti alakantissa.
- Anonyymi
No monikin miettii että jokohan olisi aika muuttaa ihmisten ilmoille jossa on muutakin kuin tuota velaksi suksimista ympäri vuoden
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949367Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki694864Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414531Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit592887Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j82088Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001576- 411354
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota471276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641242