Hallitus aikoo kiristää kiinteistöverotusta 245 Suomen kunnassa.
Muutos lisää maapohjasta kerättyjä kiinteistöverotuloja näillä kunnilla, mikä vahvistaa kuntien taloutta heikentämättä julkista taloutta kokonaisuutena, todetaan valtiovarainministeriön tiedotteessa.
Suunniteltu muutos edellyttää samalla maapohjan veroprosentin eriyttämistä yleisestä kiinteistöveroprosentista, jonka alaraja on nyt 0,93. Hallituksen tarkoituksena on nostaa pelkästään maapohjan veroprosentin alaraja 1,3 prosenttiin.
– Tämä oli meille varsinainen tyrmistys, kun luimme kesällä hallitusohjelmaa, sanoo Omakotiliiton toiminnanjohtaja Marju Silander.
Kuntaliiton laskelmien mukaan yli 40 kunnassa maapohjan verotus nousisi lähes 40 prosentilla. Näihin kuntiin kuuluvat esimerkiksi Helsinki, Espoo, Kauniainen, Pori, Salo, Kirkkonummi, Kristiinankaupunki, Rauma, Ilmajoki ja Alajärvi.
Lappajärvi 1 30,0 %
IS. talous
Kiireesti tuulivoimalat pystyyn, muuten kuntalaiset verotetaan kuiviin.
Hallitus haluaa nostaa kiinteistöveroa Lappajärvellä
8
574
Vastaukset
- Anonyymi
kiinteistöveron nosto autioittaa kyliä. polttamalla vielä asumiskuntoisia taloja,
- Anonyymi
Tuulivoimala-juna meni jo.
- Anonyymi
IS-selvitys: Yksi tuulivoimayhtiö on saanut tukia 283 miljoonaa euroa – tuulivoimaa tuettu yhteensä lähes 1,5 miljardilla
Suurimman tukirohmun Tuuliwatin pohjalta syntyi Tuulivoltti, joka myi välittömästi tuulipuistonsa. Energiayhtiö St1 sai kaupasta yli 73 miljoonan euron voiton.
Melu on pahinta saastetta ja siihen ei totu.
Tuulimyllyjen siivistä irtoava mikromuovi ym.
Tuulivoimala syttyi palamaan Ruotsissa – Syynä todennäköisesti myrskytuulet
https://youtu.be/viu3rjBYmAg
Tuleeko saastetta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
IS-selvitys: Yksi tuulivoimayhtiö on saanut tukia 283 miljoonaa euroa – tuulivoimaa tuettu yhteensä lähes 1,5 miljardilla
Suurimman tukirohmun Tuuliwatin pohjalta syntyi Tuulivoltti, joka myi välittömästi tuulipuistonsa. Energiayhtiö St1 sai kaupasta yli 73 miljoonan euron voiton.
Melu on pahinta saastetta ja siihen ei totu.
Tuulimyllyjen siivistä irtoava mikromuovi ym.
Tuulivoimala syttyi palamaan Ruotsissa – Syynä todennäköisesti myrskytuulet
https://youtu.be/viu3rjBYmAg
Tuleeko saastetta.Tuulivoimaloiden siivet ovat lasikutua, ei muovia, taas pietarin trollit vauhdissa.
- Anonyymi
Seinäjoki perii hulevesimaksuja.Monta kymppiä menee piiloverotukseen.
Eikö kiinteistövero pitäisi kattaa tämänkin.
Meillä ei ole edes pintavesiviemäreitä.Sateet imeytyy maahan kun vanhaa as aluetta mäen päällä.
Samoin 50 luvun vanhan talon tontin kiintöeistövero nousee 35%
Sivukylillä Lapualla ym vielä hullumpaa kun kiinteistöillä ei todellisuudessaniin suurta arvoa.Ennemmin pitäisi laskea verotusta - Anonyymi
Ministerinaikkosen mieshän siellä
St ykköses huseeraa - Anonyymi
Älä huoli, et ole ainut kuntalainen, jota rokotetaan. Täytyyhän sun ketkulaisena olla tyytyväinen, et ketkut saa lisää sotehimmelinsä takia fyrkkaa taskuihinsa. Kantsii miettiä, ketä siellä kepulandiassa äänestää. Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis. Tässä se "ruumis" on kaikki suomalaiset.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t745168- 332881
- 402584
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin261993Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401942Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291779- 951772
- 1671647
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241388Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941220