Sixten Korkman puhui timantinkovaa asiaa A-Studiossa

Korkman on Suomen harvoja kansainvälisesti arvostettuja talousasiantuntijoita, ja totesi "kaikkien tietävän" (ministeriöissä, firmoissa ja yleensä elinkeinoelämässä, kunnissa ja järjestöissä) että Suomi tarvitsee väistämättä runsaasti työperäistä maahanmuuttoa. Korkman on kuitenkin herrasmies, ja jätti sanomatta että "kaikki paitsi perussuomalaiset".
11307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

SIXTEN SIKSEEN.
Demareiden iltalypsy.

Äänestä

Korkman on vanha hörhö jolle viime metreillä annettiin työelämäprofessorin
arvo ettei tarvi kutsua eläkäläisksi

hänen juttunsa ovat yleensä horinoita joita Yle käyttää

TYÖPERÄISTÄ MAAHANMUUTTO EI SAADA OSAAJATASOLLA

sossutasolle se kasautuu

KUKAAN OSAAJA EI TULE TÄNNE MAKSAMAAN SOSDEMVEROJA
vaan menee Usahan Englantiin Ranskaa .... ja jopa kielet ENGLANTI JA RANSKA auttava opeutmista

TASA-ARVOISIIN HÄIRKKÖMATUKOULUIHIN ei kukaan osaaja
pane lastaan opiskelemaan turhaa pakkoruotsia
jolla ei globalisaatiossa tee mitään

Äänestä

Mieti ny ensin kuka sunkin vaippas vaihtaa kun se aika tulee.

Äänestä

Korkman jätti mainitsematta, että esim. Tanskassa on tehty selvitys ja havaittu, että eurooppalaisen maahanmuuton vaikutus julkiseen talouteen oli positiivinen mutta ei-eurooppalaisen maahanmuuton vaikutus julkiseen talouteen oli negatiivinen.

Suomen väestölisäyksessä korostuu matalan osaamis- ja koulutustason maat ja alikehittyneet maat. Pohjoismaista hyvinvointiyhteiskuntaa ei rahoiteta kuin korkealla tuottavuudella. Tanskasta tiedämme, että ei-eurooppalainen maahanmuutto vain pahentaa kestävyysvajetta. Suomalaisista selvityksistä puolestaan tiedämme, että toisen polven mamut pärjää koulussa jopa huonommin kuin ensimmäisen sukupolven mamut. Pidempiaikaistakaan hyötyä ei näyttäisi siis ei-eurooppalaisesta maahanmuutosta olevan.

Ruotsissa menee toistaiseksi taloudellisesti hyvin, koska Ruotsi on vanha suurvalta, jossa on paljon vanhaa pääomaa, jota on investoitu tuotantoon. Norjan vauraus perustuu tunnetusti fossiilitalouteen.

Äänestä

pankin kassoille on saatava väkeä , aina kun nostaa käteistä 🤣
mitä vitun töitä kaikki työt tehdään sähköisesti !!!

Äänestä

Suomalainen "työvoimareservi" josta persut pahkuaa? Sielä ne istuu pubissa.

Äänestä
  • Sehän Orpon ja kumppaneiden huoli uudessa hallituksessa juuri onkin. Kannustaa kaikkia ja pyrkiä löytämään kaikille perustuslain mukaisesti työtä. Onhan se hirveätä, että vasemmistohallitus ja ay-liike ei ole kantanut asiasta huolta ja vastuuta. Sitten vielä kehdataan tuoda telkkariin johtaja Korkmann kertomaan, että ei suomalaiset työttömät työtä saa. Töihin tarvitaan maahanmuuttajia. Suomalaiset ensin työhön. Kukin aluksi osaamisensa mukaisesti ja sitten työssäkoulutusta. Näin on aina kaikki oppineet.

    Äänestä

Eli lisää ” mustia säkkejä” suomeen…

Äänestä
  • Sinä oot just se "mutta" jonka jätti sanomati.

    Äänestä

Käärmeöljykauppias pyramidipelissä 🤔

Äänestä

Tätä mantraa toitotetaan aina, mutta kun ei niitä osaajia oli ylimääräisinä muuallakaan, kuten ei ole täällä Suomessakaan, on selvää että jokainen maa tarvitsee omat osaajansa, nämä pölvästit eivät elät tässä maailmassa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Korkman on Suomen harvoja kansainvälisesti arvostettuja talousasiantuntijoita, ja totesi "kaikkien tietävän" (ministeriöissä, firmoissa ja yleensä elinkeinoelämässä, kunnissa ja järjestöissä) että Suomi tarvitsee väistämättä runsaasti työperäistä maahanmuuttoa. Korkman on kuitenkin herrasmies, ja jätti sanomatta että "kaikki paitsi perussuomalaiset".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu