MAAILMAN suurimpiin öljyntuottajiin kuuluva Venäjä on kärsinyt polttoainepulasta maan eteläosassa maatalouden satokaudella, kertoo uutistoimisto Reuters.
Reutersin lähteiden mukaan polttoainepula saattaa vain pahentua tulevina kuukausina. Pula on seurausta monen öljynjalostamon huoltoseisokista ja rautateiden heikosta kuljetusinfrastruktuurista.
Lisäksi heikko rupla on kannustanut venäläisiä jalostamoita viemään entistä enemmän polttoainetta ulkomaille sen sijaan, että ne myisivät sitä kotimarkkinoille.
Venäjän viranomaiset ovat Reutersin mukaan yrittäneet viime kuukausina puuttua bensiini- ja dieselpulaan. Hallituksessa on harkittu jopa viennin rajoituksia yrityksenä estää vakava polttoainekriisi.
Polttoainepulan paheneminen olisi kiusallista Venäjän hallinnolle, koska presidentinvaalit ovat ensi vuoden maaliskuussa.
Hallitus on kuitenkin päättänyt vähentää tukia jalostamoille. Päätös voi vähentää jalostamoiden polttoaineen tuotantoa.
Venäjä kärsii polttoainepulastakin
Anonyymi-ap
2
170
Vastaukset
- Anonyymi
Missä EU-vihaajat?
Nyt kieltämään moinen asia.
Eihän Venäjällä voi olla pulaa mistään!
Sehän on teidän ihannemaanne.- Anonyymi
Miten Venäjällä muka voi olla pulaa polttoaineista koska se on suurimpia öljyn tuottajamaita maailmassa,tuo on pelkkaa EU bullshittien höpinää että venäjällä tulis muka pulaa polttoaineista,kyllä se puutos on EU johtajien ja EU mielisten vajaamielisisä aivoisa
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522175
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3411403Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941375- 1681281
- 681061
- 35968
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31929Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59920Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27862Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46839