Kuinka moni Suomalainen on köyhä jos käyttää 500-1000 euroa kuussa sijoittamiseen?

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/aa64caa7-6c81-4ca7-a402-28baf2626e4a

Vuoden sijoittaja sai köyhille lapsiperheille tarkoitetun loman.

Voiko ihmistä sanoa köyhäksi jos käyttää 500-1000 euroa kuukaudessa sijoittamiseen?

Itse aiheutettua "köyhyyttä" jos vinkuu että rahat loppu kun käyttää 500-1000 euroa kuussa sijoittamiseen eikä vaikkapa maksa omalle perheelle niillä rahoilla vaikkapa sitä kylpylälomaa!

10

151

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En pidä tästä touhusta.

      Tuo on loisimista.

      • Anonyymi

        Perskokkarismia siis


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Perskokkarismia siis

        Niinpä!

        Viedään köyhiltä lapsiperheiltä mahdollisuus lomaan kun itse väittää olevansa köyhä!


    • Anonyymi

      Suurin osa suomalaista ei ole köyhiä. Se on totta. Suomessa on kumminkin ihmisiä, jotka ovat köyhyysrajalla, vaarassa ajautua köyhyyteen ja oikeasti köyhiä. Perheille, joissa on lapsia se voi olla aika vakava asia.

      • Anonyymi

        Mutta onko perhe köyhä jos käyttävät 500-1000 euroa kuussa sijoittamiseen?

        Siis jos Suomalainen keskituloinen perhe käyttäisi 500-1000 euroa kuussa sijoittamiseen niin aika harva Suomalainen perhe ei olisi köyhä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta onko perhe köyhä jos käyttävät 500-1000 euroa kuussa sijoittamiseen?

        Siis jos Suomalainen keskituloinen perhe käyttäisi 500-1000 euroa kuussa sijoittamiseen niin aika harva Suomalainen perhe ei olisi köyhä.

        Jos on varaa 500-1000 Euroa kuussa sijoittamiseen, ei ole köyhä, mutta saattaa silti valittaa köyhyydestä. Se on heidän henk.koht. ongelma. Keskituloinen ei ole köyhä, vaan keskiverto. Köyhä on se, jonka tulotaso on reilusti alle keskitulon.

        Osa ihmisistä saa tonnin pari kuussa. Jotkut saavat kymppitonnin tai muutaman. Kaikista tulotasoisya sitten lasketaan keskimääräinen tulo.

        Kansanedustajatkin saavat aika reilusti. Saavat vielä varsin hyvän sopeutuskorvauksen , kun jäävät pois eduskunnasta, eikä tarvitse osoittaa aktiivisuutta työnhaussa.


    • Anonyymi

      Jos käyttäisi kalja- ja tupakkarahat sijoittamiseen ei olisi köyhä enää 10 vuoden päästä.

      • Anonyymi

        Eli sinusta ok että loisitaan ja sitten elellään sijoitustuloilla herroiksi?


    • Anonyymi

      Jos lakkaa syömästä kokonaan niin säästyisi rahaa tosi hyvin!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      180
      10976
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      92
      10442
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      234
      5882
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      180
      4694
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3186
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      3175
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      39
      1993
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      298
      1568
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1400
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1334
    Aihe