Jos koko hallitus menee kriisikokoukseen joidenkin "rasismi" netti puheiden takia niin jossain on kyllä menty metsään yhteiskuntana. Rasismi on liian "yksiteräinen miekka", se ei mitenkään kehoita maahanmuuttajia käyttäytymään nätimmin, vaan on enemmänkin vain kantasuomalaisten syyllistämistä. Minun mielestäni se että laki on sama kuin kantasuomalaisille ja maahanmuuttajille riittää kyllä kattamaan lähes kaikki elämässä vastaantulevat tilanteet joiden mukaan tilanteet pitää arvioida.
Se että ruvetaan kyttämään esimerkiksi "rasistisia mikroagressio ilmeitä" -linja-autossa on aivan silmitöntä hulluutta ja semmoiseen ei pidä hallituksen lähteä mukaan.
Mentiin metsään nyt
4
188
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa ei ole minkäänlaista rasismia, tämä on ihan keinotekoisesti luotu poliittinen ajojahti tiettyä puoluetta, puolueen edustajia vastaan.
Nyt riittää se että joku sanoo ettei kannata maahanmuuton lisäämistä, ei pidä sitä järkevänä niin heti toimittajat kirjoittaa että henkilö on rasistinen.
Riittää että kyseenalaista minkä tahansa asian mihin liittyy ulkomaalainen, niin valtaosa lehdistöstä leimaa välittömästi rasistiksi.- Anonyymi
Tuo väittämä ei kyllä pidä paikkaansa. Maahanmuutosta saa olla eri mieltä ja sitä kritisoida alentumatta henkilökohtaisuuksiin ja solvaaviin ilmaisuihin turkkilaisapinoista tai mustista säkeistä.
Mitä olen havainnut nimenomaan persuista ja äärioikeostosta niin kyllä siellä nimenomasn haukutaan ja nimitellään mm.vihreiden edustajia ja vasemmistoa. Persut uhriutuvat ja kiertävät ja kaartavat koko rasismi- käsitettä, heidän mielestään mikään ei ole rasismia vaan suorasanausuutta. Aivan samoin kuten perheväkivaltaa , henkistä ja/ tai fyysistä väkivaltaa käyttävä ei näe mitään ongelmaa omassa käyttäytymisssään vaan pitää mm.pakottavaa kontrolia täysin normaalina käyttäytymisenä ja syylistää aina uhrit; muija urputti ja sanoi vastaan tai ei toiminut kuten odotin, vaadin tai edellytin joten sai mitä ansaitsi.
- Anonyymi
Johtajuutta joko on, tai kieritään milloin missäkin sopassa kuten rasismi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881577
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla121460- 981390
- 691260
- 1041199
- 1161150
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n257972- 69971
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o18925- 37907