Jeesuksen tärkein ihmeteko ensimmäiseksi oli muuttaa vesi viiniksi.
Suurin osa helluntailaisista on entisiä alkoholisteja, joilta on niinsanotusti lähtenyt mopo käsistä, eivätkä ole pystyneet hallitsemaan omaa alkoholin käyttöään enää.
Ovat näin katkeria toisille joilta se onnistuu.
Runsas alkoholin käyttö on tuhonnut aivosoluja.
Siksi niillä on hermo pinnassa luterilaisuudesta tai sapatista.
Suurin osa helluntailaisista on entisiä alkoholisteja, joilta on niinsanotusti lähtenyt mopo käsistä, eivätkä ole pystyneet hallitsemaan omaa alkoholin käyttöään enää.
Ovat näin katkeria toisille joilta se onnistuu.
Runsas alkoholin käyttö on tuhonnut aivosoluja.
Siksi niillä on hermo pinnassa luterilaisuudesta tai sapatista.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Helluntaikirkolta puuttuu opinkohta hurmahengistä ja huumeiden käytöstä.
Jeesus puhui viinipuusta ja hyvästä viinistä koska oli viinin ystävä.
Helluntailaiset eivät tunne Jeesusta.
Niilo Yli-kaataja harjoitti "kaatokänni" toimintaa.
Piti kirjaa niistä.
Olet aloittaja pilkkaajan hengessä liikkeellä.
Muista, puheistasikin teet tiliä.
Moni saarnamies tekee puheillaan sievoisen tilin.
Älä vaivu synkkyyteen , vaikka syksy tuli. Akateemisia, akk käyneitä on helluntaiherätyksessä pilvin pimein. Ja vielä enemmän hitsaajia ym. tavallisia tallaajia. Ota hitsauskoppa pois päästäsi. Kuulut joutoväkeen.
Jo nyt olet krapulassa ?
Suomi24 on tehnyt tarkoituksella ja määrätietoisesti helluntailaisuuspalstasta sivut, joissa avoimesti rikotaan Suomen lakeja ja joissa pilkataan ja herjataan Jumalaa ja joissa helluntailaisia vainotaan ja panetellaan. Suomi24 on tuhonnut keskustelun palstan aiheesta, helluntailaisuus.
Taas kerran tyyppikysymys. Juuri noin kun olin vielä töissä uskomattomat kiersivät minua. Kuten ykkösluokkalaiset. Sanoin päällikölle. Leikkiminen loppui , ja työnteko alkoi. Aloittaja kuuluu tähän kastiin.
Mikä on helluntaiseurakunnan johtajaksi vähimmäisvaatimukset ?
Luterilaisen juopporingin jäsenet analevat täällä hyväksyntää juopottelulleen.
Säälittävää!
Lahkosaarnaajan ja moottoripyöräjengin jäseneksi on sama kelpoisuusvaatimus: vähintään yksi henkirikos.
Jengiin liittyvältä uudelta jäseneltä vaaditaan heti jokin paha teko.
Laspena saatu kaste pitää kirota ja ottaa uusi lahkon oma rituaalikaste, merkiksi kuulumisesta jengiin.
Luttereista ne helluntain jäsenet tulevat, minkäs teet jos siellä ei parempia ole.
hyvää säätä tulossa esn viikolla
https://yle.fi/a/74-20048256
Näin ollen näyttää melko hyvin todistetulta se, että myös kohdat Joh 2:13-5:47 voisivat olla osittain myöhempää lisäystä. Ainakin sanat 2:14-3:21 sijoittuvat väärään ajankohtaan eli Jeesuksen viimeiseen pääsiäiseen.
Kertomus olisi johdonmukainen kronologisesti ja paikkojen suhteen, jos se jatkuisi jakeessa 3:22 jakeen 2:12 jälkeen.
2:12 Sen jälkeen hän meni alas Kapernaumiin, hän ja hänen äitinsä ja veljensä ja opetuslapsensa; ja siellä he eivät viipyneet monta päivää.
3:22 Sen jälkeen Jeesus meni opetuslapsineen Juudean maaseudulle ja oleskeli siellä heidän kanssaan ja kastoi.
Tapahtumajärjestys ja paikat ovat johdonmukaisia myös siinä tapauksessa, että jätetään pois jakeet 2:13-5:47.
2:12 Sen jälkeen hän meni alas Kapernaumiin, hän ja hänen äitinsä ja veljensä ja opetuslapsensa; ja siellä he eivät viipyneet monta päivää.
6:1 Sen jälkeen Jeesus meni Galileaan, se on Tiberiaan, järven tuolle puolelle.
Markuksen evankeliumin mukaan Jeesus opetti kansaa ja teki monta voimallista tekoa sekä paransi sairaita sen jälkeen, kun Johannes kastaja oli pantu vankeuteen. (Mark 1:14ss.) Johanneksen evankeliumin mukaan Johannes kastaja oli vielä vapaana sen jälkeen, kun Jeesus oli puhunut Nikodeemuksen kanssa, eikä Jeesus ollut tehnyt silloin vielä enempää tunnustekoja kuin sen yhden, joka mainitaan Johanneksen evankeliumin toisessa luvussa. (2:1-3:36; 4:54) Kertomukset eivät käy ajallisesti ja sisältönsä puolesta yksiin, jos pidetään jakeita Joh 2:13-4:54/5:47 alkuperäiseen evankeliumiin kuuluneina.
Jos alkuperäinen evankeliumi on jatkunut jakeen 2:12 jälkeen jakeella 6:1, niin silloin ei näin suurta ristiriitaa ole olemassa. On siis todennäköistä, että jakeet Joh 2:13-4:54/5:47 on joko siirretty väärään kontekstiin tai sitten ne on lisätty myöhemmin alkuperäiseen evankeliumiin jonkun toisen kirjoittajan toimesta, joka ei ole apostoli Johannes.
Aloittaja paljastaa että on Lutheria ihannoivat sapatisti.
Herjat on opeteltu suuresta taistelusta.
Ei Raamattua pidä lukea niinkuin lakikirjaa. Ainut Jumalan käsi joka on kirjoittanut mitään oli Diego Maradona.
Eikä Raamattua pidä lukea kuin herjauskirjaa, että tässä kerrotaan katolisesta, tässä helareista tässä siitä ja tästä. Ei Raamattu niin ole kirjoitettu vaikka se olisi omasta itsestään miellyttävä tapa lukea sitä millaisia muut ovat.