Perussuomalaiset 15%
Vasemmistoliitto 7%
Kokoomus 6%
Vihreät 5%
Sosialidemokraatit 4%
Keskustapuolue 4%
https://kaks.fi/wp-content/uploads/2017/03/tutkimusjulkaisu_103.pdf (sivu 29)
Eli minkä puolueen kannattajissa niitä työttömiä olikaan eniten.
Vasemmistoliitto 7%
Kokoomus 6%
Vihreät 5%
Sosialidemokraatit 4%
Keskustapuolue 4%
https://kaks.fi/wp-content/uploads/2017/03/tutkimusjulkaisu_103.pdf (sivu 29)
Eli minkä puolueen kannattajissa niitä työttömiä olikaan eniten.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Persujen kannattajat nauttivat nyt äänestämisestään!
Jep, sitä saa mitä tilaa ;-)
ps persujen kannattajissa olisi tuon mukaan noin kolminkertaisesti työttömiä verrattuna ns vihervasemmistoon (olet. sdp+vas.+vihr.)
Kyllä näin on. Työttömät persut eivät halua pysyä työttöminä vaan haluavat työelämään mukaan toisin kuin vasemmiston työttömät.
Ja siksi äänestivät puoluetta, joka kurjistaa heidän asemaansa ennennäkemättömällä tavalla? Melkoisen masokistista.
Viherpunikkipuolueissa on erittäin paljon toimeentulotuilla eläviä, jotka eivät näy kortistossa (eli prosenteissasi) koska eivät ikinä töitä halua tehdäkään.
Jos ne laskettaisiin mukaan, vihreiden ja vasemmistojen luvut olisivat jotain 70-90%.
Sikäli kuin nuo osuudet pitää paikkansa, ei ne kuitenkaan ole kovinkaan suuri yllätys, koska esim. demareiden äänestäminen ei välttämättä ole työttömien edun mukaista, monet työttömät on varmasti nähneet sen kuinka ay-liikeläiset menee vauhdilla bussikaistaansa pitkin ohitse, kun työttömän työpaikan rahoitus olisi pitänyt hoitaa ensin.
Perussuomalaisilla pitäisi olla kannatuksenkin näkökulmasta varsin painavat syyt miksi nimenomaan työttömien asemaa Suomessa pitää kyetä selvästi parantamaan.
Työttömyyttä käytetään Suomessa pelkkänä verukkeena käynnistellä kaikenlaisia vihatoimia työttömiä vastaan, vaikka työttömyyden syy lähtökohtaisesti on hyvin yksinkertainen, työn rahoituksen puute, ja työttömät ei tuolle asialle voi yhtään mitään.
Kunhan PS aloittaa toimensa työttömien etujen vastaisesti, siitä se tuo 15% kannatuksen osuuskin lähtee luultavasti rakettivauhtia alaspäin.
Jos olisi työttömien puolue niin äänestäisikö työtön sitä?
Persut on pelkkä hurmosliike, jossa faktoilla ei ole mitään väliä.
Mielenkiinnolla seuraan, että mitä etenkin persaukiset persut tykkää uuden kapitalistihallituksen (lue eliitin hallituksen) ohjelmasta.
Surettaa, että toivottomat antoivat äänensä natseille, jotka' dont't gine a shit'!
Toimeentulotukisossuloisia ei lasketa työttömiksi ja niitä on vihreissä ja vassuissa n. 70%. Ne eivät näy kortistossa.
Työttömien määrä ei kerro joutilaiden määrästä mitään.
Katsotaan, meneekö persuissa hermot, kun hallituksen leikkaukset osuu persun omaan lompakkoon.
Kokoomus vie ja Persut ei edes ymmärrä tulleensa kusetetuiksi.
Ketä kiinnostaa aihe laajemmin, suosittelen US Puheenvuorosta:
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/pmjamsa/syottaako-kokoomus-kulttuurisotiin-keskittyneelle-pslle-myrkkypillerin/
Idiootit leikkaavat omaa oksaansa jossa istuvat. 🤣