Millainen on riemuidiootti?

Joku tuntematon palstalainen on keksinyt uskovaisia kuvaavan termin riemuidiootti? Millainen on riemuidiootti? Minulla tulee mieleen englanninkielinen sanonta "Ignorance is bliss', josta ei oikein kunnon käännöstä olekaan. Ehkä 'typeryys on autuutta' kuvaa tätä. Toki suomenkielessä sanonta 'tieto lisää tuskaa' on lähellä tätä.

Riemuidiootti on siis niin tyhmä, ettei hän itse edes sitä tajua vaan on päin vastoin arrogantti oman typeryytensä tuomalla itsevarmuudella. Juuri niin kuin kuollut, joka ei itse tiedä olevansa kuollut, mutta muut tuntevat tuskaa siitä.

Riemuidiootti kuvaa hyvin lapsuuden kotikylääni, jossa lähes kaikki kuuluivat erääseen herätyslahkoon. Raamattu, Päivämies, Maaseudun tulevaisuus ja Liitto olivat tiedon korkeimpia auktoriteetteja ja he oikein ylpeilivät tietämättömyydellään. Saman ikäluokan poikia oli ison luokan verran, mutta kirkonkylälle lukioon lähti vain minä ja yksi toinen poika. Muut menivät ylpeänä amikseen, mutta he olivatkin uskovaisia, toisin kuin minä, joka en koskaan uskonut, vaikka olin riemuidioottien ympäröimä. Ehkäpä tuo riemuidiotismi toi myös suojaa siihen, että usko tuntui typerältä, vieraalta ja vastenmieliseltä.

3

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä avaus. Palstan ilme pitää uudistua ja riemuidiootit siivottava pois täältä.

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        😍 ­­N­­­y­m­f­­­o­m­­­a­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17995407P

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Heh hah

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1994
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      101
      1752
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      83
      1581
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      61
      1424
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1122
    6. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      1063
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      1043
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1036
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      1026
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      983
    Aihe