Jeesus käytti aikalaistensa tavoin järeitä ilmaisuja, kun painotti sitä, että jostakin asiasta tulee sanoutua kokonaan irti. Ei hän oikeasti käskenyt repiä ruumiin jäseniä irti ruumiista tai hylätä omaa perhettä, sukulaisia ja ystäviä tai vihata heitä. Jos nämä tulivat
Jumalan ja Jeesuksen tuntemisen tielle, niin sitä ei pitänyt sallia ja tarvittaessa oli jopa hyväksyttävä ero esteistä. Useinhan asia on niin päin, että uskosta osattomat erottavat keskuudestaan ne, jotka uskovat Jeesukseen.
Tämä on sitä, kun Jeesus sanoi tuovansa miekan - ei rauhaa - ja riidan perheisiin. Moni muslimi on tullut perheensä ja sukunsa hylkäämäksi käännyttyään kristityksi.
Ateistit vääristelevät Raamatun sanomaa, kun tulkitsevat näitä Jeesuksen sanoja kirjaimellisesti väärin.
Jeesus ei käskenyt hakata käsiä ja jalkoja irti eikä repiä silmiä päästä
11
257
Vastaukset
"Ei hän oikeasti käskenyt repiä ruumiin jäseniä irti ruumiista tai hylätä omaa perhettä, sukulaisia ja ystäviä tai vihata heitä."
Eikö Raamattu olekaan Jumalan sanaa? Väitätkö, että Jeesus puhui paskaa?
"...tarvittaessa oli jopa hyväksyttävä ero esteistä."
Tekstisi on todella sekaa, mutta ilmeisesti tarkoitat tässä avioeroa. Jeesus hyväksyi sen, että nainen voi hakea eroa. Jeesuksen aikaan naisen hakema ero oli tuntematon käsite, joten Jeesuksen suuhun on sepittänyt sanoja joku Juudeasta kaukana oleva satusetä, joka ei ole tuntenut sen aikaista yhteiskuntaa. Jeesuksen suuhun on siis lipsahtanut anakronismi.
"Tämä on sitä, kun Jeesus sanoi tuovansa miekan - ei rauhaa - ja riidan perheisiin."
Eikä tässä kaikki. Jeesus toi Lähetyskäskyssä miekan koko maailmaan. Sen vuoksi Uudessa maailmassa tapettiin miljoonia ihmisiä ja kokonaisia kansoja hävitettiin sukupuuttoon maan päältä. Että sellainen Lähetyskäsky.- Anonyymi
Ei Jeesus käskenyt tappaa miekalla vääräuskoisia. Jeesus ei hyväksynyt sitä, että vääräuskoiset tapetaan. Heille piti julistaa evankeliumia, ei tappaa heitä. Se, mitä katolinen ja luterilainen kirkko ovat tehneet, ei ole Jeesuksen käsky eikä hänen opetustensa mukaista. Turhaan siis vikiset.
- Anonyymi
Säilyy hengissä, kun toimii sanan mukaan!
Kukahan sinut vielä eliminoi!
On vertauakuvallisia asioita,jotka on hyljättävä.
- Anonyymi
On voimakasta kielenkäyttöä, jota ei ole tarkoitus ottaa kirjaimellisesti. "Jos kätesi viettelee sinua, niin hakkaa se poikki; jos silmäsi viettelee sinua, niin revi se päästäsi; joka ei vihaa isäänsä ja äitiään, sisartaan ja veljeää, ei voi olla minun opetuslapseni; joka ei hylkää isäänsä ja äitiään, veljiään ja sisariaan, ei voi olla minun opetuslapseni;!"
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On voimakasta kielenkäyttöä, jota ei ole tarkoitus ottaa kirjaimellisesti. "Jos kätesi viettelee sinua, niin hakkaa se poikki; jos silmäsi viettelee sinua, niin revi se päästäsi; joka ei vihaa isäänsä ja äitiään, sisartaan ja veljeää, ei voi olla minun opetuslapseni; joka ei hylkää isäänsä ja äitiään, veljiään ja sisariaan, ei voi olla minun opetuslapseni;!"
E kirjaimellisesti nimenomaan!
Anonyymi kirjoitti:
On voimakasta kielenkäyttöä, jota ei ole tarkoitus ottaa kirjaimellisesti. "Jos kätesi viettelee sinua, niin hakkaa se poikki; jos silmäsi viettelee sinua, niin revi se päästäsi; joka ei vihaa isäänsä ja äitiään, sisartaan ja veljeää, ei voi olla minun opetuslapseni; joka ei hylkää isäänsä ja äitiään, veljiään ja sisariaan, ei voi olla minun opetuslapseni;!"
Jeesus sanoo jos isäsi tai äitis on sulle rakkampi kuin Jeesus seuraamien ei voi minu opetus lapseni, vanhemmat ei sua voi pelastaan elämään, Jeesus voi jos uskot häneen siinä on ero kuin yöllä ja päivällä.
Jos oikea silmäsi viettelee sinua, repäise se irti ja heitä pois. Onhan sinulle parempi, että menetät vain yhden osan ruumiistasi, kuin että koko ruumiisi joutuu helvettiin. Matt 5:29
Ja jos silmäsi viettelee sinua, repäise se irti ja heitä menemään. Onhan parempi, että silmäpuolena pääset sisälle elämään, kuin että sinut molemmat silmät tallella heitetään helvetin tuleen. Matt18:9 jokunen simerkki vain katselen himoiten naista esim....
- Anonyymi
Kerran ratkaistua sovintoa ei pidä riitauttaa uudelleen
https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/other/haaste-pystytkö-löytämään-kissan-pöllöjen-joukosta-15-sekunnissa/ar-AA1g6SPE?ocid=hpmsn&cvid=d2def34500cd44c6848d073bae2c128a&ei=28 " Ei hän oikeasti käskenyt repiä ruumiin jäseniä irti ruumiista"
Niin, Jeesus käski hakata kädet ja jalat tanakasti nauloilla ristiin. Pysyivät siten paremmin paikoillaan. Jeesus oli silloin mies paikallaan.- Anonyymi
Valittu ja pyhä on naulinnut ristille lihansa (Paavali)... minut on naulittu ristille yhdessä Kristuksen kanssa (Paavali)... olen ristiinnaulittu maailmalle (Paavali)
- Anonyymi
jeesus kultin johtajana söi ihmisiä !!!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a738792Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1394819Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1123906Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut793482Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii743036Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1562781SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt242501SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402192Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä562018Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632003