Lasikattopuheille täystyrmäys - pörssiyhtiöillä vaikeuksia löytää päteviä naisia hallituspaikoille

Anonyymi-ap

EU-direktiivi edellyttää, että muutaman vuoden kuluttua pörssiyritysten hallituksissa pitää noudattaa sukupuolikiintiöitä. Kauppalehden (4.9.) juttu valittaa, että pätevien naisten löytäminen on hankalaa. Lehden haastattelema asiantuntija kehottaa yrityksiä kansainväliseen rekrytointiin, jos ja kun kotimaasta ei löydy riittävän osaavia naisia hallituspaikoille. Tilanne asettaa outoon valoon puheet lasikatoista. Lasikattoväitteiden mukaan osaavien naisten eteneminen hallituspaikoille olisi tyssännyt siihen, että heitä ei sukupuolensa vuoksi ole päästetty nousemaan niille. Näissä puheissa kyse on feministisestä mielikuvitusmaailmasta. Reaalimaailmassa tilanne on siis se, että pääsisi kyllä etenemään, jos olisi osaamista.

5

364

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minua aina ihmetyttää kun feministit haluavat olla tasa-arvoisia Elon Muskin tai Bill Gatesin kanssa, mutta kukaan ei halua olla tasa-arvoinen hiilikaivostyöläisen, viemärisukeltaja tai asunnottoman alkoholistin kanssa, vaikka näistä lähes kaikki ovat miehiä. Pitäisikö näihinkin saada naiskiintiöt? Ja vankiloihin tarvittaisiin myös naiskiintiöt, koska suurin osa vangeista on miehiä. Itsemurhan tekijöistä puhumattakaan.

      Miehissä on enemmän sekä supermenestyjiä, että superepäonnistujia. Naiset ovat lähempänä keskiarvoa. Niiden toimitusjohtajamiesten vastapainona on monta asunnotonta alkoholista, jotka ovat elon tiellä sortuneet. Tämä aina unohdetaan. Naiset haluavat osansa miesten menestyksestä, mutta eivät mistään haittapuolista, mitä miehenä oloon liittyy. Sotatilanteessakin vain miehiä vaaditaan kuolemaan maansa puolesta.

      • Anonyymi

        IF vakuutusta yhtiö boiktoi On Ruotsalaine ja ei toimi oikein Suomessa


    • Anonyymi

      Nainen pääsisi kyllä etenemään, vieläpä helpommin kuin mies, koska osaavien miesten kesken on kova kilpailu, mutta jos on osaava nainen, kiintiöpaikkoihin tulijoista on jopa pulaa.

    • Anonyymi

      Pitäisi saada kiintiö myös vasenkätisille, jottei meitä syrjittäisi oikeakätisten kustannuksella. Onhan sekin monimuotoisuutta, että hallituksessa on sekä vasen- että oikeakätisiä.

    • Anonyymi

      Tasa-arvokeskustelu, joka keskittyy naisten osuuteen pörssiyritysten johdossa on tasa-arvon kannalta suunnilleen yhtä relevanttia kuin oli USA:ssa käyty tasa-arvokeskustelu 1850-luvulla jossa yksi vaatimus oli, että (valkoisille) naisillakin tulisi olla oikeus omistaa orjia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      95
      2177
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2171
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      48
      1963
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1517
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      213
      1452
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1363
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      30
      1346
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1141
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1046
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      26
      966
    Aihe