"WordPadia ei enää päivitetä, ja se katoaa tulevassa Windows-versiossa. Suosittelemme Microsoft Wordia rikastetuille tekstimuodoille, kuten .doc- ja rft-tiedostoille sekä Windowsin Muistiota .txt-tiedostojen kaltaisille tekstiasiakirjoille, Microsoft kirjoittaa verkkosivuillaan."
https://learn.microsoft.com/en-us/windows/whats-new/deprecated-features
Heipat WordPadille
21
789
Vastaukset 21
- Anonyymi
Jokaisen kotitontun koneella on syytä olla Notepad++
https://notepad-plus-plus.org/downloads/
Monipuolinen tekstieditori jota päivitetään useita kertoja vuodessa eli se elää ja kehittyy koko ajan aikamme tarpeisiin.- Anonyymi
Koodailussa käytän VSCodea.
- Anonyymi
Notepad++ ei todellakaan ole mikään vaihtoehto Wordpadille.
Notepad++:ssa ei voi tehdä yksinkertaisiakaan asioita, kuten tekstin värittämistä, tekstin kursivointia, tekstin lihavointia, eri fontteja, eri fonttikokoja jne. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Notepad ei todellakaan ole mikään vaihtoehto Wordpadille.
Notepad :ssa ei voi tehdä yksinkertaisiakaan asioita, kuten tekstin värittämistä, tekstin kursivointia, tekstin lihavointia, eri fontteja, eri fonttikokoja jne.Tekstieditorissa ei tehdä muotoiluja. Hyvä tekstieditori ostaa kyllä värittää tekstiä esimerkiksi käytetyn "kielen" syntaksin mukaisesti. Osaa myös näyttää vaikkapa funktion eri värisenä, jos funktiota on kutsuttu tiedostossa.
- Anonyymi
Macillä käytän VSCodea.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Notepad ei todellakaan ole mikään vaihtoehto Wordpadille.
Notepad :ssa ei voi tehdä yksinkertaisiakaan asioita, kuten tekstin värittämistä, tekstin kursivointia, tekstin lihavointia, eri fontteja, eri fonttikokoja jne.Eli ei mitään tavallisesti tekstissä tarpeetonta.
- Anonyymi
Aika vähälle käytölle Wordpad on jäänyt muutenkin. Se on surkea sekä tekstinkäsittelyohjelmana että tekstieditorina (toki Muistiokin on melko alkeellinen tekstieditori). Joten oli odotettavissa, että WordPad poistuu jossain vaiheessa. Ei MS ole WordPadia oikeastaan vuosiin kehittänytkään.
- Anonyymi
Se mikä tekee Wordpadista erikoisen on juuri tuo, että se on välimuoto laajan tekstikäsittelyohjelman ja tekstieditorin välillä, ja sellaisia ohjelmia on hyvin harvassa.
Se tekee Wordpadista parhaan ohjelman pitkkäaikaisiin muistiinpanoihin, koska se aukeaa 0 sekunnissa, kuten yksinkertainen tekstieditori, mutta samalla se on kuitenkin tekstinkäsittelyohjelma, joten sillä voi tehdä kaikkea, kuten tekstin alleviivausta, vaihtaa fonttien kokoa, vaihtaa tekstin taustaväriä jne. mikä ei ole mahdollista yksinkertaisessa tekstieditorissa. Tekstinkäsittely on hyödyllistä pitkäaikaisissa muistiinpanoissa, koska sillä voi organisoida tekstiä, että asiat löytyy ja erottuvat helpommin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se mikä tekee Wordpadista erikoisen on juuri tuo, että se on välimuoto laajan tekstikäsittelyohjelman ja tekstieditorin välillä, ja sellaisia ohjelmia on hyvin harvassa.
Se tekee Wordpadista parhaan ohjelman pitkkäaikaisiin muistiinpanoihin, koska se aukeaa 0 sekunnissa, kuten yksinkertainen tekstieditori, mutta samalla se on kuitenkin tekstinkäsittelyohjelma, joten sillä voi tehdä kaikkea, kuten tekstin alleviivausta, vaihtaa fonttien kokoa, vaihtaa tekstin taustaväriä jne. mikä ei ole mahdollista yksinkertaisessa tekstieditorissa. Tekstinkäsittely on hyödyllistä pitkäaikaisissa muistiinpanoissa, koska sillä voi organisoida tekstiä, että asiat löytyy ja erottuvat helpommin.Ehkä kannattaisi opetella markdownin kirjoittaminen. Siinä on juuri sopivan vähän "herkkuja".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehkä kannattaisi opetella markdownin kirjoittaminen. Siinä on juuri sopivan vähän "herkkuja".
Markdownilla ei voi tehdä värillistä tekstiä, joten se on huonompi kuin Wordpad.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Markdownilla ei voi tehdä värillistä tekstiä, joten se on huonompi kuin Wordpad.
Voihan sinne sekaan html:ää tunkea span-tagilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voihan sinne sekaan html:ää tunkea span-tagilla.
Ei taida löytyä markdown editor ohjelmaa jolla tekstin väriä voisi vaihtaa kahdella klikkauksella. Wordpadissa on hyvä juuri se, että nuo kaikki asiat, kuten värien vaihdot saa tehtyä nopeasti ja yksinkertaisesti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se mikä tekee Wordpadista erikoisen on juuri tuo, että se on välimuoto laajan tekstikäsittelyohjelman ja tekstieditorin välillä, ja sellaisia ohjelmia on hyvin harvassa.
Se tekee Wordpadista parhaan ohjelman pitkkäaikaisiin muistiinpanoihin, koska se aukeaa 0 sekunnissa, kuten yksinkertainen tekstieditori, mutta samalla se on kuitenkin tekstinkäsittelyohjelma, joten sillä voi tehdä kaikkea, kuten tekstin alleviivausta, vaihtaa fonttien kokoa, vaihtaa tekstin taustaväriä jne. mikä ei ole mahdollista yksinkertaisessa tekstieditorissa. Tekstinkäsittely on hyödyllistä pitkäaikaisissa muistiinpanoissa, koska sillä voi organisoida tekstiä, että asiat löytyy ja erottuvat helpommin.Entäs formaati?
Kuten tavallista ei mitään mikrosoftin tuottamaa voi lukea muulla kuin vastaavalla MS-ohjelmalla.
- Anonyymi
Taitaa myös Libre Office aukaista nykyään Wordin dokumentitkin.
- Anonyymi
Ainakin RTF-muodon pitäisi olla yhteensopiva.
- Anonyymi
LibreOffice aukaisee lähes kaikki M$-yhteensopivat dokumentit, jopa Powerpoint-esitykset aukeaa vaivatta.
- Anonyymi
Mm. Libre office aukaiseen wordit, mutta muotoilu voi muuttua, eikä kaikkia wordin käyttämiä fontteja ole ilmeisesti lisenssi syistä.
Microsof on pasunoinut heidän open documentistään, mutta se ei ole lupauksista huolimatta läheskään yhteensopiva muiden opendokujen kanssa, vaikka yhteistä tiedostomuotoa on yritetty sorvata.
MS haluaa aina pakottaa käyttämään ainoastaan heidän ohjelmiaan.
- Anonyymi
Moni on kirjoittanut kirjojakin WordPadilla. Harmi että poistuu.
- Anonyymi
Winhiihulit niitä persuja on ja mistään mitään ne ei tiedä.
Pesut elää jossain mutu kuplassa, eivät voi ymmärtää että windows vakoilee ja ukrainassa hommat ei ole sillain kuin länsipropaganta ne kertoo.
Pieni historina tutkiminen auttaisi! Sekin Wikipediasta vääristettiin.
- Anonyymi
Tuollahan mikkisotku yrittää saada Wordia ja Officea kaupaksi, mutta onneksemme on vaihtoehto joka ei maksa mitään, Libreoffice joka on M$ Office yhteensopiva.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?261999- 128895
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.137697- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94597- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 12537
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66527Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11523Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36482Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36470Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 104437
- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412