Ukrainan koko ukko-arsenaalin koko on 500.000 ukkoa, joista naurettavat 250.000 on reserviläisiä. Värvättyjen määrässä 250k on todennäköisesti reipas liioittelu.
44 miljoonan asukkaan maasta rintamalle on saatu nimellisesti vain 1 % kansasta. Ompa kumma että eivät pärjää 150-200.000 ryzylle. Ukrainan pitäisi olla saanut rintamalle vähintään useita miljoonia ukkoja. Ukrainan rintamakarkureiden määrä lasketaan useissa miljoonissa!!! Uusimman liikekannallepanon mukaan nyt rintamalle kelpaa jo vakavista sairauksista kärsivät, mikä on selvä osoitus siitä että reserviläiset ovat karanneet maasta. Jopa 10 miljoonaa sotimakuntoista ukkoa on EU-maissa lojumassa tukien varassa. Hyi helvetti että on oksettavaa.
Ukraina on de facto maa, jota kansalaiset eivät halunneet puolustaa.
44 miljoonan asukkaan maasta rintamalle on saatu nimellisesti vain 1 % kansasta. Ompa kumma että eivät pärjää 150-200.000 ryzylle. Ukrainan pitäisi olla saanut rintamalle vähintään useita miljoonia ukkoja. Ukrainan rintamakarkureiden määrä lasketaan useissa miljoonissa!!! Uusimman liikekannallepanon mukaan nyt rintamalle kelpaa jo vakavista sairauksista kärsivät, mikä on selvä osoitus siitä että reserviläiset ovat karanneet maasta. Jopa 10 miljoonaa sotimakuntoista ukkoa on EU-maissa lojumassa tukien varassa. Hyi helvetti että on oksettavaa.
Ukraina on de facto maa, jota kansalaiset eivät halunneet puolustaa.
Vastaukset 35
Vanhimmat
830.900 Active soldiers (todellinen määrä kerrottu vähintään piin toisella potenssilla)
Reserve forces 250.000 (tuskin on yli 100k)
Paramilitary units 250.000 (nämä on kaikki karanneet)
https://www.statista.com/statistics/1296573/russia-ukraine-military-comparison/
Available for military service 11,149,646, age 16–49 (2015).
Miehistökato >80 %
https://en.wikipedia.org/wiki/Armed_Forces_of_Ukraine
Eli jäljellä olevan Venäjän asevoimien kokonaisvahvuus olisi laskelmasi mukaan vain jotain 150 000 - 200 000, jos kerran aktiivisotilaita olisi vain noin 85 000, reserviä vajaat 100 000 ja puolisotilaallisia ei ollenkaan.
Verrataan sotilaspalvelukseen kelpoiseen miehistön määrään > 33 098 306
Miehistökato > 99.4 %
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_global_manpower_fit_for_military_service
Eli käytännössä koko Venäjän sotakelpoinen väestö on joko kuollut tai paennut. Miksi jotkut on huolissaan Ukrainan armeijasta?
Kysymyksen voi aivan hyvin kääntää toisinpäin. Miksi 144 miljoonan asukkaan Venäjä ei kykene heittämään sotaan tuon enempää väkeä kun on kerran kysymys eksistentiaalisesta taistelusta Venäjän pelastamiseksi läntiseltä homoudelta, hot dogeilta ja entisiltä koomikoilta?
Just näin! Muka suurvalta🤣. Muuten viimeisiin kuukausiin tuolla edennyt vain Ukraina.
Kun pienellä ukkomäärällä voi tuhota ukrainan natseja jotka juosevat suoraan luotiin yhä uudestaa ja uudestaan. Ensin vähennetään porukkaa ja sitten vallataan ukraina, näin se menee.
Ei putinilla ole mitään kiirettä.
Kun vittuuntunut kansa on nostanut amerikan kätyrin koomikko Zrelenskyn hirsipuuhun niin sota loppuu siihen.
Nerokas suunnitelma. Ensin Putin lähettää kaartinjoukot kuolemaan, sitten antaa tuhota sukellusveneensä ja vasta sitten voittaa sodan.
No Ukrainan väestä suuri osa makaa turkin rannoilla auringossa tai venäläisiä makaa Balilla ja Kyproksen rannoilla. Ei kaikkia huvita sotia.
Venäläinen on varastellut muiden heimojen maita koittakaa muistaa nämä historian totuudet ja perääntyä.
Kun pienellä ukkomäärällä voi tuhota ukrainan natseja ?
Mitä vitun natseja? Oletko vasemmisto vammainen rättipää?
Olet kansanmurhaakan puolella,miksi?
Haluat,että ihmisiä teurastetaan,eli olet natsi itse !
Venäjä on syypää kaikkeen tähän,he tekivät holodomirin Ukrainassa,he saatanat hyökkäsi Suomeen akoinaan ja nyt moneen maahan..Sitä,että ryzzä haluaa vaikuttaa siellä vaikka ryzzä on paha ja kukaan naapurimaa ei arvosta heitä.(hallintoa,ihmiset on erikseen).
Putin ja muut saastat hajoittaa Venäjän vielä moneen osaan.
Kymmenien miljardien lahjoittaminen maalle jota sen kansa ei halua puolustaa on rahan hukkaa. Kaikilla mailla on armeija. Ukrainalla se on Venäjän armeija, joka pitää yllä järjestystä.
Jos aloittajan laskelmat pitävät paikkaansa, 99.4 % Venäjän armeijasta on joko kuollut tai karannut. Ukraina joutuu hankkimaan uuden armeijan.
Kyllä velttoa touhua on Ukrainan väestö osoittanut ettei hoida edes sairaita siellä täältä muka täytyy viedä villasukat Ukrainaan on jo naurettavaa sentään.Näytäs yksikin suomalainen jolle olisitte kutonut ilmaiseksi villasukat.
Ukraina kusetti USA:aa ja EU-maita kulttuurinsa mukaan ja väkevästi. Saivat sadoilla miljardeilla apua + järjestöjen ja yksityisten avut päälle. Hylkäsivät maansa, tapattavat vierastaistelijoitansa ja varastavat aseita ja ammuksia voidakseen myydä nämä sodan päätyttyä. Ukrainalaisten läpitunkeva epärehellisyys ja umpikiero kansanluonne on pahempi kuin somaleilla.
Ja silti pysäyttivät Putinin armeijan kuin vasurilla? Eipä huono saavutus.
Venäjä on sijoittanut miehittämilleen alueille yli 400.000 sotilasta ja hyökkäysjoukkoja vielä 20-50.000. Ukrainan mahdollisuudet onnistua alueiden takaisinvaltaamisessa ovat mitättömät. Länsiaseet ovat tehokkaampia kuin Idän vastaavat, mutta Itä tuottaa enemmän uusia aseita kuin mitä Länsi lahjoittaa. Miesylivoima on Venäjällä.
Jos Venäjä todella tuottaa enemmän aseita, miksi heidän armeijansa tuo menetettyjen BMP-2:n tilalle BMP-1:ä ja varustaa panssaripataljoonia T-55 ja T-62 kalustolla?
Sota tarjonnee Venäjälle hyötykeinon hankkiutua eroon vanhasta kalustosta ja ammuksista. Venäjällä sotilaan tai kenenkään muunkaan henki ei ole maan johdolle minkän arvoinen. On se Venäjä vaan melkoinen yhteiskunta on kun varustautunut sotiin tuottamalla tolkuttomat määrät aseita ja ammuksia varastoihin sadan vuoden ajan. Aikanaan kun sota päättyy, sotakaluston tuottaminen jatkunee entisessä mittakaavassa tulevia sotia varten.
Hauska selitysyritys, mutta Venäjän armeija haaskasi jo edellisvuonna valtaosan moderneimmasta kalustostaan, kuten T-72B3 ja T-80U, joista jälkimmäinen vielä kaartinjoukkojen ykköskalustoa. Tuotantokapasiteettia niillä ei tietenkään enää ole neuvostoaikojen malliin.
Sota ei ole Venäjälle elintärkeä ja sen vuoksi Venäjä varmasti säästelee parempaa aseistustaan suurta isänmaallista sotaa varten, jos sellainen on tullakseen. Onhan Venäjällä vielä tuhansia hävittäjiäkin, mutta niitäkään ei käytetä Ukrainan sodassa. Ukrainan on nyt pakko laittaa all in, mutta Venäjän ei ole. Maailmasta loppuu PST-ohjukset ennemmin kuin Venäjältä panssarivaunut.
Putinin mukaan tämä on juuri eksistentiaalinen sota Venäjän pelastamiseksi ja jos ei ole, miksi hän kulutti loppuun 1. kaartin panssariarmeijan ja VDV:n? Kaartin joukkojen ja niiden kiillotettujen T-80U tankkien piti olla Moskovan ykkösnyrkki sodassa Natoa vastaan, mutta nyt ne on ammuttu seulaksi. Siinä ei ole paljoa järkeä, onko Putinin salainen suunnitelma käydä Natoa vastaan nostomiehillä ja ruosteisilla vanhoilla BMP:llä?
Maks 23-twittertili (pro-Ukraina, NAFO) kertoo että Ukrainan sotilastiedustelu arvioi tuoreeltaan Venäjällä olevan tällä hetkellä rintamalla 2260 tankkia, joista 15-20% on T-54/T-55/T-62 sarjaa. Loput 80-85% on uudempia T-72/T-80/T-90 sarjaisia.
Eli todellakaan ei ole Venäjältä kurantti kama lopussa tai loppumassa, vaan pääosa on edelleen täysin kelpo kamaa.
Ukraina itsehän varustaa prikaatejaan vanhoilla Leopard 1-vaunuilla, joita Saksa ja Tanska lahjoitti 100+ kpl. Edustavat samaa ikäluokkaa kuin nuo vanhemmat neukkuvaunut. Suurin osa loppukalustosta on heillä T-72-sarjaa. Uudempia länsivaunuja on muutama kymmenen.
Ja linkki: https://twitter.com/Maks_NAFO_FELLA/status/1701221615424475350
T-72 tai T-80 ei nimenä sinänsä tarkoita paljoa, mikäli alamalli ei ole selvillä. Hätäisesti käyttökuntoon korjattu neuvostoaikainen T-72A tai T-80BV ei ole nykyaikaistetun T-72B3:n tai T-80BVM:n veroinen mitenkään. Jos vilkaisemme vaikka Oryxin listausta, valtaosa venäläisten T-80 tappioista tämän vuoden aikana on ollut T-80BV kalustoa (404) ja vastaavasti valtaosa modernisoitujen T-80U ja T-80BVM -vaunujen menetyksistä sijoittuu edellisvuodelle.
https://www.oryxspioenkop.com/2022/02/attack-on-europe-documenting-equipment.html
Ukrainan T-64 muuten on pohjimmiltaan vielä iäkkäämpi kuin kumpikaan edellä mainituista, mutta modernisoidussa muodossaan T-64 zr.2017 on hyvä vastine uusimmalle T-72B3:lle.
"T-72 tai T-80 ei nimenä sinänsä tarkoita paljoa, mikäli alamalli ei ole selvillä. Hätäisesti käyttökuntoon korjattu neuvostoaikainen T-72A tai T-80BV ei ole nykyaikaistetun T-72B3:n tai T-80BVM:n veroinen mitenkään."
Toki voi aina alkaa keskustella eri alamallien eroista, mutta pointti oli kuitenkin siinä ettei Venäjän kalusto todellakaan ole mitään antiikkista museokamaa millaiseksi se on Ukrainan huutosakin leirissä haluttu leimata.
Ne alamallien erot määrittelevät mikä on "museokamaa" ja mikä ei.
Ukrainassa on rikollisuus huippua mutta kai ne nyt sentään osaa valmistaa jotain aseita itsekin siellä.
Venäjällä ei kai ole isän maata kun asuvat muiden maissa mutta äiti maa heillä on äiti venäjä ja kun judet muuttaa sieltä Israeliin ei montaa ukkoa sinne enää jää.Arabeja jää.
Erikoista ettei Ukrainassa osata valmistaa edes tykkejä tai tankkeja
Melkein kaikki kaikki tankit ja tykit Venäjällä ja Ukrainalla tulevat neukkuaikaisista varastoista.
Suomalainen ex sotilas kertoo kuinka Ukrainassa on vakavaa korruptiota taistelelukentälläkin. Aseita ja ammuksia pihdataan, siinä toivossa, että ne saisi myytyä eteenpäin kun sota loppuu. Suomalaiset vapaaehtoisia on komennettu "itsemurhatehtäviin" esim 12 vastaan 70, tai yksi PST-ohjus vastaan kaksi tankkia. Saapa nähdä mitä seuraa kun sota aikanaan loppuu. Korruptio ja epärehellisyydet ovat ukrainalaisten kansanluoteessa ja todella syvällä. Sama tietysti pätee myös Venäjään, mutta Ukrainan pitäisi edustaa sodassa hyvisten puolta. Ukraina sotii täysin avustusten varassa. Korruptioon ja perseilyihin ei pitäisi olla vara kun on riippuvainen ulkovalloista.
https://yle.fi/a/74-20050463
Onko pover kauppa venäläisten ja op pankki VÄHÄN VAIKUTTAA ETTÄ ON ? RAINBOW TUOTTEET ?
Ukraina on paska sotimaan. Se on huomattu nyt "lännen" taholla.
Näkyy siellä olevan mafiat aseiden kimpussa varastoivat niitä myyntiin ettei ne menekään rintamalle.
Netlen murulahvit Venäjältä jäätelö
Kokeile itse edetä kun on miinoitettu kaikki? Tiedän kun olen ollut eod.
Mutta ottaakseni tähän meidän Suomen luopion Halonen tazja,mulkku mikä luopui ryzzän takia maamiinoista.sai kissan Putlerilta.Prkle !