Suomi alkoi reteesti pakotesotaan venäjää vastaan. Kohta on huonot housussa koko maalla. Ei tule talouden surkeille uutisille loppua. ja tämähän on vasta alkusoittoa. Koko hyvinvointi suomi on rakennettu aikana ,että suhteet oli kunnossa.
Pakotesota ..
Anonyymi-ap
67550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 67
Vanhimmat
Hoh hoh hoo :)) uhu uhu hoh hoh hoo muaha muaha :))
UKRAINA WAR TODAY YOUTUBE
Muohahahaa :)) Venäjä Rulettaa joka paikassa !!
Kusettaa joka paikassa kansaansa.
Sanna ei oikein tästä tiennyt, hän oli aika kallis plikka Suomelle.
Tyhmähän sinä olet. Koko eduskunta ja kansa oli kovin yksimielisiä toimista ja hyvä niin. Nyt ei ole kuin pari komukkaa ja Anolaista joilla on paha olla kun omat bisnekset kusas.
Se on konkurssi soomelle.
Puten lätti on menossa kivikaudelle
Demokratian riemuvoitto, kohta ollaan kaikki leipäjonossa.
Hehe Meidän maa ja teidän lätti näin se vaan menee... Niinhän trolli piti loppua leipä kaupoista ..tulla energia pulaa.. ja ei päästä Natoon... ... teitin ropakanta ei tehoa Suomessa Suomalaisiin. Ja itte ruikutatte aseita PKoreasta.. nu kivikaudelle Puten lätti on menossa UKRAINA WAR YOUTUBE
Pietarin trolli, ei meillä ole hätää. Sinulla on.
Venäjällä ei ole leipäjonoja, vaikka kansa on köyhää. Tiedätkö miksei?
Jumalaa huvittaa.
Outofafrika
Eikö Putin-pappa ole kertonut totuutta sinulle? Kaikki muutkin, paitsi teitä kuppaavat ja silmään pissaavat, osallistuvat pakotteisiin. Ei ainoastaan Suomi. Suomi selkiää kyllä, teistä russakoista en menisi takuuseen.
Unkari ei osallistu, Suomi ja Unkari ovat samassa asemassa. Myös Baltianmaat tekevät kauppaa Venäjän kanssa kielloista huolimatta. Virolainen junayhtiö esim. kulkee Suomen raiteilla Venäjälle.
EU-maat osallistuu kaikki mitä nyt Unkari vähän nikotellen! Jos joku salaa rikkoo niin se ei vaikuta kokonaisuutren! EU ei osta enää Venäjän energiaa tai tarvitse Venäjän kauppaa!
Ei pakotteita salaa rikota. USA tekee kauppaa Venäjän kanssa minkä kerkiää. Kohta tekee Suomikin.
He
He ainut takuu on että Puten lätti on menossa kivikaudelle
Joo ei tarvita...nehän on n menossa ja
>Suomi ja Unkari ovat samassa asemassa.
Miten niin?
Suomessa on demokratia jossa oppositio saa toimia ja tuoda sanomaansa esille täysin vapaasti, Unkarissa taas autokratia jossa oppositio on ajettu nurkkaan eikä telkkarin tiukoista vaaliväittelyistä ole puhettakaan.
Ei tee ja Venäjällä on huutava åula mikroprosessoreista, virtapiireistä ja varaosista! Totta ka on salakuljetusta, mutta tarpeeseen nähden se on vain pisara meressä!
Jos sota ei olisi syttynyt EU ja USA olisivat taloussodassa, tämä vaihtoehto on USAlle huomattavasti parempi. EU on USAn kilpailija jonka talous heikkenee, heillä taas talous kasvaa kohisten.
Venäjälläkö?? Talous on menossa kivikaudelle
Venäjällä ei talous kohise! Se on pääasia!
Venäjä hyökkäsi aikaisemmin Ukrainaan ja Putten mielestä nyt oli taas hyvä syy lähteä sotimaan.
Vain Venäjä on aloittanut sodan.
Täysin omista syistään.
Mutta HEI, Nyt tuleekin turpaan niin että Putte lentää palliltaan!
Valehtelet Venäjän propagandavalheita. Venäjä hyökkäsi Ukrainaan joukko-osastollaan ja aloitti siellä sodan 12.4.2014.
"Venäläinen sotilaskomentaja: Minä aloitin sodan Itä-Ukrainassa"
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000000838688.html
KATSO UKRAINA WAR YOUTUBE SIELTÄ LÖYTYY MITEN PUTEN ÖRKIT SAA TURPAANSA JA PÄIVÄN RINTAMALINJAT TÄNÄÄN
Äitiskö sano?
Äitiskö sano?
No näkeehän sen että Mariupolissa kuvattuja. Esittelevät pommitettuja rakennuksia, samoin uusia taloja kouluja ostoskeskuksisa ym. On myös valittamista uusien talojen puutteista, pihamaalla seisovista sadevesistä irtonaisesta listoista yms. Paljon kyllä on rakenenttu ja nättejä kerrostaloja. Videoita myös Yhdysvaltalaiset katsovat ja kommentoivat ja kehuvat uusien asuinalueiden kauneutta. Sitä en tiedä onko totta kun siellä kerrotaan kuukausittain tuhansista paluumuttajista Ukrainan alueelta.
Hitlerin joukot tappoivat Mariupolissa 2 vuoden miehityksen aikana 10 000 siviiliä Putinin joukot kun saapuivat miehittämään Mariupolia 1,5 vuodessa on eri järjestöjen mukaan tapettu noin 100 000 siviiliä ja mikä hulluinta ylivoimaisesti suurin osa venäjänkielisiä Mariupolilaisia joita tulivat "pelastamaan " joltain miltä nämä itsekään ei tiedä.
Ukrainalaiset tietää että kyllä saksalaisten natsien kanssa aina pärjäsi mutta nämä venäläiset ovat aina paljon pahempia, verenhimoisia kun ovat luonnostaan.
Muuten katsokaa : UKRAINA WAR TODAY YOUTUBE JA UKRAINA WAR YOUTUBE SIELTÄ LÖYTYY MITEN PUTEN ÖRKIT SAA TURPAANSA JA PÄIVÄN RINTAMALINJAT TÄNÄÄN...
Useiden asiantuntijoiden arvioiden mukaan, jotka perustuvat Ukrainan hautausmaihin ja kadonneeksi ilmoitettujen lukuihin, Kiovan joukot ovat menettäneet noin puoli miljoonaa miestä kaatuneina ja lisäksi kaksinkertaisen määrän haavoittuneena reilun 1,5 vuoden aikana.
Päinvastoin kuin Suomessa tiedetään, lännen tukema hyökkäys Donbassin tasavaltojen puolustajien asemiin alkoi 17.2.2022. Koko rintamalinjan mittainen ja provosoimaton tulenavaus sekä hyökkäykset Donetskin ja Luganskin kansanarmeijan asemiin johtivat viikkoa myöhemmin, pian virallisen avunpyynnön jälkeen Moskovassa, Venäjän käynnistämään sotilaalliseen interventioon Ukrainan sisällissotaan 24.2.2022. Lännen valtamedia salaa eskalaation kiistattoman taustan ja tosiasiat.
Ainoastaan kuluneella viikolla Venäjän puolustusministeriön ilmoituksen mukaan yli 5 000 ukrainalaista menetti henkensä ja yritykset vallata Venäjän asemia jatkuvat päivittäin erittäin todellisena Ukrainan miehistövoiman lihamyllynä ylivoimaisen puolustuslinjan edessä, jota voidaan verrata ensimmäisen maailmansodan kauheuksiin.
Lännen tukema Ukrainan kesähyökkäys alkoi Venäjän puolustusasemia vastaan kolme kuukautta sitten 4.6.2023, joka on johtanut valtaviin miehistö- ja kalustotappioihin tuottamatta mitään huomattavia tuloksia. Venäjän puolustusministeriön tuore arvio vain kuluneilta kuukausilta on yli 66 000 ukrainalaissotilaan kaatuminen. Miesvoiman tapattaminen on johtanut akuuttiin henkilöstopulaan Ukrainan armeijassa.
Uusien dokumenttien mukaan ei ainoastaan asevelvollisuuden iässä olevia ja ulkomailla asuvia ukrainalaisia olla pakkovärväämässä Venäjän vastaiseen sotaan, mutta myös sairaat ja muutoin asevelvollisuudesta vapautetut ollaan määräämässä asevoimien palvelukseen. Länsi tukee vuonna 2014 aloittamaansa Ukraina-agendaansa aseistamalla ja siten tapattamalla käytännössä koko ukrainalaiskansan heikentääkseen Venäjää. Yhä enemmän myös naisia määrätään asepalvelukseen.
Järkyttävää toimintaa lännen hallinnoitten taholta.
Jokaisen pitää nyt ymmärtää, miksi ukrainalaisia kuolee viimeiseen ukrainalaiseen.
"Ainoastaan kuluneella viikolla Venäjän puolustusministeriön ilmoituksen mukaan yli 5 000 ukrainalaista menetti henkensä ...."
Venäjän puolustusministeriön mukaa.....
BUUHAHAHAAAAAA
😁🤣😂
Yrittäkää nyt edes Tiltut ...
Rintamassa aukko Robotynessa Ukraina on ilman ilmatukea hajoittanut venäjän vuoden aikana rakentaman valtavan miinoite ja puolustuslinnoitteen ja alkaa tekemään läpimurtoa heikommille linnakkeille ja ottaa nyt käyttöönsä miinakentät ohitettuaan ja purettuaan länsikaluston .
Venäjän tappiot kaatuneet haavoittuneet laskettuna yli 300 000 ja kerjää ammuksia muista kehitysmaista kuten pohjoiskoreasta rikas länsi tuo yhä parempaa kalustoa Ukrainalle .
Ympäri venäjää räjähtelee Kremli on peloissaan eikä voi asialle mitään tämä on lopun alkua rintama kun murtuu sen vaikutukset voi syöstä koko venäjän sisäiseen katastrofiin.
Siksikö, että Venäjä tappaa heidät?
Ukrainalaisia kuolee lännen 'ansioista'.
Aseistetaan rypälepommein ja uraaniammuksin, joilla isketään lähinnä siviilikohteisiin...sotarikos.
Pitää ymmärtää, mikä taho on todellinen hyökkääjä.
"Ukrainalaisia kuolee lännen 'ansioista'."
Herätys reaalitodellisuuteen: Ukrainalaisia tappaa Venäjä, ei länsi.
"Aseistetaan rypälepommein ja uraaniammuksin, joilla isketään lähinnä siviilikohteisiin...sotarikos."
Vain Venäjä iskee rypälepommein siviilikohteisiin Ukrainassa, Ukrainan armeija pommittaa niillä fasistisia maahantunkeutujia.
"Pitää ymmärtää, mikä taho on todellinen hyökkääjä."
Se ei ole vaikea ymmärtää. Hyökkääjä on Venäjä, sodan aloittaja.
Vain idiootti voisi uskoa, että Ukraina olisi eskaloinut tilannetta ja hyökännyt Donbasiin samaan aikaan, kun Venäjä oli kerännyt sen rajoille 190 000 sotilasta ja valtavasti sotilaskalustoa valmiiksi hyökkäämään Ukrainaan. Kyse on taas vain yhdestä valheesta, joilla Venäjä perustelee rikollista sotaansa naapurimaassaan ja kehtaa vieläpä valehdella sen muka sisällissodaksi. Ja Venäjän ilmoittamat Ukrainan tappiolukemat ovat täysin naurettavia. Amerikkalaisten arvioiden mukaan Ukraina olisi menettänyt kaatuneina noin 70 000 sotilasta.
Venäjän puolustusministeriöhän valehtelee kuin Venäjän puolustusministeri.
AMERIKKALAINEN TUTKIVA TOIMITTAJA SEYMOUR HERSH SANOO ETTÄ YHDYSVALLAT OLISI OLLUT NORD STREAM KAASUPUTKIEN RÄJÄHDYKSEN TAKANA. HERSH VÄITTÄÄ CIAN TOTEUTTANEEN VALKOSEN TALON TILAAMAN SALAISEN OPERAATION. TÄMMÖINEN HULLU ON PRESIDENTTINÄ JOKA HALUAA SOTIA VÄHÄN JOKA MAASSA JÄRJESTI UKRAINAAN SISÄLLISSODAN. ASETEOLLISUUDEN TIENAAMISEKSI. SIKSI UKRAINA VÄITTÄÄ ETTÄ DROONIT OLISI HAJONNUT NATO MAAPERÄLLÄ ETTÄ PÄÄSISI SOTIMAAN VENÄJÄ VASTAAN. ONHAN SE VÄITTÄNYT ETTÄ SUOMI TULEE OLEMAAN TAISTELUTANNER
"AMERIKKALAINEN TUTKIVA TOIMITTAJA SEYMOUR HERSH SANOO ETTÄ YHDYSVALLAT OLISI OLLUT NORD STREAM KAASUPUTKIEN RÄJÄHDYKSEN TAKANA. HERSH VÄITTÄÄ CIAN TOTEUTTANEEN VALKOSEN TALON TILAAMAN SALAISEN OPERAATION."
Seymor Hearsin "raportti" paljastui valheeksi, kun sen väittämiä yksityiskohtia tutkittiin. Ja nyt on paljastunut, että hänen lähteenään käyttämänsä muka "CIA-agentti" olikin venäläinen. Haha.
"TÄMMÖINEN HULLU ON PRESIDENTTINÄ JOKA HALUAA SOTIA VÄHÄN JOKA MAASSA JÄRJESTI UKRAINAAN SISÄLLISSODAN. ASETEOLLISUUDEN TIENAAMISEKSI."
Aivan, paitsi ettei kyseessä ole koskaan ollut sisällissota, vaan fasististen imperialistien hyökkäys:
"Venäläisupseeri Girkin: Minä laukaisin sodan, joka jatkuu yhä
Venäläinen tiedustelu-upseeri Igor Girkin alias Strelkov väittää tuoreessa Zavtra-lehden haastattelussa, ettei sota Itä-Ukrainassa olisi alkanut koskaan ilman hänen ja hänen ryhmänsä toimintaa."
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000002779498.html
"SIKSI UKRAINA VÄITTÄÄ ETTÄ DROONIT OLISI HAJONNUT NATO MAAPERÄLLÄ ETTÄ PÄÄSISI SOTIMAAN VENÄJÄ VASTAAN. ONHAN SE VÄITTÄNYT ETTÄ SUOMI TULEE OLEMAAN TAISTELUTANNER"
Sinulla ei taida olla kaikki hyvin?
Ja suhteet pilasi mielestäsi kuka?
Länsi on vääristellyt koko ukraina-kuvan, saaden ihmiset uskomaan asioihin, jotka ovat pelkkää valhetta.
Samat lähteet ovat koronahuijauksen takana, ilmastohuijauksen takana.
Valheillako länsi pyrkii maailmaa hallitsemaan?
Sinua itseäsi hallitaan valheilla. Haha. Uskot kaikki kusetukset, myös täysin naurettavat.
Niinpä, ne tutkitusti 'turvalliset' piikit olivatkin kokeellisia?
Kuulepa, molok, minulle on turha jatkaa tuota typerää selittelyä.
Oikeaakin tiedettä on ja paljon uskottavampaa.
Tärkeää tässä on nyt se, että yhä isompi joukko tajuaa globalistien tarkoitusperät ihmiskuntaa vastaan.
"Niinpä, ne tutkitusti 'turvalliset' piikit olivatkin kokeellisia?"
Eivät olleet, ne olivat vain uusia. Ne olivat käyneet tarvittavat kokeet ja testit ennen kuin niitä annettiin väestölle.
"Kuulepa, molok, minulle on turha jatkaa tuota typerää selittelyä.
Oikeaakin tiedettä on ja paljon uskottavampaa."
Missä tuota sinun "oikeaa tiedettäsi" tutkitaan ja opetetaan, kun ei yliopistoissa ja kouluissa?
"Tärkeää tässä on nyt se, että yhä isompi joukko tajuaa globalistien tarkoitusperät ihmiskuntaa vastaan."
Haha. Voi että sinä olet helposti kusetettavissa. Mitä muuten tänään tarkoitat sanalla globalisti?
"Niinpä, ne tutkitusti 'turvalliset' piikit olivatkin kokeellisia?"
#Eivät olleet, ne olivat vain uusia. Ne olivat käyneet tarvittavat kokeet ja testit ennen kuin niitä annettiin väestölle.#
Miksi näytät tyhmyytesi kaikille?
"Miksi näytät tyhmyytesi kaikille?"
Sinä itse olet täysin kusetettu. Kaikissa asioissa, mutta erityisesti sinut on kusetettu tukemaan Venäjän diktatuuria ja sen fasistien tekemää kansanmurhaa Ukrainassa.
Sinun on aivan turha kuvitella, että 6000-vuotiaan litteän Maan lahkouskontosi saisi mitään mainittavaa kannatusta koskaan.
Enpä usko, että laitimmaisesti sekopäisin uskonlahkosi edustajineen pystyy kenenkään älyä arvostelemaan.
Foinikialaisten sanotaan uhranneen lapsia polttouhreina Moolokille.
Palstalle kirjoittavalla henkilöllä nimimerkki ja mielipiteet menevät yksiin.
Keskustelun alun naureskelijalle: Naurattaakohan yhtä makeasti niitä, joilla työt loppuvat tai yritys tekee konkurssin?
Pakotteet Venäjälle on asetettu, jotta Venäjä ymmärtäisi lopettaa rikollisen sotansa Ukrainassa ja toivottavasti siellä loppuvat mahdollisimman monen ihmisen työt ja konkursseja tulisi runsaasti, jotta Venäjällä ei enää olisi varaa rahoittaa imperialistista sotaansa.
Mielummin erossa hullusta ja jatkuvassa pelossa kuin pienen taantuman vallassa joka loppuisi nopeammin jos tuo apinahallitus ei löysi jarruja tekisi tulonsiirtoja rikkaille.
Pelleily eduskunnassa jatkuu, jatkuu... työaikaa tuhlataan lapselliseen väittelyyn...
Samaan aikaan Suomi ajautuu teolliseen kriisiin.. Raaka-aineet ja energia ei tule venäjältä... Vaan olemme länsi-keinottelun armoilla.
Sunila, kotka meni jo ja tuho jatkuu....
Suomi on alasajossa tässä sota-nato-hurmassa. Vai miten nato työllistää, vai vain tapattaa ja köyhdyttää ??
Energia, vesi, ruoka, ja verot, maksut nousee... Sota , tehty kriisi, mahdollisti ahneen kiskonnan... Politikot ei suojele kansaa ja laita kiskontaa kuriin....
Elintaso laskee..
Suomessa jää esim.. sote hoitamatta, terveyden hoitoon ei riitä rahat !!
-Kun esiinnytään rikkaina ja lahjoitetaan verorahaa ja lainarahaa us-cia-nato sotaan !!! Nöyränä ja kiltisti.....
Menossa on rikkaiden sota, venäjä -us. etupiirisota, taistelu ukrainan luonnonvaroista ja myös puskuri-valtiosta lännen ja idän välissä.
Ja köyhä velkainen suomi toimii rikkaiden sponsorina -- mieletön tilanne!!
Maksakaa, maksakaa, kyllä se näin elintaso laskee..
SUOMEN HERROJA VENÄJÄN PUTEN PELKO HYYTÄÄ JA PELOTTAA SUOMI EI USKALLA RAJAA SULKEA. lehti tieto. NIIRALASSA ELOKUUSSA YLI 18 TUHATTA YLITYSTÄ ETTÄ TÄMMÖSTÄ VENÄJÄ PAKOTETTA JA MAILMA NAURAA RAJA VUOTAA.
>Koko hyvinvointi suomi on rakennettu aikana ,että suhteet oli kunnossa.
Hyvinvointi-Ruotsi, -Norja ja -Tanska rakennettiin vain muodollisin Venäjä-suhtein. Kauppa itään päin oli vähäistä, mutta elintaso nousi niissä silti paremmaksi kuin Suomella.
Juuri niiden Venäjä-suhteiden vuoksi meillä ei ollut täyttä vapautta rakentaa laajoja suhteita länteen, vaikka herrat yrittivätkin parhaansa.
Jos pohjoisista kansoista laajemmin puhutaan niin Virolla vasta olikin läheiset suhteet Venäjään, ja niinp se olikin varsinainen keskitysleiri kaikkiin edellä mainittuihin verrattuna.
>Ei tule talouden surkeille uutisille loppua. ja tämähän on vasta alkusoittoa
Tarkoitatko sitä kun jopa Antti Herlin sanoi, että hän ei ole koskaan nähnyt vastaavaa investointiaaltoa kuin se joka Suomeen näyttää olevan lähivuosina tulossa?
Ai ! On oikein investointiaalto tulossa .. ja oikein lähivuosina ..! Ja minä voitan lotossa viikonloppuna ,tiedän kertoa etukäteen !
Mitäpä Antti Herlin noista asioista ymmärtää, etenkin jos vertailukohtana on kansakoulun käynyt tiltu.🤣
Kaikenlainen venäjästä irtautuminen on tervettä kehitystä. Agressiivinen, heikko,arvaamaton venäjä pitää jättää yksin.
Sitävastoin, ennalta arvattava natohuora, jolla ei koskaan ole mitään järkevää sanottavaa.
Tajuatko sitä, mihin kurimukseen joudutaan täysin kyvyttöämällä hallituksella, sekä eduskunnalla, jonka puhemies on halla-aho?
Kumpikaan taho ei tunnu tuntevan realismia.
Me emme tarvitse Venäjää mihinkään! Emme sen energiaa tai kauppaa! Venäjä ei tarvitse jatkossa EU:ta ja EU vielä vähemmänVenäjää!
https://youtu.be/_W7wqQwa-TU?si=vuuiv3BP_EbsjGdT
Aikana kun puttepossu oli kgp.n juoksupoikana, jeltsinin valtakaudella, kun oli merkkejä vapaudesta. Utopian romahdettua. Ei tarvittu kuin yksi putini, joka palautti aasian paiseen omalle paikalleen. Koko maailman halveksimaksi torakkalaumaksi.
Mitä putinin torakka on mieltä, olisiko operaatio taifuuni johtanut paraatimarssiin punaiselle torille ilman länsimaiden lend and lease sopimusta?