mua raivostuttaa joidenkin naisten reagointi arvosteluun - he alkavat itkeä! Omassa työssäni joudun joskus antamaan pyyhkeitä ihmisille ja on joitakin naisia jotka reagoivat siihen kirjaimellisesti itkemällä ja sanomalla "voivoi kun naisparkaa kiusataan". Tulee itsellekin paskamainen olo. Tämäkö on naisten tapa suhtautua arvosteluun?
Vastaukset 20
- Hertha
Tiesitkö, että itkeminen helpottaa? Ainakin itkijää. Neuvoisin, että itsekin itkisit, jos kerran tulee "paskamainen olo".
Tottakai arvostelu voi satuttaa. Itkeminen ovi olla ensireaktio - ehkä jossain vaiheessa tulee ajateltua asiaa tyynemmin, ja arvostelun perusteetkin (jos sellaisia on) tulevat selkeämmin mieleen.
Jos "epärationaalisista" reaktioista saisit valita, kummanko ottaisit mieluummin vastaan: itkun vai lyönnin haukkumiset?- Kurre_Orava
Vollaaminen ei kuulu työympäristöön.
Rinnastit väivallan ja itkemisen...
Voisiko ajatella, että itkemisestä olisi samat sanktiot kuin väkivallasta työpaikalla? - Hertha
Kurre_Orava kirjoitti:
Vollaaminen ei kuulu työympäristöön.
Rinnastit väivallan ja itkemisen...
Voisiko ajatella, että itkemisestä olisi samat sanktiot kuin väkivallasta työpaikalla?Ei voisi ajatella, että itkemisestä olisi samat sanktiot kuin lyömisestä. Ei niin.
Rinnastaisin itkemisen ja nauramisen. Jos nauraminen on sallittua työpaikalla, niin olkoon itkeminenkin.
Vielä pari-kolmesataa vuotta sitten mannermaisessa kulttuurissa sivistyneen ja jalosukuisen miehen itkemistä pidettiin asiaankuuluvana; itkeminen tietyissä tilanteissa osoitti ylevyyttä. - cisma
Kurre_Orava kirjoitti:
Vollaaminen ei kuulu työympäristöön.
Rinnastit väivallan ja itkemisen...
Voisiko ajatella, että itkemisestä olisi samat sanktiot kuin väkivallasta työpaikalla?Voi kai sitä kotonaankin itkeä.
Ehkä jäisi monen miehen itsemurha tekemättä, jos niitä tunteitaan uskaltaisi ilmaista? - Kurre_Orava
cisma kirjoitti:
Voi kai sitä kotonaankin itkeä.
Ehkä jäisi monen miehen itsemurha tekemättä, jos niitä tunteitaan uskaltaisi ilmaista?Oikein. Kotonaan tehköön kukin mitä tykkää. Työpaikoilla on hiukan eri asia.
Puhuit taas miesten itsemurhista...
Kerropa minulle, ihmiselle joka en tajua, mitä ihmeen ongelmallista on itsemuthassa.
Ketä häiritsee jos jonninjoutava vaimonsa pahoinpidellyt ja ties mitä tehnyt ukonkutale hirttää itsensä. - Nari Säre
Kurre_Orava kirjoitti:
Vollaaminen ei kuulu työympäristöön.
Rinnastit väivallan ja itkemisen...
Voisiko ajatella, että itkemisestä olisi samat sanktiot kuin väkivallasta työpaikalla?...ettei sitä kovin herkästi itkuun tyrskähtelevää tyyppiä kovin vaativiin paikkoihin voi pistää... Sen enempää kuin toiselle raivoilevaakaan...
Johonkin varastoon enempi itsekseen istuilemaan. Pois ihmisten läheltä stressaantumasta. - roni
et jos on suruja niin itkee..jos lähimmäinen on kuollut tai jotain..mut että kun joutuu arvostelun kohteeksi? Kuka mies itkee silloin?
- reiska
Hertha kirjoitti:
Ei voisi ajatella, että itkemisestä olisi samat sanktiot kuin lyömisestä. Ei niin.
Rinnastaisin itkemisen ja nauramisen. Jos nauraminen on sallittua työpaikalla, niin olkoon itkeminenkin.
Vielä pari-kolmesataa vuotta sitten mannermaisessa kulttuurissa sivistyneen ja jalosukuisen miehen itkemistä pidettiin asiaankuuluvana; itkeminen tietyissä tilanteissa osoitti ylevyyttä.luonnetta etenkään naiselta mut ehkä mieheltä kyllä
- reiska
roni kirjoitti:
et jos on suruja niin itkee..jos lähimmäinen on kuollut tai jotain..mut että kun joutuu arvostelun kohteeksi? Kuka mies itkee silloin?
ei koske sitä, vaan turhan päiväistä turvan pärskimistä
- ave.maria
Kurre_Orava kirjoitti:
Oikein. Kotonaan tehköön kukin mitä tykkää. Työpaikoilla on hiukan eri asia.
Puhuit taas miesten itsemurhista...
Kerropa minulle, ihmiselle joka en tajua, mitä ihmeen ongelmallista on itsemuthassa.
Ketä häiritsee jos jonninjoutava vaimonsa pahoinpidellyt ja ties mitä tehnyt ukonkutale hirttää itsensä.Naisten tapa itkeskellä vessoissa on kai aika yleistäkin. Siis työpaikkojen vessassa.
Se lasti on raskas, jonka joutuu tässä yhteiskunnassa kantamaan siksi, että halusi pois kodin lämmöstä kylmään mieten maailmaan, työtä tekemään. OIemaan yhtä vahva, jos ei vahvempi.
Tilastojen mukaan itsemurhat lisääntyvät voimakkaasti juuri kolmekympisten naisten keskuudessa, niiden samojen jotka siellä vessoissa parkuvat surkeuttaaan ja jaksamattomuuttaan...
Mitä tästä opimme? Pitäisikö varoja uhrata sen tutkimiseen miksi kyseiset naiset voivat huonosti, vai helpotetaanko lisää, että vielä useammat tarttuvat täkyyn ja pääsevät kiintiöineen työhön, joista eivät saa tyydytystä? - FNL
ave.maria kirjoitti:
Naisten tapa itkeskellä vessoissa on kai aika yleistäkin. Siis työpaikkojen vessassa.
Se lasti on raskas, jonka joutuu tässä yhteiskunnassa kantamaan siksi, että halusi pois kodin lämmöstä kylmään mieten maailmaan, työtä tekemään. OIemaan yhtä vahva, jos ei vahvempi.
Tilastojen mukaan itsemurhat lisääntyvät voimakkaasti juuri kolmekympisten naisten keskuudessa, niiden samojen jotka siellä vessoissa parkuvat surkeuttaaan ja jaksamattomuuttaan...
Mitä tästä opimme? Pitäisikö varoja uhrata sen tutkimiseen miksi kyseiset naiset voivat huonosti, vai helpotetaanko lisää, että vielä useammat tarttuvat täkyyn ja pääsevät kiintiöineen työhön, joista eivät saa tyydytystä?Miehet tekevät silti enemmän itsemurhia, vastapainoksi itkemättömyydelleen. Kenties ne naiset, jotka eivät uskalla itkeä, eivät jaksa. "Ah olen liian nainen, en kestä tätä enää"?
Pitääkö työelämässä olla hyvä jätkä, jolla on munaa, että on paikkansa ansainnut? - mies 22 vuotta
Osaatteko itkeä ystävienne edessä? osaatteko itkeä julkisesti jos esim kadulla tai bussissa alkaa pala nousta kurkkuun niin taisteletteko vain vai saako se tulla? Miltä näytätte kun olette itkeneet? Mun kohdalla onneksi se ei jälkeenpäin näy kovin selkeästi, ellen oo tosi paljon ja pitkään itkenyt. Joillain ihmisillä se näkyy jo ennen ensimmäisiä kyyneliäkään kun silmien ja suun ympärillä oleva iho ja huulet alkavat punoittaa vahvasti...mikäköhän sen punoituksen aiheuttaa...Miten reagoitte kun näette että toinen on millä tahansa sekunnilla alkamassa itkeä?
- Pomo pulassa.
pelko, viha ja jopa "näytelmäitkua" jolla tavoitellaan tarkoitusperiä, karamelliä, hyväksyntää kun on tehty väärin. Sitten on se "aikuisten naisten" syyllistämis itku !!! Niin vain on.....itkijänaiset on kauheita työpaikalla, ne vääristää koko yhteisön........petoja, näyttelijöitä, narttuja.
- FNL
Sääli, että sinä paheksut itkemistä, ja pidät sitä naisten VIKANA. Olen ihan varma, että miehetkin itkisivät eikä siinä olisi mitään ihmeellistä, jos ei joku (mies)olisi luonut jotain ihme ihannetta miehestä, joka on hatkauttamaton. Eikö kritiikki saisi satuttaa? Eikö siihen saisi reagoida? Sittenpähän tiedät ainakin antaneesi pyyhkeitä niin, että toinenkin on ymmärtänyt, mitä sanoit.
Ja luulenpa, että se on miehet itse, kun yrittävät pitää olemuksensa mahdollisimman erilaisena naisesta, ettei vain pidettäisi "naismaisena" tai "hintahtavana" - sillä se jos mikä olisi miehisyyden maailmanloppu... - mariamagda
että jotkut miehet luulevat, että nainen itkee vaan ihan huvikseen, saadakseen huomiota tai jotain vastaavaa. Kun sattuu kovasti, niin silloin itkee.
- mariamagda
Kehunpa vielä, kun minä olen hyvin tunteellinen ihminen, (minulle on ainakin siunaantunut ihan molempien sukupuolien tyypillisiä ominaisuuksia),
että olen tämän palstan takia hämmästynyt,suuttunut,nauranut tosi paljon ja kerran itkenyt.Itkin silloin kun luultiin etten olisi feministi. Se otti tosi koville. - öylen
mariamagda kirjoitti:
Kehunpa vielä, kun minä olen hyvin tunteellinen ihminen, (minulle on ainakin siunaantunut ihan molempien sukupuolien tyypillisiä ominaisuuksia),
että olen tämän palstan takia hämmästynyt,suuttunut,nauranut tosi paljon ja kerran itkenyt.Itkin silloin kun luultiin etten olisi feministi. Se otti tosi koville.See me man, i`m nothing like you! Me naiset itkemme. kun tunne-elämä sitä vaatii, ja se siitä, ymmärtäkää se..... me emme turvaudu puukkoon! Ja jos miehet eivät sitä kestä, kenessä on vika?
- Miekkonen orginal
Onhan itkeminen ollut ihan ammatti naisille, notta kyllä se vaikuttas että tuossatapauksessa se syy on raha. työpaikan menettämisestä johtuva tulonmenetys.
- Anonyymi
Vaikutat aika kusipäältä. Eri tilanne jos on itkemässä useasti, mutta mielestäni tunteita saa näyttää työpaikalla.
- Anonyymi
huomion antaminen naiselle on seksuaalista ahdistelua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2361449Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2681025Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan93781Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68772Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48713- 109609
Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34574Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27573Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 40481
- 31471
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺47441Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain75440- 77412
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407- 30403
- 27400
Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33390Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381