Onko historiantutkimus tiedettä - täyttyykö toistettavuuden ehto?

Anonyymi-ap

Täällä oli kiintoisa artikkeli historiasta, tieteenä tai sitten ei - siinä oli myös älykkäitä kommentteja tyhjien huutelujen ohella. Seurasin sitä kiinnostuneena. Nyt sitä ei näy. Lienee poistettu syystä tai toisesta. Olisi kiva tietää syy poistoon (tai sitten en vain löydä sitä), miksi?

Löysin sen googlaamalla - tässä ote siitä:

" .. ~ https://www.hi3.fi/0-mita-historia-on/lahde-ja-tulkinta/ -

" .. Tiede tarkoittaa sitä, että tutkijat keskustelevat ja perustelevat omia näkemyksiään. Kun tutkijat ovat samaa mieltä jostain asiasta, siitä tulee tieteellinen totuus. Tieteellinen totuus voi muuttua ajan kuluessa. Jos esimerkiksi löydetään uusi historiallinen lähde, sen pohjalta voidaan tehdä uusia päätelmiä. Historiallinen lähde voi olla mikä tahansa asia tai tavara, joka kertoo meille jotain menneisyydestä, esimerkiksi kirje, kuva tai jokin esine. .. " **

.

Historia on lopulta aina tapahtunut ja se on fakta, mutta kyky selittää, tietää tai halu manipuloida sitä vie pois uskottavuutta sen olemuksesta olla osa tiedettä - historian tutkimuksena.

__
PROLOGI - Tieteen määritys ja yritys siihen!


" .. Olisiko siis testattavuudesta ja vääräksi osoittamisesta yhdistäväksi tieteelliseksi metodiksi? Ajatus on kiehtova, sillä se vapauttaa tieteellisen prosessin tiukoista metodisista kahleista uutta luovaksi voimaksi.

Tieteenhistorioitsija ja -filosofi Thomas Kuhn kuitenkin huomautti, että tieteestä ei tulisi mitään, jos teoriat hylättäisiin heti ensimmäisen ristiriitaisen tuloksen tullessa. Tieteelle ja sen ”paradigmoille” on annettava aikaa kehittyä ennen kuin ne todella kykenevät näyttämään potentiaalinsa. Aurinkokeskeistä kopernikaanista selitysmallia piti kehittää jopa sata vuotta ennen kuin se saavutti selitysvoimassaan maapallokeskeisen mallin. .. "

~ https://www.oulu.fi/fi/blogit/science-arctic-attitude-fi/tieteen-sijaan-tulisi-puhua-tieteista -


__ __
Historia on kuten se kirjoitetaan ja miten se älymystössä kuin myös rahvaan keskuudessa hyväksytään ---
.
HS-linkki: ~ https://www.hs.fi/mielipide/art-2000009826764.html -
"Historiallinen totuus on viime kädessä aina tulkinta
Historiallinen totuus on äärettömän epämääräinen, kiistanalainen ja omaan aikaansa sidottu."
-kirjoittajana Jukka Korpela, historian professori

HS-ote: " .. Historiallinen totuus on äärettömän epämääräinen, kiistanalainen ja omaan aikaansa sidottu: viime kädessä se on aina tulkinta... "

__
Tieteen sanotaan olevan tutkimuksena toistettavissa toisistaan irrallisissa tutkimuksissa - samoin lopputulemin; onko näin -

.. ei ole lopulta vieläkään ratkennut, koska juurisyyt ymmärtää syvintä olevaisuutta (syvätietoa - kaiken tietoa |* ovat yhä kadoksissa eli meidän ihmisten ja ihmismielen tavoittamattomissa, niin?

|* ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2023/07/usko-on-koetukselle-kaiken-tieto-onko.html -
"Usko on koetukselle - kaiken tieto, onko sitä?"

__
Entä historia ja sen vaikute - seurannaisena kuin kausaliteettina?

Historiaa on kiva väännellä aina sen mukaisesti miten valtaa pitävä sen haluaa itselleen ja järjestelmälleen nähdä. Tämä lienee eräs "totuus, joka ei pala tulessakaan".

Me puolustamme omaa käsitystä maailmasta, olemuksesta kuin tiedon sisällöstä - joskus Maakin oli litteä, kunnes Maa sai pyöreät muodot ..

.. vuosikymmeniä sitten kävimme opetuksen ja vallitsevan poliittisenkin tyrkkytiedon kera erillissodan vuosina 1941-44, mutta asia on nyt "vuoren varma" |1
.. olimme aseveljiä Adolf Hitlerin johtaman Saksan kolmannen valtakunnan kanssa ja suoritimme yhteishyökkäyksen itään - Neuvostoliittoon - yhtenä hyökkäävänä osana Operaatio Barbarossaa.

|1 ~ https://seura.fi/blogit-ja-kolumnit/professori-markku-kuisma-suomi-osannut-trollata-myos-itseaan/ -

|1 ~ https://areena.yle.fi/1-50979463 -

"Pitkään keskustelu Suomen roolista Saksan rinnalla yritettiin sivuuttaa historian välttämättömyytenä." .. "

-lainaus päättyy, mutta kirjoitus jatkuu täältä:

https://ilkkaluoma.blogspot.com/2023/09/onko-historiantutkimus-tiede.html

Heikki P.

16

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä googlaus, kommentointi jatkukoon. historia ei ole tiede, ei täytä määrityksiä.

    • Anonyymi

      Vaikuttaa ihan Ilkan aamuoksennukselta.

      • Anonyymi

        Onko sinulla pahaolo?


    • Anonyymi

      Ei täyty. Historia ei ole ihmistoiminteisena tiede. Mutta tutkimusala tarpeiden myötä.

    • Anonyymi

      "Tunne eilinen, niin tänään voit aavistaa huomisen"

    • Anonyymi

      Historia on enemmistöjen "tiede", tai äänekkäiden.

      • Anonyymi

        Valtaa pitävien, jotka mielellään muuttavat sitä "uusien tutkimusten paljastamina"!


    • Anonyymi

      << Historia on enemmistöjen "tiede", tai äänekkäiden. >>
      Just näin ja niiden, jotka rahoittavat tutkimukset.

      • Anonyymi

        Business vai politiikka edellä?


    • Anonyymi

      Historiatutkimus on muuttuvaa tiedettä politiikankin varjosta.

    • Anonyymi

      " .. Tiede tarkoittaa sitä, että tutkijat keskustelevat ja perustelevat omia näkemyksiään. Kun tutkijat ovat samaa mieltä jostain asiasta, siitä tulee tieteellinen totuus. Tieteellinen totuus voi muuttua ajan kuluessa. Jos esimerkiksi löydetään uusi historiallinen lähde, sen pohjalta voidaan tehdä uusia päätelmiä. Historiallinen lähde voi olla mikä tahansa asia tai tavara, joka kertoo meille jotain menneisyydestä, esimerkiksi kirje, kuva tai jokin esine. .. "

    • Anonyymi

      Historia ei ole tiede, vaan ajanhetki monin eri selittein.

      • Anonyymi

        Vallitsevien tarpeiden ja tavoitteiden (päämäärien) myötä.


    • Anonyymi

      Ei ole, mutta tutkimusta kuitenkin.

    • Anonyymi

      Ei ole tiede varsinaisesti.

    • Anonyymi

      Suomen sotahistorian oleellinen piirre on ollut tapahtumien kaunistelu ja selittely ilman että tunnustettaisiin huomattavasti raadollisempi ja "inhoittavampi" todellisuus. Suomen kansan on koululaitoksemme opettanut uskomaan sokeasti ja kritiikittömästi virallisen totuuden.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      31
      7044
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      109
      3816
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      45
      3763
    4. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      250
      1971
    5. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      52
      1852
    6. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      33
      1840
    7. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      39
      1369
    8. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      77
      1253
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      29
      1201
    10. Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille

      Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https
      Maailman menoa
      6
      1166
    Aihe