turkistarhauksen kieltäminen

Anonyymi-ap

6

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saa niin nopeasti ääniä, että kohta ei enää oma ääni sinne enää mahdu.

    • Anonyymi

      Rikoslaissa on säädetty eläinsuojelurikoksista, eli turkistarhaus on toimintaa, jollainen on Suomessa säädetty rangaistavaksi rikokseksi. Erikseen ko. rikoslain luvussa on säädetty koirien ja kissojen turkisten markkinoille saattaminen rangaistavaksi.
      KEPUn ja RKP:n "ansiosta" toimitaan niin, ettei laki koskekaan busineksena ko. puolueiden kannatusalueella harjoitettua suoranaista eläinrääkkäystä. Epärehellisyys ja kaksinaamaisuus elävät suurta kukoistusta maassamme. Erityisesti RKP:n politrukit julistavat sormi pystyssä juuri päinvastaista kuin tekevät.

      • Anonyymi

        Eläinsuojelulaissa säädetään mm. "Eläimen pitopaikan on oltava riittävän tilava, suojaava, valoisa, puhdas ja turvallinen sekä muutoinkin tarkoituksenmukainen ottaen huomioon kunkin eläinlajin tarpeet. Eläimen pitäminen tarpeetonta kärsimystä tuottavalla tavalla on kielletty." Esimerkiksi ketun häkkikoko on tasoa 0,8 m2 ja minkin 0,25 m2.
        Tämän eläinrääkkäyksen suomalainen yhteiskunta KEPU:n ja RKP:n kannatusintresseistä johtuen on julistanut lailliseksi elinkeinotoiminnaksi. Eläinsuojelulaissa eläinrääkkäys on säädetty rangaistavaksi rikokseksi, mutta sillä säädöksellä suomen lainsäätäjä, hallinto sekä poliisi- ja oikeusviranomaiset pyyhkivät p...n. Epärehellisyys ja tekopyhyys tätä ylläpitää ja koko absurdi kuvio on osa maamme rakenteellista korruptiota. Lait venyvät ja paukkuvat kuin purukumi kunhan business pyörii ja kukoistaa.


      • Anonyymi

        KEPUn ja RKP:n "ansiosta" - eikös meillä ole ollut aika monta vuotta RKP:läinen oikeusministeri ja on edelleen?


    • Anonyymi

      Vinkki: Maailmanmenoa-palstalla käy eniten vierailijoita!

    • Anonyymi

      Äänestän turkistarhauksen puolesta. Se on monen ihmisen elinkeino.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      50
      3601
    2. 39
      3043
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      148
      2887
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      72
      2353
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      45
      1829
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      97
      1631
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      67
      1124
    8. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      82
      1101
    9. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1066
    10. Miten tällaista voi tapahtua

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kaksi-kuollut-liikenteessa-virroilla/9241442 Miksi tällainen on tapahtunut?
      Virrat
      41
      945
    Aihe