Fb-ryhmässä ehdotus seuraavaksi liittohallitukseksi

7

474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimilista sinänsä ei liene kiinnostava, mutta tämä ehkä jotenkin:

      Päätökset tekee liittokokous, joka pidetään 4.--5.11. Lisäksi varapuheenjohtajan ja pääsihteerin valitsee hallitus keskuudestaan ja voi vaihtaakin henkilöä kesken kauden. Käytännössä on aika todennäköistä, että tämä joukko valitaan. Ehdokkaita on kysytty sekä suoraan henkilöltä, yhdistysten kautta että myös fb-ryhmässä ja sähköpostilistalla. Kun listassa on jo kymmenestä yhdistyksestä nimi, ja mm. Kemin ja Luoteis-Lapin yhdistykset eivät ole esittäneet hallitukseen ketään (valtuustoon kylläkin), olisi kummallista jos lista ainakaan olennaisesti muuttuisi.

      Oikeaa eroa varsinaisen ja varajäsenen välillä ei ole, kun kokouksiin kutsutaan varajäsenetkin eikä ole juuri äänestelty. Periaatteen vuoksi kuitenkin järjestys on tässä sellainen, että kun olen pj, on toinen tamperelainen viimeinen varajäsen, Tanjan ollessa vpj on toinen satakuntalainen toiseksi viimeinen varajäsen jne.

      Näillä valinnoilla liitossa on muodollinen naisvalta ehkä ensimmäistä kertaa koskaan, varsinaisista naisia on 5/9. Varajäsenet ovat toisaalta kaikki miehiä. Nuorin joukosta on ehtinyt vasta täyttää 30, vanhin on 70 ylittänyt.

      Listasta 8 on tälläkin kaudella liiton hallituksessa tai valtuustossa. 3 on kokonaan uusia ja 2 ollut joskus aiemmin mutta ei nyt liiton johdossa.

      • Ei kommentteja näistä? Pitänee ajatella onnistuneensa, jos edes tässä ryhnmässä ei valittamisen aihetta löydy.


      • jori.mantysalo kirjoitti:

        Ei kommentteja näistä? Pitänee ajatella onnistuneensa, jos edes tässä ryhnmässä ei valittamisen aihetta löydy.

        Saa noita periaatteita ja valintoja kehuakin... Se on tällä palstalla harvinaista.


    • Anonyymi

      Eikö Bro pitäis panna boikottiin, kun rupesi huseeraamaan oppositiojärjestössä?

      • jori.mantysalo

        Ei minusta. Ja kuten toisesta ketjusta olet lukenut, "huseeraaminen" ei ehkä aivan kuvaa tilannetta.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Ei minusta. Ja kuten toisesta ketjusta olet lukenut, "huseeraaminen" ei ehkä aivan kuvaa tilannetta.

        Antanut tukensa sille, että tällainen riidankylväjäyhdistys perustetaan. Brolle on tapahtunut jotain eikä se ole hyvää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4159
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      39
      2369
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1416
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      953
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe