Taas on oventakanamme vaellellut todistajia paasaamasta uskostaan alkaa pikkuhiljaa kyllästyttämään väittelyt heidän kanssaan...ei sitä etteikö olisi ollut mielenkiintoisia keskusteluja mutta vaan ei ole yhtään faktaa ollut esittää tähän päivään asti.Olisiko jollain lyödä yhtään faktaa pöytään jota ei voi kumota?
Uskonko?
ateisti
16921
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Olisiko jollain lyödä yhtään faktaa pöytään jota ei voi kumota?
1 1=2
Elän siis olen.
Jos laitan nuppineulan isovarpaan kynnen alle ja potkaisen seinään niin varmasti sattuu.
1 1=2 ei välttämättä ole käytännössä.
esimerkiksi jos lasketaan 1 valonnopeus 1 valonnopeus vastaus ei voi olla 2 käytännössä koska valonnopeus on suurin mahdollinen.
eli etsi fger jokin parempi totuus kuin sulla on nyt! ;)
1 1 1 = 3.
Jos olet saanut tulokseksi = 1, tarvitset kovasti lisäopetusta:
http://84.231.141.114/trinity.htm
JT/JW
ääretön ääretön ääretön= ääretön
jumala= ääretön
on mulla ainakin yritystä ;)
jos tapahtuma tapahtuu varmasti todennäköisyys on 1. jos toinenkin tapahtuma on varma senkin todennäköisyys on 1.
yhteensä molempien tapahtumien todennäköisyydet ovat 1.
kolminaisuudessa oletetaan jokaisen persoonan olemisen todennäköisyyksiksi 1, joten yhteensä niiden olemisten todennäköisyydet ovat yhtä kuin 1, joten kolminaisuus onkin erittäin todennäköisesti oikeammassa kuin jehnut. =)
hekoheko, ja vielä kerran heko!
Ongelmana vain on noiden olettamusten realiteetti, eli todennäköisesti mikään noista ei ole olemassa paitsi uskovaisten mielikuvituksessa - paitsi että silloinhan ne ovat olemassa! ...siinäpä paradoksi.
sumeaa logiikkaa *lol*
Lehdykässänne "Tulisiko sinun uskoa kolminaisuuteen" sanotaan, että Jeesus on Jumala.
Kirjallisuudestanne voi siis lainata todisteen, että teidän mielestänne Jeesus ON Jumala.
***************
Kyseinen lehdykkänne sekä Puhu Perustellen kirja on täynnä vastaavia -- lainauksia -- joita olette tehneet muiden uskontojen kirjoista.
Esimerkiksi lainaamalla "perustelun" sille, ettei alkuseurakunta osallistunut sotapalvelukseen, olette lainanneet kirjasta joka itse asiassa kertoo kristittyjen osallistuneen sotapalvelukseen, mutta jätitte kyseisen kohdan pois lainauksistanne ja pilkoitte kohdan niin, että se osoittaa päinvastaista kuin on kirjan hengen mukaista.
Tarkistin itse "väärennetyn lainauksen" yliopiston kirjaston kirjasta.
Samalla periaatteella, voisi joku lainata omaan lehdykkäänsä "Sinun tulee uskoa kolminaisuuteen", että jopa JT:ien kirjallisuudessa todetaan, että -- Jeesus on Jumala --.
Minulle nämä "perustelunne" ovat väärennöksiä, samoin se etä tietoisesti väärennätte ev.lut. kirkon oppia ja pyritte tekemään siitä naurunalaista.
Mutta teillä on tyylinne. Jokainen voi katsoa oppianne omin silmin ja tehdä siitä omat päätelmänsä.
Miksi pitää itse hehkuttaa omaa "totuutta", omaa "rakkautta" omaa "puhtautta"? Siksi kun kukaan ulkopuolinen ei muuten havaisisi niiden ominaisuuksien olemassaoloa.
Kukas muu kissan hännän nostaa kuin kissa itse. Näinhän se menee.
Sinäkö se siellä taas euhkoat...
Sanohan mistä uskonnosta näillä sivustoilla yritetään tehdä naurunalaista.
Tiedoksi muuten, että yliopistosta saa tietoja
ei viisautta. Viisautta on tiedon oikea käyttö.
Viisautta saa nöyryydestä, rakkaudesta, suvaitsevaisuudesta ja tietysti alkulähteestä, eli Raamatusta.
En ole vielä tavannut koskaan sellaista ateistia, jolla olisi lyödä sellaista faktaa pöytään, joka järkyttäisi uskoani.
Mitä saadaan, kun risteytetään ateisti ja Jehovan todistaja?
- Ihminen, joka soittaa ovikelloasi ilman syytä.
Ainoa fakta tossa on se että jehovat häiriköi!
Niin faktat ovat faktoja, sinä uskot mitä uskot, ei usko perustu faktoihin. Tosin faktatkin ovat usein vain sopimuksia tavallaan, koska kuka sen tietää totuuden.
Jt:t eivät häiriköi minua. Se on fakta. Päinvastoin kutsun heidät mielelläni sisään silloin kun se minulle sopii. Ts. tämä on fakta omasta subjektiivisesta näkökulmastani samoin kuin sinun omastasi.
Millaista faktaa kaipaat?