Miksei perussuomalaiset kykene irtisanoutumaan rasismista?

Jos kerran heidän kannattajistaan suurin osa on duunareita, eläkeläisiä ja yrttäjiä, niin minkä vuoksi pitää vielä tehdä politiikkaa muutaman rasistin tähden?

Koska ei suomalaiset yleisellä tasolla ole mitään rasisteja. Isomman vahingon perussuomalaiset tekevät kannatukselleen jatkamalla flirttailua rasistien kanssa. Fiksumpaa olisi antaa rasistien siirtyä pienempiin äärijärjestöihin.
94439
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 94

Vanhimmat

Pakko yrittää päästä kaksilla rattailla eteenpäin. Se on persujen tavaramerkki.

Äänestä
  • Miksei demut eivät (kuva-antti) pysty irtisanoitumaan eläinrääkkäyksestä, fasismista ja poliittisesta väkivallasta. Miten niinku sun omasta mielestä on nämä asiat🤣🤣🤣

    Äänestä

  • Teikäläiset yritätte päästä eteenpäin limaisella räpättimellä.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Miksei demut eivät (kuva-antti) pysty irtisanoitumaan eläinrääkkäyksestä, fasismista ja poliittisesta väkivallasta. Miten niinku sun omasta mielestä on nämä asiat🤣🤣🤣

    Incelpersun ainoa "taito" on hysteerisena hakkaamansa hymiöt.

    Äänestä

  • Natsi Antti on pohjimmiltaan vain äitiä vailla

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Natsi Antti on pohjimmiltaan vain äitiä vailla

    Äiti kylläkin vei natsi-Antin neitsyyden.

    Äänestä

Rasismi ei kiinnosta kuin muutamaa nillittäjää. Muut asiat ovat tärkeämpiä yhteiskunnassa. Talous, terveydenhuolto, huoltovarmuus jne

Äänestä
  • Baila baila kyllä lapset maksaa

    Sanoi jo Bile Ilmari.

    Äänestä

  • Puoluekoneisto on vielä näillä hetkillä purra-immoslaisten kaappaama valitettavasti

    Äänestä

Ei se riitä, että sanoo vastustavansa rasismia ja sekään ei riitä, että kieltää itse olevansa raristi. Mitenkä tai kuinka sitten on oikea tapa elää nollarasistina?

Äänestä
  • Ikävä sanoa,mutta rasismi on ihmisessä itsessään, meissä jokaisessa. "Itsestään hyvä pappi saarnan pitää".

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Ikävä sanoa,mutta rasismi on ihmisessä itsessään, meissä jokaisessa. "Itsestään hyvä pappi saarnan pitää".

    Puhu vain omasta puolestasi. Suurin osa ihmisistä ei ole rasisteja, koska ihmiset erottaa eläimistä sivistyneet yhteiskunnat, jotka perustuvat yksilöiden väliseen yhteistyöhön,

    Rasistit ovat Putinin kaltaisia pelkureita.

    Äänestä

  • Ei pidä toistaa aina uudestaan niitä rasistisia puheitaan, eikä vähätellä rasismia. Monet perussuomalaiset tekevät niin ja tekivät tänäänkin.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Ei pidä toistaa aina uudestaan niitä rasistisia puheitaan, eikä vähätellä rasismia. Monet perussuomalaiset tekevät niin ja tekivät tänäänkin.

    On jo suurta suvaitsevaisuutta, että rasismilla ratsastava joukko on päässyt noinkin pitkälle. Tuskin se itse älyää lopettaa.

    Äänestä

  • Koko tuo rasismijuttu on tekaistu asia, kun demareita ottaa niin päähän tuo häviö noissa vaaleissa.

    Ei Suomessa ole rasismia niin paljon , että siitä pitää tehdä oikein hallituskysymys. Sen ymmärrän, että hallitsematonta maahanmuuttoa pitää rajoittaa. Me emme tarvitse tällä hetkellä elätettäviä, vaan työntekijöitä että Suomi saadaan nousuun.

    Se on rumaa, jos ihmisiä leimataan Suomessa ihonvärinsä vuoksi. Se tietysti pitää kitkeä pois ja se on mielestäni koulun tehtävä. Opettajat voivat ottaa opetusohjelmaan tuin rasismin. Siitä pitää koulussa ehdottomasti rangaista, jos sellaista esiintyy. Ruohonjuuritasolla tuo rasismin kitkeminen pitää tapahtua.

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    On jo suurta suvaitsevaisuutta, että rasismilla ratsastava joukko on päässyt noinkin pitkälle. Tuskin se itse älyää lopettaa.

    Tarkoitat siis vihreitä. Nehän huutaa ja kaakattaa jatkuvasti rasismia apuun luullen siten saavansa kannatusta.

    Äänestä

Ei sellaisesta voi irtisanoutua mitä ei ole.

Äänestä

Mielikuvitus olennoista on mahdotonta irtisanoutua?🤣🤣🤣

Äänestä
  • Mitähän on nuo vioherpunavassarien tivaamat " Konkreetiset toimet " rasismista pääsemiseksi ? Niskalaukauksetko kommarien malliin ?

    Äänestä

Rydmania ei ainakaan kiinnostanut koko rasisti keskustelu. Puhelimen räpläily oli tärkeämpää. Purra oli leukaperät kireällä koko ajan ja loi pahoja katseita kun sai arvostelua. Persut ei ole irtautunut rasismista.

Äänestä
  • Vanhapiikasilakka se siinä tarkkaillut istuntoa? Ota salamia suuuhun että jaksat katsella, snackbar...

    Äänestä

  • Ei persut ole sen enempää rasistiasia kuin muutkaan suomalaiset. On selvää, että emme tarvitse nyt elätettäviä niinkään, mutta työntekijöitä tarvitsemme, kun väestö eläköityy ja työssäkäyviä ihmisiä alkaa olla jo liian vähän.

    Ei mielestäni ole oaha puhua rehellisesti tilanteesta ja siksi Persuille on tullut maahanmuuttovastainen leima. He eivät halua elätettviä vaan työntekijöitä. Sillä saadaan Suomi nousuun.

    Turhaa melua tyhjästä. Ei meillä tuota rasismia niin laajasti ole, mutta jos alkavat nuo maahanmuuttajat liikkua kaduilla rikollisuus mielessä, kuten on todettu, niin en ihmettele, että voi hyvinkin rasismi leimahtaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00041 kirjoitti:

    Ei persut ole sen enempää rasistiasia kuin muutkaan suomalaiset. On selvää, että emme tarvitse nyt elätettäviä niinkään, mutta työntekijöitä tarvitsemme, kun väestö eläköityy ja työssäkäyviä ihmisiä alkaa olla jo liian vähän.

    Ei mielestäni ole oaha puhua rehellisesti tilanteesta ja siksi Persuille on tullut maahanmuuttovastainen leima. He eivät halua elätettviä vaan työntekijöitä. Sillä saadaan Suomi nousuun.

    Turhaa melua tyhjästä. Ei meillä tuota rasismia niin laajasti ole, mutta jos alkavat nuo maahanmuuttajat liikkua kaduilla rikollisuus mielessä, kuten on todettu, niin en ihmettele, että voi hyvinkin rasismi leimahtaa.

    Hyvä että viisaitakin kommentteja löytyy.

    Äänestä

Perussuomalaiset on irtisanoutuneet rasismista jo lukuisia kertoja, mutta punakapinalliset joko ei ole huomaavinaan sitä, tai sitten kiistävät sen vilpittömyyden. Siksi he kiistävät, vastustavat, änkyröivät, syyllistävät jne. alituiseen. Ts. oppositio ei edes aio hyväksyä mitään, koska silloin heidän hallituksen kaatamiseen tähtäävältä vihakampanjalta häviää pohja. "Rasismia" tulla siksi "näkemään" pakollisesti, niiin mieIipuoIilsta kuin se onkin.

Miksi vasemmisto ei irtisanoudu poliittisen yhdenvertaisuuden ja demokratian murentamisesta, sekä poliittisesta väkivallasta? Heille esitettiin monta kertaa nämä kysymykset, jota kaikki väistelee. Tämä on kiistaton todiste, ettei vasemmisto aio luopua siitä, mikä on heidän voimansa ja olemassaolonsa yksi kulmakivistä.

Äänestä
  • Persut ei ole irtisanoutuneet rasismista kertaakaan. Purra on näet sanonut, että persut ei muuta politiikkaansa.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Persut ei ole irtisanoutuneet rasismista kertaakaan. Purra on näet sanonut, että persut ei muuta politiikkaansa.

    Tuo persujen rasismi liittyy juuri tuohon, että he eivät halua hirveästi meille elätettäviä, kun maassa on pula työntekijöistä. Heitä me kaipaamme, jotta saamme Suomen nousuun.

    Kyllä he ulkomaalaisia mieleellään ottavat Suimeen, mutta työkykyisiä ihmisiä!!

    Olen varma, että kaikki suomalaiset ovat tällä hetkellä sitä mieltä, että Suomi on saatava nousuun ja se tapahtuu työnteolla.

    Äänestä

Onko kukaan tavannut kantissuomalaisen taksikuskin, joka ei olisi rasisti?

Äänestä
  • Entä ei suomalaisen taksikuskin, joka ei olisi raiskaaja?

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Entä ei suomalaisen taksikuskin, joka ei olisi raiskaaja?

    tuo on melko törkeä syytös! Pitäisi hieman miettiä, mitä tänne kirjoittaa. Taksin ammatti on arvostettu ammatti ja hoitavat ammattiaan ammattitaidolla.

    Jos joukkoon eksyy tuollainen, kuten kirjoittaja mainitsi, hän liene pian entinen taksikuski.

    Äänestä

Rasmussilakat haisevat happamille.

Äänestä

Vihreät turjakkeet sitä rasismia nostattavat täysin perseelleen menneellä kotouttamisella.

Äänestä
  • Olen ylpeä rasisti.

    Pelaan afrikan tähteä ja syön valkosuklaata.

    Kahvin juon mustana.

    Poliittinen ura odottaa....

    Äänestä

Moneen kertaan irtisanoutuneet. Mutta kun ei ole vihervassuilla muuta, niin tuota hoetaan valheellisesti

Äänestä
  • Vasemmisto ja vihreät haluavat osoittaa olevanbsa koko maailmoita syleileviä ja ottaisivat tänne elätettäviksi kaikki, jotka siellä Italian rannikolla odottavat sijoituspaikkaa.

    Kohtuus pitää olla kaikessa. Ei pienellä maalla riitä varoja koko maailmaa elättää, hyvä kun saa elätettyä omat köyhät.

    Tuo rasismiaihe on kyllä nyt nostettu esille vain vasemmiston häviön vuoksi!! Muuta eivät keksineet nyt, kun yrittävät kaataa oikeistohallituksen. Naurettavaa!!

    Äänestä

Vihervasemmisto haluaa että paperittomien etuja ei poistettaisi. Nuo ovat laittomasti maassa ja ne pitää poistaa

Äänestä
  • No miksei Rantanen paperittomia "poista", vaan sen sijaan kiihottaa vajakkikannattajansa kohdistamaan pakolaisia kohtaan väkivaltaista rasismia?

    Mikä VlTTU teitä persuja oikein vaivaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    No miksei Rantanen paperittomia "poista", vaan sen sijaan kiihottaa vajakkikannattajansa kohdistamaan pakolaisia kohtaan väkivaltaista rasismia?

    Mikä VlTTU teitä persuja oikein vaivaa?

    Matti nykäseltä kysyttiin mitä siinä mäessä oikein miettii?

    No rasismihan se on mielessä, mutta hypätään nyt ensin.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    No miksei Rantanen paperittomia "poista", vaan sen sijaan kiihottaa vajakkikannattajansa kohdistamaan pakolaisia kohtaan väkivaltaista rasismia?

    Mikä VlTTU teitä persuja oikein vaivaa?

    Linkki?

    Lääke?

    Hiekkis 🍼

    Äänestä

Miksei Sosiaaliset Dementoituneet Pedofiilit kykene irtisanoutumaan pedofiliasta?

Onko teillä joku sekopäillä joku pakonomainen tarve saalistaa pikkulapsia?

Äänestä

Rasistit katsoivat asiakseen muuttaa puolue rasistiseksi

Äänestä
  • Rasistinen kieli puolue RKP

    Äänestä

  • Eli persut ei siis olekaan ollut teidän kommarien mielestä aina rasistinen puolue, vaan vasta aivan lähiaikoina, niinkö?

    Vaikka te kommarit olette näin väittäneet jo vuosikausia, eli tunnustit siis juuri että te kommarit olette täysiä valehtelevia pellejä! 🤡

    Äänestä

Miten voi irtisanoutua jostain jota ei ole ollutkaan? Persut katsovat taloutta, ei nahkoja. Milloin vasemmisto sitoutuu hoitamaan kestävästi maan taloutta? Siihen ei kuulu holtiton velan otto. Ulkkikset nyt näyttää ulkkiksilta, eihän se heitä oikeuta saamaan ilmaista elatusta.

Äänestä
  • Hyvä kommentti, että jos näytät erilaiselta kuin supisuomalaiset ei se oikeuta saamaan kaikkea ilmaiseksi ja ponnistelematta täällä karussa pohjolassa. Tuo harhakäsitys täytyy kumota ja astua todellisuuteen, myös ulkomaalaisten. Suomen talous ei vaan pysty ja kestä ylläpitämään toista hurrilaumaa, joilla suunnattomat etuoikeudet taviksiin verrattuna, pelkästään kielen perusteella.

    Äänestä

Ne ovat jo irtisanoutuneet. Miksi vasurit eivät halua persujen irtisanoutuvan rasismista?

Äänestä

Voi sinua yksinkertaista.

Äänestä

Koska se on heillä geeneissä...siksi he ovat kykenemättömiä kunnollisten ihmisten tavoille!

Äänestä

Mikä sitten määritellään rasismiksi? Eikös persut ole juurikin ajaneet järkevämpää maahanmuuttopolitiikkaa, ettei oltaisi pian samoissa ongelmissa kuin Ruotsi.

Avoimet ovet kaikille tarkoittaa että Suomalaisilta loppuu sosiaaliturva, kun rahat ei riitä koko maailman sosiaalitoimistoksi. Tarkoittaa myös rikollisten mellastamista ja katujengejä ja huumekauppaa.

Äänestä

Anonyymi-ap
2023-09-06 16:25:36
Miksei perussuomalaiset kykene irtisanoutumaan rasismista?
Jos kerran heidän kannattajistaan suurin osa on duunareita, eläkeläisiä ja yrttäjiä.

-------------------------
Jätit työttömät kokonaan pois.
Asiakirjan mukaan 30% äänestäjistä on työttömiä.
numeroina 166000.0
Siksi olenkin ihmetellyt mistä tämä persujen radikaali vihapilkka
työttömiä kohtaan siis johtuu?
Mutta ensi vaaleissa työttömät tietää paremmin ketä äänestää.

Äänestä
  • Työttömät äänestävät persuja koska haluavat töitä. Vain pieni vasemmiston työttömien joukko ei halua töihin.

    Äänestä

  • Anonyymi00048 kirjoitti:

    Työttömät äänestävät persuja koska haluavat töitä. Vain pieni vasemmiston työttömien joukko ei halua töihin.

    Millä tavalla persujen työhalukkuus ilmenee?

    Äänestä

  • Anonyymi00049 kirjoitti:

    Millä tavalla persujen työhalukkuus ilmenee?

    Sillä, että ne äänestää Persuja, jotka luo työpaikkoja!?

    Kuinka paksusta rautalangasta se pitää taas vääntää, että tiivi-taavikin ymmärtäis?

    Hiekkis 🍼

    Äänestä

  • Anonyymi00050 kirjoitti:

    Sillä, että ne äänestää Persuja, jotka luo työpaikkoja!?

    Kuinka paksusta rautalangasta se pitää taas vääntää, että tiivi-taavikin ymmärtäis?

    Hiekkis 🍼

    Ei äänestäminen kerro mitään henkilön työhalukkuudesta.

    Kerro nyt miten persujen työhalukkuus konkreettisella tavalla ilmenee?

    Voit tietysti myös kertoa kuinka persut luovat työpaikkoja. Tuokin on väite ilman mitään perustelua.

    Äänestä

  • Anonyymi00056 kirjoitti:

    Ei äänestäminen kerro mitään henkilön työhalukkuudesta.

    Kerro nyt miten persujen työhalukkuus konkreettisella tavalla ilmenee?

    Voit tietysti myös kertoa kuinka persut luovat työpaikkoja. Tuokin on väite ilman mitään perustelua.

    Tiivi-taavi on hyvä ja tavaa hallitusohjelman, jossa vallan seikkaoeräisesti kerrotaan miten hallitus luo uusia työpaikkoja. Tai vaihtoehtoisesti tiivi-taavi voi mennä takas hiekkalaatikolle kasvamaan pariksikymmeneksi vuodeksi, jotta kykenemme keskustelemaan tästäkin asiasta kuin aikuiset. 🍼

    Äänestä

Kuulostaa älykkäältä ilman uskottavuuttakin. Seura tekee kaltaisekseen ja tekohymy tavat turmelee.

Äänestä

Pääseekö seepra raidoistaan?

Äänestä

Rasismin aiheuttaa maahantulijat itse. He vaativat ja saavat paljon enemmän kaikenlaisia avustuksia ja etuoikeuksia kuin suomalainen. Esim terveyden hoitoon heilla on etuoikeus ohittaa suomalaiset ja he myös saavat kaiken sanomalla taikasanan RASISTI.
Jos maahanmuuttajilla ei olisi etuoikeuksia, ei maassamme oli rasismia kuin muuttajien tekemänä.

Äänestä
  • Toivottavasti tukien leikkaukset koskevat ksikkia ihmisryhmiä samslla tavalla. Pelkään, että naimisissa olevia 5 lapsen yh-äitejä kohdellaan eri tavalla.

    Äänestä

Rasismi on sisäänrakennettu sinimustien persujen geeniperimään. Ja kaikkihan tiedämme, ettei perimää voi muuttaa.

Äänestä
  • Et tiedä mistä kirjoitat, eli täyttä soopaa kirjoitat. Geenit ovat sukuperintotekijöitä eivätkä liity mitenkään PS:hin, Sinulla viheraatteinen kaikki on mutu-tuntumaa, luulet että mieskin voi miehen sukupuolisilla ominaisuuksilla synnyttää.

    Äänestä

Persut yrittää tehdä rasismista salonkikelpoista..

Äänestä
  • Vain kommarilogiikalla on mahdollista tehdä noin päin persettä oleva johtopäätös! :/

    Hiekkikselle ulisemaan kommunismia 🍼

    Äänestä

Työttömät ovat kateellisia samaa Kelan kirstua käyttäville ulkomaalaisille.

Äänestä

Olen PS-kannattaja, enkä ole rasisti, en ilkeile muualta tulleille enkä syrji heitä, mutta haluan puolustaa Suomen ja suomalaisten etua, hyviä ja suomalaisia arvoja, hyvinvointia ja turvallisuutta.

Äänestä
  • Ettehän te persut rasisteja ole. Ette tosiaankaan. Heh.

    Äänestä

  • Anonyymi00063 kirjoitti:

    Ettehän te persut rasisteja ole. Ette tosiaankaan. Heh.

    Eduskunnassa olisi tasapuolisuuden nimissä syytä kiinnittää huomiota siihen että koko Oolannin itsehallinto perustuu rasismille ja syrjinnälle

    Äänestä

  • Anonyymi00063 kirjoitti:

    Ettehän te persut rasisteja ole. Ette tosiaankaan. Heh.

    Ja sinäkö luulet tietäväsi, mikä minä olen? Taas tuota hupsumaista naiivia mutu-tuntumaa. Sinä se rasisti olet viherpunavassu, kaikkihan me sinut tiedetään, mikä olet oikeasti, täällä vain esität jotakin muuta mitä olet.

    Äänestä

"Ei persut ole sen enempää rasistiasia kuin muutkaan suomalaiset."

Huvittaa miten persut kirjoittelee täysin päinvastaista mikä on totuus. Persut ovat rasisteja toisin kuin muut suomalaiset.

Äänestä
  • Jos rasismi on teidän kommarien mielestä Suomen suurin ongelma, niin kerroppas sitten että miksi Marinin kommaritytöt ei tehnyt SEN ENSIMMÄISTÄKÄÄN rasismin vastaista lakiesitystä koko hallituskautenaan!?

    Ergo: Rasismi siis EI OLE minkään asteinen ongelma Suomessa kimmareiden mielestä.

    Kommarit käyttää vain tätä tuulesta temmattua rasismia keppihevosenaan, kun eivät satu pitämään nykyisestä hallituksesta.

    Äänestä

  • Jos Suomen ja suomalaisten mm. hyvinvoinnin ja turvallisuuden puolustaminen on rasismia, niin sitten ollaan rasisteja. En kellekään pahaa tahdo enkä väkivaltaa hyväksy enkä syrji ketään, mutta omaa kotimaatani, sen arvoja puolustan ja sitä saan tehdä, jos viherpunavassu mollaa siitä rasistiksi, ihan sama, itse tiedän mitä olen enkä muusta välitä.

    Äänestä

Turha jatkaa jankkaamista. Jokainen teistä on rasisti kun joukkio/seurue kohdalle sattuu ja ryöstää sekä hakkaa mustelmille.
Aivan varmasti.
Helppoa on jostain turvallisesta kuplasta huudella toisten niskaan syytöksiä.
Kulkekaa ulkona iltaisin, varsinkin niillä seuduilla missä eniten ongelmia on ollut.
Ja varsinkin kannattaa kulkea yksin. Ehkä sitten suunsoitto loppuu.

Äänestä
  • Miksi te persut kuvittelette olevanne "jokainen"?

    Te ette ole mitään. Muuta kuin rasisteja, haittasuomalaisia, jotka olette pilanneet Suomen maineen.

    Äänestä

  • Anonyymi00070 kirjoitti:

    Miksi te persut kuvittelette olevanne "jokainen"?

    Te ette ole mitään. Muuta kuin rasisteja, haittasuomalaisia, jotka olette pilanneet Suomen maineen.

    *uli*

    Hiekkikselle jauhamaan kommunismia, maanpetturikommari 🍼

    Äänestä

  • Anonyymi00070 kirjoitti:

    Miksi te persut kuvittelette olevanne "jokainen"?

    Te ette ole mitään. Muuta kuin rasisteja, haittasuomalaisia, jotka olette pilanneet Suomen maineen.

    PS on oman kansan puolue, joka toimii kaikessa Suomen parhaaksi eikä niinkuin viherpunavassarit, jotka kaikessa toimivat Suomen etua vastaan, jopa hyväksyvät muualta tulleiden rikollisuuden suomalaisten ryöstöt ja raiskaukset ja terrorismin, luulevat, ettå ne ovat hyväksi suomalaisille.

    Äänestä

Mites siitä irtisanoudutaan kun ei sitä ole?

Äänestä
  • Ainakaan sen enempää kuin muissakaan puolueissa. Rasismin kohteet vaan ovat eri.

    Äänestä

  • Anonyymi00069 kirjoitti:

    Ainakaan sen enempää kuin muissakaan puolueissa. Rasismin kohteet vaan ovat eri.

    Meitä suomalaisia kohtaan ollaan myös rasisteja.

    Äänestä

  • Anonyymi00071 kirjoitti:

    Meitä suomalaisia kohtaan ollaan myös rasisteja.

    Milloin vihervassut myöntää tämän?

    Äänestä

  • Anonyymi00071 kirjoitti:

    Meitä suomalaisia kohtaan ollaan myös rasisteja.

    Syntyperäinen valkoihoinen kantasuomalainen ei voi olla rasisti toista syntyperäistä valkoihoista kantasuomalaista kohtaan. Syrjimisestä voi olla kyse, mutta kaikki syrjintä ei ole rasismia.

    Äänestä

  • Anonyymi00082 kirjoitti:

    Syntyperäinen valkoihoinen kantasuomalainen ei voi olla rasisti toista syntyperäistä valkoihoista kantasuomalaista kohtaan. Syrjimisestä voi olla kyse, mutta kaikki syrjintä ei ole rasismia.

    Huvittavaa, että viherpunavassut eriyttävät maahanmuuttajiin kohdistaman syrjinnän erilaiseksi syrjinnäksi kuin muut syrjinnät eli se tarkoittaa sitä, että viherpunavassut hyväksyvät kaikki muut syrjimisen muodot, vain ei heidän RASISMIAAN, joka heidän mielestään taas on pelkästään maahanmuuttajia kohtaan liittyvää syrjintää, on viherpunavassujen mielestä tuomittavaa, muu ei ole.

    Tuossa taas nähdään, kuinka viherpunavassut ovat suomalaisten vastaisia. Heistä voisi todellakin sanoa, että ovat isänmaanpettureita, kommunistien jälkeläisiä, joiden mielestä suomalaisten ei olisi saanut aikanaan puolustaa Suomea Venäjää vastaan vaan antautua ja luovuttaa Suomi sille.

    Äänestä

  • Anonyymi00082 kirjoitti:

    Syntyperäinen valkoihoinen kantasuomalainen ei voi olla rasisti toista syntyperäistä valkoihoista kantasuomalaista kohtaan. Syrjimisestä voi olla kyse, mutta kaikki syrjintä ei ole rasismia.

    Jos kaikki ihmiset ovat yhdenvertaisia, on syrjintäkin samaa, ei sitä pidä eriyttää ja laittaa joku pahemmaksi kuin mitä toinen on.

    Äänestä

Kuvitteellisesta "rasismi" termistä voi olla hankala irtisanoutua, koska se voi tarkoittaa mitä tahansa miten joku fiiliksissään kokee sen tarkoittavan.

Sen sijaan oleellisempi kysymys on se, mikseivät demarit kykene irtisanoutumaan natsismista, joka sentään on varsin kouriintuntuva määritelmä.

Äänestä
  • Tuo on nimenomaan täysin väärä olettamus. Rasismi ei ole mikään fiilisperäinen asia. Pitää ymmärtää mitä rasismi oikeasti on ja mitä termi tarkoittaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00084 kirjoitti:

    Tuo on nimenomaan täysin väärä olettamus. Rasismi ei ole mikään fiilisperäinen asia. Pitää ymmärtää mitä rasismi oikeasti on ja mitä termi tarkoittaa.

    Jos rasismi on suurikin ongelma, niin miksei edellinen vasemmistohallitus tehnyt sille YHTÄÄN MITÄÄN!?

    Äänestä

  • Anonyymi00084 kirjoitti:

    Tuo on nimenomaan täysin väärä olettamus. Rasismi ei ole mikään fiilisperäinen asia. Pitää ymmärtää mitä rasismi oikeasti on ja mitä termi tarkoittaa.

    Ja mitä se ihan konkreettisesti tarkoittaa? Diarran vihr. mielestä jo kun mainitsee sanat tikkujäätelö tai lautapeli on rasismia.

    Äänestä

kun on työtä tarjolla ovella seisoo jono hakijoita niin työpaikan saa se joka
parhaiten on motivoitunut ja pätevä.

RASISMI SANA VOI JA PITÄÄ HYLLYTTÄÄ
TILALLE OIKEUS JA TOTUUS VASTUUNKANTO TEOISTA
0 toleranssi EI RIKOKSIA.

Äänestä

Kaikki syrjintä ei kuitenkaan ole rasismia. Pitää siis ymmärtää mitä rasismi on. Ei pidä puhua rasismista, jos kyseessä on sellainen syrjintä, joka ei täytä rasismin piirteet ja mekanismin.

Äänestä

Sellaisesta, mitä ei ole olemassakaan on vaikea sanoutua irti. Kantasuomalaiset eivät ole rasisteja vaan muslimit. Mikään ei ole niin rasisti kuin muslimi.

Äänestä

nimen kantaja on rikoksen tekijä ei hän joka sanoo teit väärin .

Äänestä

Koska vihervasemmisto sanoutuu irti rasismistaan suomalaisia kohtaan...

Äänestä

Vihervassareiden kysymykset ovat tasoa " koska lopetat vaatekaappirunkkaamisen "

Äänestä

Koska vihervassarit tajuaa että kantasuomalaisiakin syrjitään ja koskas siihen puututaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jos kerran heidän kannattajistaan suurin osa on duunareita, eläkeläisiä ja yrttäjiä, niin minkä vuoksi pitää vielä tehdä politiikkaa muutaman rasistin tähden?

Koska ei suomalaiset yleisellä tasolla ole mitään rasisteja. Isomman vahingon perussuomalaiset tekevät kannatukselleen jatkamalla flirttailua rasistien kanssa. Fiksumpaa olisi antaa rasistien siirtyä pienempiin äärijärjestöihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu