Jos äänestää hallituksen epäluottamuslauseen puolesta, tulee olla velvollisuus kuunnella kaikki hallitusta puoltavat puheet. Salissa se mielipide tulee muodostaa, eikä etukäteen. Muutenhan kyseessä on täysi farssi ja osoitus, että kansanedustajat eivät halua oikeasti tutustua äänestettävään asiaan. Tosin siellä eduskunnassa taitaa olla niin tyhmää väkeä, että eivät he muutenkaan ymmärrä mitä ovat päättämässä.
Ihme pelleilyä eduskunnassa
Anonyymi-ap
10146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Oppositiolle, ei mene tajuntaan että ne hävisi vaalit ja demoktraatisten vaalien tulosta pitää kunnioittaa. Nyt huudetaan kurkku suorana rasismi rasismi rasismi
ja kuvitellaan tuolla saatavansa hallitus kaadettua.
Kattelin ohjelmaa eduskunnan istuntosalista ja ihmettelin, että missä hitossa puolet kansanedustajista oli ensimmäisen tunnin. Sali loisti tyhjyyttään.
Kommarit oli vielä toipumassa krapuloistaan ja jauhoistaan.
Onko RKP:n rivit nyt suorina, ettei sitä tyrkätä ikuiseen oppositioon sinimustissa.
Vasemmiston Honkasalo ehdotti epäluottamuslausetta Rydmanille, mutta kukaan ei ole sitä kannattanut eli Rydmanista ei voi tehdä epäluottamusäänestystä Perjantaina. Vihreiden tyhmä Fatim Diarra olisi pitänyt ehdottaa Rydmanille epäluottamusta jotta seuraavana puhumassa ollut Honkasalo olisi sitä kannattanut.
Oppositio on ihan pihalla. Lindtman oli täysin kusi sukassa eikä uskaltanut puhua mitään kun pelkäsi että joku ottaa puheeksi Näkkäläjärven.
Vihervasemmisto nimeää ministereitä jotka eivät nauti heidän mielestään luottamusta. Kyseessä ei ole mikään muu kuin syvä pettymys Suomen kansan antamasta luottamuksesta hallituksessa istuville puolueille. Ja pettymys siitä että nämä puolueet saivat muodostettua yhdessä hallituksen. Suurinta osaa kansalaista EI kiinnosta vähääkään mitä vihervasemmisto tuumii hallituksesta tai sen jäsenistä. Yhtä turhaa on aloittaa lauseet Antti Lindtmanin tavoin että ”vaadin sitä ja ja tätä” koska mitään mandaattia hänellä ei ole saada läpi vaatimuksiaan. Hän vain huutelee oppositiosta toisten punikkien ja vihreiden kera ja ääntähän mahtuu maailmaan.
Ilmoitan että minulle riittää hallituksen tiedonanto. Tai oikeastaan olisi riittänyt vaikka sitä ei olisi edes tehty. Voi olla että aika moni ajattelee samoin tässä maassa.
Ei oikein jaksa seurata politiikkaa enää. Aktivoidun seuraavan kerran kun on presidentinvaalien ennakkoäänestys ja annan ääneni Jussi Halla-aholle. Siihen asti hyvää yötä!
heh, ei nämä motha fukkat haluaa tietää ku semosta että koettavat huijata etuja omii liiveihin
Mitä muuta teatteria kukaan enää kaipaa, kun meillä on tosielämän eduskuntateatteri, joka on Suomen kalleinta teatteria. Eikä se ole edes viihdettä.