Minä olen välistä pyöräillyt autotienlaitaa vasemmalla, toisinaan oikealla (riippuen kummalla puolella on helpompi väistää/paremmat maisemat). Molemmilla puolilla on välillä tullut joku kilpapyöräilijä vastaan, ja usein ovat kironneet minun kulkevan väärällä puolella. Haluaisinkin nyt yksiselitteisen vastauksen siihen, kummalla puolella tietä on pyöräilijän paikka, että voin seuraavalla kerralla olla oikeassa (ja vielä huomauttaa siitä arvon vastaantulijalle).
pyörän paikka autotiellä?
iina
123268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
kyllä se oikea laita on oikein
Eikös se niin mene? Luulisin ettei ainakaan autoja vastaan ajeta... Minä ainakin olen ajanut samaa puolta autojen kanssa...
Fillari ei ole mikään jalankulkija! Sillä ajetaan oikeassa reunassa ja noudatetaan samoja liikennesääntöjä kuin autollakin. Kannattaa jättää se fillari himaan, jos ei osaa alkeellimpiakaan liikennesääntöjä.
Huomaa, että minä sentään tulin tarkistamaan asian täältä jotta voin jatkossa toimia sääntöjen mukaan. Eipä asiaa tunnuta tietävän kaikissa kilpapyöräpiireissäkään, kuulemasta päätellen. Ala-asteella kiellettiin ylipäänsä käyttämästä autotietä, autokoulussa pyörät yhdistetään kevyeeseen liikenteeseen, jos yleensä edes mainitaan. Mutta kiitos asiallisesti vastanneille.
Pyörähän kuuluu kevyeen liikenteeseen. Jos olet käynyt autokoulun, on aika ihmeellistä ettet tiedä pyörän paikkaa. Pyöräilijä ajaa oikeaa laitaa niin pyörä- kuin autotielläkin. Jos on piennar, niin pyöräilijän pitää käyttää sitä. Eikä pidä pyöräillä rinnakkain - sitäkin joskus näkee.
Tiedän, että pyörät kuuluvat kevytliikenteeseen, mutta niin kuuluvat jalankulkijatkin, ja heitä taas kehotetaan kulkemaan autotien VASENTA laitaa. Tästä ehkä hämmennykseni :)
Ne kilpapyöräilijät pitäisi alistaa aivoleikkaukseen, ei niille muuten liikennesääntöjä saa opetettua.
Mutta empä niitä kyllä turhaan väistelekkään, joten kai ne siitä oppivat, tai sitten eivät.
http://www.liikenneturva.fi/directory/publications/863/Pyöräilyesite suomi.pdf
Noita puolesta valittajia riittää. Ihan sama ovatko oikeassa tai ei kunhan saavat aukoa päätään. Kerran juoksin kevytväylän oikeaa laitaa. Vastaantullut akka tiuski että väärä reuna.
Pyörätiellähän jalankulkija saa käyttää kumpaa reunaa lystää mutta aiemmin lienee oikea ollut suositus.
on auton alla.
johan se lakikin (tarkistettu poliisilta) sanoo, että jos polkupyörämerkki löytyy,ajotiellä ei saa ajaa.
Oikealla puolella.
Voi kapealla tiellä tulla hiukan hankala tilanne, jos vastaan tulee katkeamaton autojono, ja vielä omaa reunaa pitkin vastaan tulee pyöräilijä. Eipä siinä paljon muu auta, kuin stoi kunnes kaksipyöräinen on mennyt menojaan. Henkilöautolla siitä vielä sopisi, mutta kuorma-auton kokoisella voi tulla ahdasta.