Ihmisen solu ja sen dna ovat ainakin minulle täysin riittävä todiste niiden edellyttämästä superälykkäästä ja supermikrotarkasta suunnittelusta. Ensinnäkin, ihminen koostuu noin 35000 miljardista solusta. Jokainen ihmissilmälle näkymätön solu käsittää lähes saman verran materiaalia kuin joku keskisuuri kaupunki. Ihmeellisintä solussa on kuitenkin sen dna, tuo huippumonimutkainen ja -järjestäytynyt geneettinen informaatio-nauha, jonka tieteellinen tutkimus on vasta alullaan. Tuo geneettinen nauha on noin 3,5 miljardin "kirjaimen" jono, jossa on kolme tiedostoa päällekkäin sekä oikealle että vasemmalle luettaessa. Dna sisältää vastaavan määrän informaatiota kuin noin 100 hyllymetriä kirjallisuutta! Solulla on myös ns. skannerit, jotka lukevat dna-nauhaa valtavalla nopeudella. Kun siinä syntyy jokin määrä virheitä, se sisältää myös erityisen "korjauskoneiston", joka löytö on v. 2015 palkittu Nobelilla kolmen tiedemiehen kesken. Nämä löydöt todistavat ainakin minulle täysin kiistattomasti, että tuo superäly on Jumala, joka on aina ollut olemassa ja on suunnitellut ja luonut kaiken olevaisen. Nyt vain tuo evoluutioteoria pyrkii asettamaan miljoonat vuodet Jumalan paikalle, mikä on pelkkää keksittyä tarinaa, jolla pyritään poistamaan Jumalan luomistyö. Tämä yritys tulee kuitenkin osoittautumaan täysin mielettömäksi ja naurettavaksi Jumalan pilkaksi. Kaikkein naurettavin tarina on kuitenkin tuo ns. alkuräjähdysteoria, jonka seuraukset jo maallikkokin voi ymmärtää, että siitä seuraisi vain sotkua ja kaaosta. Sen sijaan Jumala on luonut kaikessa järjestäytynyttä, elävää informatiivista toimintaa solussa ja sen dna:ssa, kuten kaikessa luomakunnassaan.
Evoluutio on huuhaata!
Anonyymi-ap
26388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kummallista, ettei sitä superälyä sitten ole yhtään missään.
Se toimii kaikkialla alati.
Jos se ei toimisi, elonpv loppuisi viikon sisällä, ja koko maapallolta!
Ei muuten toimi. Eihän sullakaan toimi edes aivot.
Sinulla toimii saatnana suuntaan!
saatnana sulla on housuissas.
Sieltä se raamatusta löytyy että maailma on 6000 vuotta vanha.
Maailma on toki vanhempi, Raamattu kertoo vain sen että ihmispari asetettiin maan päälle noin 6000 vuotta sitten
Mikä on ääliömäinen väite.
Jokos ne ateistit ovat löytäneet maailmankolkan, jossa Jumalan luomistyö ei ole näkyvissä ?
Evoluutio on luonnossa havaittu ilmiö. Sen takia sinä et ole vanhempiesi kopio. Jo pelkästään kasvimuuntelu todistaa sen 100% toteen. Jos evoluutiota ei olisi niin meillä ei olisi mm. koiria. (Ohjattua evoluutiota).
Tämä meidän ohjattu evoluutio on nimenomaan ymmärrys evoluutioteoriasta. Tiede on jo pitkään tuntenut asian, ja se tiede on kehittynyt valtavasti viimeisen 50 vuoden aikana. Evoluutioteoria on vahvempi tällä hetkellä tieteellisesti kuin painovoima.
Ainoat jotka kiistävät asian on minun tutkimuksella nuoren maan kreationistit. Heitä ohjataan Yhdysvalloista rahan perässä. Teknisesti he kieltävät noin tusinan eri tieteenaloja, jotta saisivat satunsa mahtumaan oikeaan maailmaan.
Ihminen on biologisesti ihmeellinen. Mutta ei sen ihmeellisempi kuin muutkaan.
Yksi suosikkilauseistani on:
"Mikään biologiassa ei ole järkevää paitsi evoluution valossa"
-Theodosius Dobzhansky
Sehän todistaa evoluution , kohden yhä monimutkaisempia voittajia !!!
Joku kaveri kirjoitti kirjassa että ihminen on evoluutioitunut kalasta. Siitä on jäänteenä ihmisen levällään olevat sormet jotka ovat kehittyneet kalan evistä.
.
Kaikenlaista paskaa ne syöttävät ihmisille......
Niinkö ne atte-pössykät uskovat että joku kala vain päätti kokeilla kävelyä kuivalla maalla......
Täyttä huuhaata ja hömpänhömpänhömpppää nuo atte-pojujen tutkielmat.
Milläs todistat että jumalaa on koskaan ollut olemassa evoluutio teoria taas on loppuseltaan helpostikin todistettavissa todeksi jo tätä nykyä
Mitä urpoilua,!!!
Sen todistaa järjestyksenmukainen maailmankaikkeus, jossa on elämää, puhuu Luojan olemassaolon puolesta.
Raamatussa sanotaan: ”Jokainen huone on tietenkin jonkun rakentama, mutta kaiken rakentaja on Jumala.”
Asutko sellaisella tontilla, jota kukaan ei ole luonnut...millainen se on?
No eikä todista.. Jumalasta ei ole mitään todisteita ja jos uskoo että yksi olento mukamas jumala on luonut kaiken, niin sitten on täysin oma asia😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
"Asutko sellaisella tontilla, jota kukaan ei ole luonnut."
Maanmittari loi tonttini!
Entisaikojen ihmisille salamat olivat riittävän ihmeellisiä ja todistivat Thor jumalan olevan olemassa…
Luonto on ihmeellinen. Sen monipuolisuuden, rakenteen ja prosessien ihailu jää mielestäni jotenkin vajaaksi, jos aletaan keksiä Taika-Setiä jotka taikovat juttuja tyhjästä. Tiede tarjoaa asioille paljon parempia selityksiä. Ja se mitä tiede ei ole vielä selittänyt ei ole peruste etsiä parempia selityksiä vanhoista kansanuskomuksista.
Tietenkin maailmankuva, missä Väinämöiset, Ahdit, jumalat ja keijut, tekevät piilossa ihmeellisiä juttua on myös aika magee…
MISSÄ ON NE VITUN TODISTEET JUMALASTA?????????????? EIPÄ NIITÄ VAAN KUMMASTI LÖYDY. RAAMATTU PASKSA PUHETTA. KIRJOITETTU AIKOINA KUN IHMISET OLIVAT VAAN YKSINKERTAISESTI YKSINKERTAISEMPIA ,EIVÄTKÄ TIENNEET MISTÄÄN MITÄÄN JA USKOIVAT MITÄ KEKSITTIIN.
Raamattu on vain kirja, jota on muokattu aikalailla vuosisatojen ajan, kirkollisten henkilöiden halujen mukaan. Miten joku voi pitää sitä jumalan sanana, häviää Kalevalallekin reilusti.
Joo, onhan aika kumma juttu, ettei jumme ole pystynyt toimittamaan meille yhtään kappaletta alkuperäisistä raamtun teksteistä.
Nykyinen on harsittu kokoon yli 5 000:sta fragmentista, josta tuskin yksikään on ns. alkuperäinen.
Aika heikkoa kommunikointia...
Kaikkia ne ateisti keksiikin!
Jumala on kaiken luoja, pisteeeeeee
Unohti luoda itsensä, huutomerkkiiii
Tarkistusta lääkityksesi
Jumalalla on umpisuoli.
Mihin vain ateistit uskoo, heitä on helppo jallittaa!