Se, ovatko punakapinaan osallistuneiden vainajien entiset hautapaikat kuivalla ja karulla männikkökankaalla pyhäinjäännöksiä, joiden yli ei saa kuljeskella, jääköön viisaampien päätettäväksi.
Vaikkakin, onhan se kyseenalaisen varomatonta, jos ambulanssi kuljettaa elossa olevaa, pikaista hoitoa tai tutkimusta tarvitsevaa potilasta sairaalaan yli alueen jolla on ollut mahdollisesti joskus väliaikaisia hautoja.
Sonninmäkiliike voisi joskus miettiä asioiden tärkeysjärjestystä, vai haluaako tuo suppealla ajattelukyvyllä varustettu itsekäs ryhmä estää uusimaalaisen, pääkaupunkiseutuun tärkeästi liittyvän sairaalan toiminnan kehittymisen jarruttamalla hyvinkääläisen infrastruktuurin järkevää suunnittelua ja rakentamista.
Kuningasvuoren puiston puolustaja hokee reitityksistä, kertomatta mitä todellisia vaihtoehtoja hänellä on tarjolla.
Viimeinen vinkaisu oli ottaa vertailukyläksi Pariisi, jossa on 2.2 miljoonaa asukasta, ja asumistiheys yli 21000 henkilöä neliökilometrillä. Suuria sairaaloita Pariisissa on ainakin 45, ja ajoreititykset lienevät kunnossa. Toki sähköpotkulaudoista on sielläkin määrättyjä ongelmia, kuten monissa Suomen kaupungeissakin.
Milloinkahan Sonninmäen Hangonradan puoleiselta reunalta löytyy liito-oravapopulaatio? Nähtäisiin, saataisiinko Sonnimäkiliikkeeseen lisäväkeä.
Saisikohan Kiinasta tilaamalla hyvinkääläisen liito-oravan dna:lla höystettyjä liito-oravan papanoita tositteeksi paikallisesta pesimäalueesta?
Se Sonninmäki, edelleen.
6
646
Vastaukset
- Anonyymi
Vuosikymmeniä sitten muistan nähneeni Hangon Ratapihan takaisella suolla kasan luita. Samoin perimätieto kertoo kivikaudella silloisten ihmisten asustelleen Metsä-Kaltevassa joen varressa. Samoin on oletus heidän käyneen Tehtaansuolla sienestämässä. Pitäisikö alueet laittaa rakennuskieltoon ja aloittaa argeologiset kaivaukset. Hyvin todennäköistä on myös että lähimmän sadan vuoden aikana liito-orava populaatio pesiytyy Sonninmäen ja Sveitsin rinteille. Näin ainakin kuuluu esimerkiksi Ranskassa tapahtuneen. Lienee järkevää jättää alueet rauhaan vaikka viideksikymmeneksi vuodeksi.
- Anonyymi
Tyypillistä itsekeskeisyyttä, nykyisin minulle ensin periaatteella toimivat henkilöt sabotoivat tahallaan toisten tarpeita päästä mahdollisemman nopeasti sairaalaan hoitoon. Todella raukkamaista toimintaa. Kuinkahan monta on jo kuollut ambulanssiin kun asiakasta ( potilasta ) kuljetettu huonojen yhteyksien takaa? Tässä tapauksessa tuon yhteyden mahdollinen estäminen on tahallista, ehkä lain vastaistakin, mutta onko sille jokin nimike? Esim. tahallinen estäminen kiireellistä hoitoa tarvitsevan pääsy sairaalaan. Ainakin raukkamaista tuollainen kiusanteko on kansalaisten silmissä.
- Anonyymi
Kyllä ambulansseille tulee saada nopeimmat mahdolliset yhteydet sairaalaan.
- Anonyymi
Kohta pyhän Sonninmäen kohkaajat kokevat lisää nykyaikaa kun radan varresta kaadetaan kaikki pitkät puut pois. Mahdollisen esim. myrskyn aikana eivät kaatuvat puut saa ulottua radalle. Virallinen kaatoilmoitus on julkaistu ilman valitusoikeutta. Se pyhä 1 % menee nyt pois valittajien reviiriltä, eivätkä sillekään mitään voi.
- Anonyymi
On se niin väärin tuhota täydellisesti se kaunista Hangonrataa reunustava upea puur
Kerrankin, kun olin aikeissa lähteä sinne Sonninmäkeen kävelylle, kävi niin, etten sitten taaskaan lähtenyt. Kun se pölisevän kuiva mäntykangas on niin tylsä ja epäpuistomainen.
Se Vehkojan ja Uudenmaankadun välinen metsäkin on monipuolisempi useine puulajeineen ja suolampineen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632112Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51765Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2331250En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71930Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.57836Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20832Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?105741Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38688- 19686
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679