Jeesus ei kaatanut ihmisiä eikä puhunut ymmärtämättömillä kielillä.
Hänellä ei ollut myöskään bändia kohottamassa tunnelmaa niinkuin hellarismiin hurahtaneilla pastoreilla.
Hänellä ei ollut myöskään bändia kohottamassa tunnelmaa niinkuin hellarismiin hurahtaneilla pastoreilla.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Vad menar du ? Jag förstår inte.
Miten tunteesi liittyvät uskoon ? Elät siis tunteiden varassa. Olet todella tuuliviiri. Uskosta et tiedä mittään.
Taidat olla jo kaljoissa.
Helluntailaisuuteen sielunsa myynyt ihminen antaa sielunsa hurmoslahkojen houkutteleviin mannavelliin ja sielullisuuteen.
Ennen rahankeruuta täytyy kohottaa tunnelmaa...
Helkapoikaböndit osaavat tämän.
Helluntaikokouksessa on aina bändi mukana.
Helluntaiseurakunnissa ei ole pastorin vetämiä Raamattupiirejä ollenkaan.
Tälläisessä sielullisessa hengessä "viihdytään."
Missä on ollut luterilaisten raamattupiirejä?
Pastorien tehtävä on
- miellyttää ihmisiä
- kerätä nahdollisimman psljon rahaa
Luterilaiset jumalattomat maksavat kirkollisveron koko elämänsä ajan.
Se helluntaiseurakunta jossa on kovin meno ja humpat on suosittu helluntailaisten keskuudessa.
Kultahippusateista herätystä odotellessa.
Millaista pumppausta harjoitat ?
Hengen pumppaus.
Pastorisi kertoo tästä lisää.
Kuinka iso kompressori sinulla on ? Minne pumppaa ilmaa ? Siis omaan taloosi, osakkeesi. Olet aikalailla vinksahtanut.
Jotkut ihmiset kaipaavat alati elämyksiä. Niitä saadaan tyypillisesti erilaisista harrastuksista. Hellareitten kokouksissa kiertely on yksi harrastus muiden joukossa. Kyvykäs pastori saa puheillaan yleisön hurmokseen, ja kun puhetta tuetaan kirkkailla valoilla ja monotonisella musiikilla, on yleisö täysin puhujan vietävissä. Raamatun sanomasta ollaan kaukana, mutta sen ei anneta häiritä, kunhan tunnelma on se mitä tultiin hakemaankin.
Millaisessa tunteessa elät poutasäällä ? Entä vesisateella ? Olet aika tuuliviiri.
Häh....!
Niitä konsteja käytetään mitä on käytettävissä. Kun ei oikeita ihmeitä kerran ole, niin tehdään niitä itse. Kielilläpuhuminen on ehkä kustannustehokkain ihme. Kaatuilukin menettelee, mutta ei ole pidemmän päälle kovin uskottavaa. Parantumisihmeet on aika riskaabeli aihe, ja varsinkin nyt, kun puoskarilakiakin ollaan puuhaamassa. Jotakin ihan uutta tarvis kehitellä.
Luteerin kirkon seinäpöntöstä vois agnostipappi lasketella köydellä kuulijoitten sekaan!
Kyllä katkismukseenkin jotain uutta olis hyvä saada.
Entäs seinäkiipeilyä tapulin seinässä, vaihtelua sekin navetan katolle rapuilun lisäksi.
Kyllä pakkoverotus luterilaiseen tapaan on kuitenkin tehokkain rahankeruutapa!
Ihan kuin lutterin aikana karkotus oli hyvä konsti päästä eroon raamatullisista uskovista.
Toki myös kellutus ja roviottaminen !
Lutterin kirkossa elämykset syntyy kirkkotekstiilien oikeilla väreillä , kyntteliköillä ja miljoonauruilla joita näpelöi koraalikirjaansa upputunut korkeasti palkattu kanttori!
Tulevais ehkä useammin lepakkosellainen.
värit:
punainen > veren sovitus
viininpun. > uusi viini
vaal.pun. > oikeat suhteet , > kirkko
sininen > taivaallinen Pyhä Henki
vaal. sininen > Pyhä Henki
Jumala on luonut myös värit > luonto , pilvet , > kaikki.
Helluntailaiset tavoittelevat helluntaihurmos henkiä.
Tämän myös tunnustavat helluntaipastorit jotka kohottavat tunnelmaa.