Kovasta uhostanne huolimatta hallitusta ette pystyneet kaatamaan, nyt ei jää teille muuta vaihtoehtoa kuin alkaa tekemään töitä, kun työelämän uudistukset viedään läpi ja SAK ajetaan siinä samassa nurin, tuo kommunistinen muinaisjäänne on jarruttanut liike-elämää jo enemmän kuin tarpeeksi. SAK:a tarvitsee vain patalaiska vassari, ei ahkera työntekijä, kannattaa tottua siihen, että jatkossa palkka maksetaan tuottavuuden, ei puoluekirjan ja työpaikalla oleilun perusteella. Vielä kun lomarahat ja pekkaspäivät ja kaikenmaailman lisät (ilta/yö/ylityö/sunnuntai) sekä palkalliset vapaapäivät saadaan poistetuiksi niin suomikin pärjää kilpailukyvyssä muille maille.
Punikit huomio
Anonyymi-ap
9184
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Niin,kyllähän tuo ajatuksia herättää,47 v,työtä teneenä.Tosin moni firma nykyään tasoittaa pekkaspäivillä tuotantoa ja on tyytväisiä.Kyllä suomen kuseen vie enemmin klobaali mailman tilanne kuin pekkaset ja lomat.Ja sähköinen mailma.Ei o enää paperille kysyntää.Lehdet,kirjat mainokset.Pahvin ja kartongin on korvannut muovi.No Aku Ankkaa ja Raamattua ei taida some ja digi korvata.
Usko tai älä, olet se vittumainen persu, joka ehkä kuvittelee itsensä järjen jättiläiseksi. Olet niitä ikäviä ihmisiä tai sanoisinko sikoja, joka haluaisi ympäröidä itsensä orjilla, joita voi mielipuolisesti simputtaa. Siis oikea kusipäiden kusipää. Et soisi kenelekään mitään, koska olet mieleltäsi täysin vinksahtanut.
Suomi kyllä pärjää maailmalla, jos inhimillisesti kohdellaan ihmisiä ja työ luo turvallisen toimeentulon ( kaiki ehjään hyvin,) ja tuotteet on laadukkaita.
Jos täytyy kaikki työhön kuuluvat palkan osat ja lisät poistaa, että kipaiukyä synty, voi firman menestys tosiaan olla kiinni työntekijöistä, jotka orjan lailla raataa, ihan ilman mitään oikeusia. Siinä vaan oikeasti käy niin, että kukaan ei tuollaiseen työpaikkaan tule.
Voit leikkiää kilpailukyysi kanssa ihan itse ja toteuttaa itsesi kanssa tuota natsipersujen linjaa, jossa toteutat agendaasi: "vielä kun lomarahat ja pekkaspäivät ja kaikenmaailman lisät (ilta/yö/ylityö/sunnuntai) sekä palkalliset vapaapäivät saadaan poistetuiksi " kokeilepa ihan vapaasti.
Sot sot punikki, mitä sinä patalaiska liero kiihkoilet, vuosikausia olet nauttinut täysistä tunneista palkkaa tekemällä tuskin 1/3 ajasta työtä, on vain oikeus ja kohtuus että asioihin tulee muutos ja jollei työ maistu potkut ilman selityksiä.
Ja turha uhota " kukaan ei tuollaiseen työpaikkaan tule." Nyt kun on aloitettu sosiaaliturvan leikkaukset ja kohta se poistuu kokonaan, te punikit imette vaikka polvillanne katuojassa k---ää saadaksenne leipää ja olette valmiit työhön millä ehdoin vain. Siperia opettaa,sano
Nyt popcornit esiin ja seuraamaan persujen tuhoa. Kokoomuksesta tulee valitettavasti collateral damage.
"Suomen sosiaalidemokraattisen puolueen valtuuskunta arvostaa myönteisesti voitot, jotka Tshekkoslovakian kansa on kommunistisen puolueensa johdolla saavuttanut sosialismin rakentamisessa ja Tshekkoslovakian panoksen maailman jännityksen lieventämiseksi ja Euroopan yhteistyön laajentamiseksi.
Näin sanottiin julkilausumassa, joka annettiin Suomen sosiaalidemokraattisen puolueen 30. elokuuta — 6. syyskuuta 1973 Tshekkoslovakiaan tekemän virallisen vierailun johdosta.
Valtuuskuntaa johti Suomen sosiaalidemokraattisen puolueen kansainvälisen asioiden osaston päällikkö Paavo Lipponen."
HS 50 vuotta sitten.
Neuvostoliiton miehitystankit vyöryivät Tshekkoslovakiaan viisi vuotta aiemmin 1968.
Laillista hallitusta vastaan nousevat punikit tuhotaan. Aivan kuin v 1918
Voi kun se vaatisi muutakin kuin huonolla kirjoitustaidolle ulostettua älämölöä Suomi24:lla. Etkä sinä reppana muuhun pysty.
Avauksenkaltaisia mielipiteitä kuultiin paljon 1930-luvun Saksassa.