Maailmanloppu? Niinkö? Katselmusta (1)

Anonyymi-ap

(S24 kristinusko – viitekehys)


ALUKSI: - maailmanlopun kestokysymys!
---------------------------------------------------

Niin kauan kuin ihmiset ovat tallanneet tämän pienen planeetan pintaa, on kysymys ja ajatus ”maailmanlopusta” askarruttanut ihmisiä!

Ihmisillä on kuin sisäinen ”koodi” - joka nostaa pintaan pelkoa lopusta, loppumisesta? Koska - jokainen tänne syntynyt kohtaa varmasti oman loppunsa. Ennemmin tai myöhemmin.

Ajatus ja/tai pelko maailmanlopusta on ilmentynyt primitiivisten kansojen parissa. Kun käsillä on jotakin poikkeuksellista:
• maanjäristys
• tulivuoren purkaus
• hirmymyrsky
• auringonpimennys; kuunpimennys
• kuolettava kulkutauti (rutto)
• katovuosi; nälänhätä, jne

- on ollut yleinen ilmiö, että ihmiset alkavat uumoilla ja pelätä: Onko nämä maailmanlopun enteitä?


1) Maailmanlopun ennustelijat kautta aikojen!
-----------------------------------------------------------

Kun näin on, että ihmisillä nousee primitiivinen pelko maailmanlopusta, se on nostanut esille jos jonkinlaista ennustajukkoa ja -eukkoa!

Nämä realiteeteissaan hämärtyneet ja eksyneet tahot ovat saaneet aika ajoin liikkeelle fanejakin. On myös surullisia esimerkkejä, kuinka joukkopsykoosin tilassa on päädytty itsemurhiinkin.

”Pahaa maailmaa” on koetettu paeta jos jokinlaisilla tavoilla? Maailmanlopun pelossa on paettu pakoon, metsiin ja luoliin ja erämaihin, taikka lyöttäydytty suljettuihin porukoihin. https://fi.wikipedia.org/wiki/Kansan_temppeli

Ihmisen pelkotilat nostattavat jos jonkinlaisia pakoreaktioita, yrityksiä suojautua! Pelko -pelot ovat paha seuralainen!

2) Tämän päivän tietoyhteiskunnissakaan
------------------------------------------------------
ei tämä Maailman-Lopun-Pelko ole tavatonta? Nyt sen ”enteet” liittyvät erilaisiin asioihin?
• (väitetty) ilmastonmuutos
• väestön liikakasvu
• eskaloituvat konfliktit; ydinsodan riski?


3) Maailmanlopun teema esillä?
---------------------------------------------

Vaikka yksi ja toinen tavallinen tallaaja pohtisi pääkopassaan kysymystä ”maailmanlopusta”, se ajatus on masentava ja sen megaluokan tasoinen, että sen tyrmääminen jonnekin mielen takapihalle- on tavallista? Piiloon, pois silmistä, pois mielestä!

- Silti se nousee pintaan. Nykyisin siltä tuskin voi piiloutua, jos – kun – seuraa ajankohtaisia medioita?

Nyt? Presidentti Sauli Niinistö otti tämän termin esille puheessaan: https://yle.fi/a/74-20048893

Lainausta puheesta:

• ”Presidentti Sauli Niinistö Ukrainan sodasta: ”Riski, että atomiaseet alkavat puhua, on aivan valtava – kyllä se merkitsee loppua”
• – Se riski, että atomiaseet alkavat puhua, on aivan valtava. Kyllä se merkitsee loppua.
• – Minä puhun puhtaasti sellaisesta teoreettisesta tilanteesta, että jos atomiaseita käytettäisiin, täytyy vaan ymmärtää, että se on loppu.
• - Sauli Niinistö sanoi, ettei hän viittaa konkreettisiin uhkakuviin.
• Hän kuitenkin huomautti, että jos on sellainen elementti kuin maailmanloppu, täytyy jollakin tavalla takaraivossa olla käsitys siitä.”
(lainaus päättyy)

Aloitus jatkuu

9

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jatkoa aloitukseen: Maailmanloppu? Niinkö? Katselmusta (1)

      4) Maailmanlopun visioita?
      --------------------------------

      Ilmeisen monetkaan ihmiset eivät tahdo - taikka jaksa ajatella edes ”teoreettisella tasolla” niitä visioita, joita loogisesti liityyy mahdollisiin atomiaseiden käyttöön?

      Presidentti Niinistökin pohti asiaa ”teoreettisen tilanteen” pohjalta.

      Kuitenkin? Hän otti puheessaan huomioon sen praktisen ja konkreettisenkin tilanteen, että ”atomiaseet alkavat puhua”? Ja sitten? Mitä sellainen merkitsee?
      • ”Kyllä se merkitsee loppua” - Niinistö totesi.


      5) Mitä ”maailmanlopun” elementti siis kätkee sisäänsä?
      -------------------------------------------------------------------

      Tämän asian (aloituksen) käsittelyn viitekehyksenä on Raamattu. Sen lisäksi ja ohessa ovat tietysti läsnä ajankohtaiset faktat ja tapahtumat. Niiden vertailu ja katselmus sen nojalla, mitä ennakoivaa infoa Raamattu sisältää tästä kysymyksestä: maailmanloppu.

      Ei atrvitse olla millään tasolla fanaattinen, eikä tarvitse esittää patologisia ”salaliittoteorioita” vaikka ottaa tapetille sitä, mitä muun muassa Herramme Jeesus itse puhui ”lopunajoista”! Aika selkeää ja ymmärrettävää tekstiä.
      • Löytyy: Matteus 24., Markus 13., ja Luukas 21 luvuissa.
      • Lisäksi lopunajasta kertovia otteita löytyy apostolien kirjeistä, sekä kokonainen luku
      • Ilmestyskirja.


      (aloitus jatkuu)

    • Anonyymi

      Jatkoa aloitukseen; Maailmanloppu? Niinkö? Katselmusta (1)


      6) Jeesuksen puheet oppilailleen
      ----------------------------------------
      Ei ollut - eikä ole yllätys se, minkä kymymyksen Jeesuksen oppilaat esittivät Mestarilleen?
      • ” - - mikä on on sinun tulemuksesi ja
      - maailman lopun merkki?” ( Matt 24:3)

      Tuonakin aikana ihmisten mielissä liikkui tuo kysymys.

      Sitten Jeesus puhui monista ajan merkeistä ja tapahtumista, jotka ennakoivat maailman aikakausien finaalia.
      • ”Ja te saatte kuulla sotien melskettä ja sanomia sodista; katsokaa, ettette peljästy. Sillä näin täytyy tapahtua, - - mutta tämä ei ole vielä loppu.”
      • ”Sillä kansa nousee kansaa vastaan ja valtakunta valtakuntaa vastaan, ja nälänhätää ja maanjäristyksiä tulee monin paikoin.” ( Matt 24:6-7)

      Sodat? Sodat kuuluvat niihin ajan merkkeihin joita Jeesus mainitsi. Mutta?
      Hän muistutti:
      • ”katsokaa, ettette peljästy.” Koska?
      • ”tämä ei ole vielä loppu.”

      Kun presidentti Niinistö lausuu, että
      • ” jos atomiaseita käytettäisiin, täytyy vaan ymmärtää, että se on loppu”
      on ymmärrettävä mitä ”loppua” hän tarkoittaa?

      Toki se on ”loppu” eräälle ihmiskunnan ja maapallon tilanteelle? Laajamittaisempi taikka osittainkin laaja atomiaseiden käyttö siirtäisi maapallon asukkaat sellaiselle uudelle tasolle, jossa entiseen ei olisi paluuta.

      Sillä tavalla Niinistön sana ”loppu” on ymmärrettävä. Mutta ei kokonaan.

      7) Sotia, nälänhätää, kuolemantapauksia
      ---------------------------------------------------

      Mutta että totaalinen ”loppu” maapallon pinnalla?

      Siihen ei Raamatun Sanat ja ennakkoinfo anna mitään argumenttia ja vahvistusta. Jeesuksen puheet, sekä erityisesti Ilmestyskirjan tekstit kyllä kertovat rankkaa näkymää.

      Ydinaseita tullaan käyttämään. Ja niiden vaikutukset ovat monet.

      Kun astuu esille se josta Ilmestyskirjan 6:4 kertoo (Suuri miekka, mittava sotatila) ja mitä sen seurauksena syntyy: ankaraa nälänhätää, kuolleiden määrän kasvua.
      Ilmestyskirja valottaa surullisia faktoja: (Ilm 6:8)

      • ”Ja minä näin, ja katso: hallava hevonen; ja sen selässä istuvan nimi oli Kuolema, ja Tuonela seurasi hänen mukanaan, ja heidän valtaansa annettiin neljäs osa maata, annettiin valta tappaa miekalla ja nälällä ja rutolla ja maan petojen kautta. ”
      Neljäsosa maata?

      Kun siis mittava sotatila saa vallan, sen seurauksena ja uhreina on neljäsosa maanpiirin väestä.

      Kun tällä hetkellä on väestömäärä noin 8 miljardia, se tarkoittaisi että noin 2 miljardia ihmistä menehtyisi sodan, nälänhädän ja ”ruton” (eli tautien) seurauksena?

      Eli minkään matematiikan kaavalla ei ”loppu” ole läsnä?

      Myöhemmin syntyy kyllä lisää väenmenetyksiä, kun maailman tilanne yhä pahenee.
      • ” Silloin päästettiin ne neljä enkeliä, jotka hetkelleen, päivälleen, kuukaudelleen ja vuodelleen olivat valmiina tappamaan kolmannen osan ihmisistä.
      • ” Ja ratsuväen joukkojen luku oli kaksikymmentä tuhatta kertaa kymmenen tuhatta; minä kuulin niiden luvun. ” (Ilm 9:15-21)

      Kun 200 miljoonan aseistetun joukon mahti on liikenteessä, on leikki kaukana? Kolmasosa jäljelle jääneistä ihmisistä kohtaa loppunsa.. . . Mutta totaalista ”loppua” siis maailmanloppua ei sekää vielä ole?

      Koska? Miksi?


      Lopuksi
      ---------------

      En ole itse fanaattinen pelkovisioiden viljelijä. Kirjoitan tätä kaikkea sellaisessa sydämen ja sisimmän olotilassa, jossa vallitsee rauha ja turvallisuus. Ei pelkoa, ei paniikkia! Koska - Kaikkivaltias Jumala hallitsee ylimpänä koko universumia! Niin pieniä kuin suuria asioita. Hän hallitsee myös pahuuden voimia.

      Kun oppii tuntemaan Jumalan dynaamisen avun arjen koettelemuksissa, ei ole mitään "suurta tuntematonta" viidakkoa. Hän on todellinen auttava taho!

      Siksi? Hyvä lukija? Sanon samaa mitä Herramme Jeesus lausui oppilailleen:
      - Älkää antako pelästyttää itseänne! - Pelko ja pelkääminen ( niin tavallista kuin onkin) ei ole hyvä kaveri! Toisaalta, pelon voittaminen ei ole mikään läpihuutojuttu sekään… Mutta on mahdollista!

      Tähän eräs aforismi:

      mustalla kivellä
      mustassa yössä
      musta muurahainen
      - Jumala sen näkee!

    • Anonyymi

      Edessä on kun aika koittaa Jeesuksen toinen tulemus.

      Ennen sitä on kaikki viimeiset vitsaukset, vihat, vainot, vaivat, sodat ja pedon kumartamiset.

      1234567---

    • Tehdään heti yksi asia selväksi: ihmispopulaation loppu ei ole maailmanloppu.

      • Anonyymi

        Ihmiskunnan loppu?
        Maailmanloppu?

        Ne ovat kaksi eri asiaa, Jeesus sen itse ilmoitti:
        Ei tarvita henkeä sellaista asiaa selittämään.

        Matteus 24:6

        Sen voi jokainen itse lukaa.


    • Anonyymi

      Tarkoititko "kaitselmusta"?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Lopunajalle Jeesus ilmoitti tulevan sotia.

    • Anonyymi

      sokeakin näkee, että kriisiä kohti mennään

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5057
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      17
      3416
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      24
      2720
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1780
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1352
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      235
      1253
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      72
      1042
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      922
    Aihe