Suomen elokuväsäätiö ei myöntänyt tuotantotukea Lapua 1976 elokuvalle. Vaikka perusarvomme Koti, Uskonto ja Isänmaa oli ilmeisen tarkoituksella pidetty elokuvassa taka-alalla.
Kulttuurimarxilainen elokuvasäätiö ei antanut tukea
Anonyymi-ap
32488
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Vihervasemmisto suosii omiaan.
Oliko tämä Seinäjoella tämä ?
Kenen perusarvo on muka jokin uskonto?
Kristinusko on yksi suomalainen perusarvo. Muuten, Spede Pasanen teki aikoinaan huumorielokuvia. Ne saavuttivat suuren kansansuosion. Mutta koskaan perusarvoja Koti, Uskonto ja Isänmaa ei niissä kyseenalaistettu. Elokuvasäätiö jätti Speden ilman tuotantotukea pääsääntöisesti. Vasemmisto on aina halunnut horjuttaa yhteiskuntarauhaa.
Kristinusko ei ole suomalainen perusarvo. Eikö sinua hävetä valehdella?
Elokuvasäätiö sijaitsee nykyään Seinäjoella?
Koti: Kotihan on se paikka, missä käymme lähinnä nukkumassa. Ei kotona nykyään nyhjätä, vaan elämä tapahtuu usein kodin ulkopuolella. Työ vie aikaa, lisäksi on harrastuksia, ystäviä, matkustelua, yms. Nykyihminen viettää valtaosan ajastaan jossain muualla kuin kotona.
Uskonto: Se on enemmänkin tapakulttuuria ja perinteiden muistelua nykyään, silloin harvoin kun ehkä pari kertaa vuodessa jossain kirkollisessa tilaisuudessa pyörähdetään, häät, hautajaiset, rippi, jne. Muutoin ihminen elää täysin kristinuskon ulkopuolella.
Isänmaa: Niin, olemme osa Euroopan Unionia, se mikä on Saksan etu, ei ole välttämättä aina Suomen etu, esimerkkinä vaikka Uniper, kaasusekoilu, sähkön hinnat, jne. Se että olemme muodollisesti isänmaallisia, tarkoittaa lähinnä sitä, että pönkitämme ponnisteluillamme lähinnä Saksan ja muiden suurten eu-maiden etua. Ja kituutamme täällä juuri ja juuri selviytyen, samalla kun Saksassa nautitaan halvoista hinnoista ja helposta elämästä sekä naureskellaan tyhmille suomalaisille. Se on kai isänmaallisuutta sitten.
Minä itse ja lähipiirini eivät elä kristinuskon ulkopuolella, vaan uskonto on koko ajan läsnä arjessa ja juhlassa. Rukoukset, hengellisissä tilaisuuksissa käyminen, hengelliset laulut.
Entä nuo kaksi muuta? Koti, isänmaa.
On teillä pienet kuplat. Ei ihme että sinulla ei ole lapsia.
Sinun pitäisi tehdä parannus ja ruveta käymään kirkossa useammin.
Sinun pitäisi tehdä parannus ja opiskella tieteitä ja faktoja.
Kulttuurimarxilaisuus ei pitkälle auta.
Työn ja pääoman välistä ristiriitaa ei enää koeta , mutta valitettavana piirteinä on sekulaarisuus, globalismi ja yhteiskuntavastaisuus.
Sekulaarisuus pelasti Euroopan.
mitä tukee siihen tarvitaan? este muutama huutaa niinkun tapana on,sitte pamahtaa,sitte muutama itkee...the end. lyhyt elokuva. ketä kiinostaa
Aloittaja on Persun possu valehtelee!!
Oletko käynyt katsomassa Lapua 1976?
Suomen Oscar-ehdokkaaksi olisi pitänyt ehdottomasti valita Lapua 1976, eikä mitään kaurismäkeä.
No ei todellakaan.
Kävin kattomas, surkia elokuva, liian pitkäveteenen, hohhoijaa, lähdin puolivälis baariin kun oli niin tylsää kattottavaa.
Hyvä elokuva
1960-luvulta alkaen on suosittu vasemmistolaisia elokuvia.
Islam on todellakin muslimille perusarvo?Liiallinen kristinuskon esiintuonti voi loukata hurskasta muslimia ehkä rasismia ja samalla suomen kuvan tahraamista ulkomailla?
Marxilainen suosii aina vasemmistolaisuutta.
Ovatko lentävät lautaset niitä marxilaista?
Ei tukea ei, ei.
Onko vielä muita pitäjiä etelä-pohjanmaalla jonka, palstalta nämä sun jutut puuttuu.. Ähtärin palstalle käys vielä pistääs.
Elokuvasäätiö antaa tukea sellaisille elokuville, jotka eivät lipputuloilla saa kuluja katetuksi. Eli tappiollisille taide kuville. Kuten Kaurismäki.
Tukea pitää jakaa tasapuolisesti joka elokuvalle. Tai sitten ei tukea ollenkaan, kuten vielä 50-luvulla oli. Valitettavasti taide ja vasemmistolaisuus mielletään samaksi asiaksi.
Seinäjoellako tämä tapahtui?
Turhapuro-elokuvat ovat parhaita.