Kerrostaloyhtiössämme asuu naishenkilö jolla on lemmikkinä kissa.Kyseinen rouva päästää kisuliinin keittiön ikkunasta pihalle,alakerroksessa kun asuu. Iitse kaupungille ja mirri jää saalistamaan oravanpoikia ja lintuja.No niitähän riittää.Mutta ongelmaksi onkin muodostunut herttaisen kisuliinin tarpeitten teko.Mikäs sen mukavampaa kuin vääntää rusetti tai lorauttaa pikku pissi lasten hiekkalaatikkoon tai keinukentälle.Vaihtelun vuoksi voi tietysti käväistä myös naapuritaloyhtiön pihalle.Kun omistajalle huomautetaan asiasta niin hän vain nauraa ivallisesti ja kertoo ettei ole hänen kissansa. Mikä avuksi.Lakihan sallii kissan oleskelun vapaana.
Ne ihanat lemmikit.
13
725
Vastaukset
- Anonyymi
Kissathan pitävät kalasta. Kunnon siivu anjovista arsenikki kastikkeessa.
- Anonyymi
Vastuullinen kissan omistaja ulkoiluttaisi lemmikkiänsä valjaissa. Heitteillejättö tuollainen toiminta, kun antaa kissansa liikkua missä huvittaa.,ja vielä kaupungin melskeessä. Eläin pois tuollaiselta ihmiseltä. 😡💩
- Anonyymi
Kissa oppii kyllä kulkemaan valjaissa , kokemusta on. Jos kissan omistaja on laiska lyllerö niin sitten se on vähän vaikeata.
- Anonyymi
Lasten hiekkalaatikoissa pitää olla siirrettävät kannet, sanoi kaupungin tarkastaja kun asiaa kyseltiin. Eri lemmikit käyvät kuulemma jättämässä jätöksiään.
- Anonyymi
Niin pitää olla. Mutta silti kissat täytyy pitää joko sisäkissoina tai ulkoiluttaa valjaissa.
- Anonyymi
12 kal. Vihtavuori Royal. Yksi annos tehoaa.
- Anonyymi
Tehoaako myös räksyttäviin rakkeihin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tehoaako myös räksyttäviin rakkeihin?
Toki tehoaa.Mutta jos ajattelit tehdä kintaita niin jokin muu menetelmä on parempi.
- Anonyymi
Joka kerta kun kissa todistettavasti käy tarpeillaan hiekkalaatikolla niin hiekka vaihdatetaan huoltoyhtiön toimesta.Lasku katin omistajalle.Se on helposti sellainen 500 erkkiä/kerta. Varoitus asukkaalle/ asunnon omistajalle.
- Anonyymi
Kissa pidettävä kiinni! Tappaja, tappaa ja leikkien kiduttaa saalistaan, pikkulinturessukoita ja muita elämään oikeutettuja. Ottakaa se katti kiinni jos näette ja viranomaisille.
- Anonyymi
Taidan tietää tapauksen. Tuulettelee myös asuntoaan rappukäytävään aina pitsa paisto päivinä. Myös joulun alla naapurit nauttivat sulotuoksuista kun hapankaali ja lipeäkala valmistuu. Lipeäkala jäähtyy pellavapyyhkeen alla. Pyyhkeet tietysti kuivataan taloyhtiön kuivaushuoneessa,, aivan ihanaa. Näin toimii pohjoisesta tullut kansankynttilä.
- Anonyymi
ei ongelmaa.Jos omistaja niin kaksi varoitusta ja haltuunotto.Jos vuokralainen niin varoitukset omistajalle.Luulenpa että noutaja tulee.
- Anonyymi
Ah niin ihanat, lipeäkala, kaalisoppa, lanttulaatikko, ja paistetut silakat, siinä tuoksujen sinfonia. Eikä tässä vielä kaikki, näihin sekoittuu myös kissan pissa. Vähän liippaa asian vierestä mutta menköön... joillakin on tapana tuulettaa portaikkoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2364016Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411481
- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37930Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770