Aika synkkiä näkymiä on nyt talouden saralta Suomessa. Merkit ovat samat kuin 90-luvun alun lamassa. Teollisuus sakkaa, korot nousevat ja jätti työttömyys. Nyt vain on paljon pahempaa tulossa. Ihmisten asuntovelat on esim aivan eri tasoilla nyt kuin yli 30 vuotta sitten. Silloin oli jätti velka, jos oli 300 000 markan asuntolaina, eli noin 50 000 euroa. Nykyään 50 000 ei ole yhtään mitään talo kaupoissa. Useimmilla voi olla pitkälti yli 100 000 euroakin asuntolainaa Parkanon tapaisessa käpykylässä. Kyyti tulee olemaan kylmää lähimmän vuoden aikana. Moni velkaperse menettää leasingautonsa, velka mökit ja talot. Elvistelyn aika loppuu ja istuminen "rahamiehenä" brankkarissa vaihtuu vuokra kämpän kylpyhuoneessa valmistettuun kiljuun. Näin tulee käymään aika monelle velkanousukkaalle. Ankeat vuodet ovat edessä. Ne selviävät, joilla ei ole velkaa tai sitä on olemattoman vähän. Velkaa paljon omaavat kaatuvat kaikki.
Lama tulossa.
9
1397
Vastaukset
- Anonyymi
Varmaan tilanne nyt sentään lähellekkään niin paha ole kuin 90-luvulla.
- Anonyymi
Yt uutisia ihan joka päivä. YT, YT, YT ,YT. . . . . (Petosjytky )
- Anonyymi
Nyt saakin kuitattua velat uudella lainalla. Voi taas tilata uuden sähköauton.
- Anonyymi
Huono vitsi. Lainan korot sen kuin nousee.
- Anonyymi
Firman piikkiin niin ei tarvi korkoja maksaa.
- Anonyymi
Varmaan sitten on muiden aika loistaa ja juoda puku päällä Konjakkia Wanhassa Brankkarissa.
- Anonyymi
2024 vuosi taitaa olla kyllä ankea, mitä yleiseen taloustilanteeseen tulee. Ainahan nousukaudet ovat lamaan päättyneet, eli olihan tämä ennustettavissa. Nyt vain on koko maailmantalous aika lailla heikossa hapessa. 90-luvun alun lama Suomessa oli ihan tyhmien poliittisten päätösten aikaansaama kotikutoinen romahdus.
- Anonyymi
Nordean pankkijonossa kuultua. Mies kysyi, että tiedätkö sinä, että miksi nyt on niin paljon työttömyyttä, hän itse vastasi siihen, että on lama.
- Anonyymi
Ei tule
- Anonyymi
Hienoa
- Anonyymi
On jo, esim monien pörssiosakkeiden arvo on vielä alempana kuin vuosi sitten ei toki kaikkien.
- Anonyymi
Haalikaa säilykkeitä lattiasta kattoon https://www.iltalehti.fi/ruoka-artikkelit/a/7b297504-6e49-492d-9224-cf3a4aa88f1a
- Anonyymi
Petosjytky tekee tuhoaan..
- Anonyymi
Jep. Tämä nyt istuva petosjytkyhallitus on ollut nyt vallassa 1,5 vuotta. Ja tuona aikana työttömyys on lisääntynyt noin 80 000. Siis Jumalauta työttömiä on tullut tuona aikana lisää 80 000 !! (( PETOSJYTKY )) YT YT YT,,,
- Anonyymi
Naton poijat tuloo parkanoon ja tuovat tollareita repulla tullessaan joten ostakaamme asema itselle tytöt ovat vastassa ameriikan joeta ja rikharttia ja raha haisoo
- Anonyymi
onneksi on sen verran rahaa ettei vaikuta lamat mitään.-90 luvun laman aikaan ostelin halpoja asuntoja tampereelta ja helsingista ja muutaman täältä parkanosta.nyt niitä on ja kohta 20 ja vuokrilla maksattanut kaikki .nyt ostelen lisää ja taas vuokralle ja rahaa tulee vaikka on jo ennestään.pitää lähtee vaihtaan toi auto uuteen kun on jo vuoden vanha.jos elät vanhan sanonnan mukaan naiset ja autot on käyttöö ja vaihtoo varten jos jompaan kumpaan rakastuu ja pitää liian kauan kumpikin tulee kalliiksi.jatkakaa te köyhät laman ihmettelemistä minä kun en ole semmosta huomannut paitsi tilillä näkyy olevan enempi rahaa kun viimeviikolla.ja taas ensviikolla on enempi ja tämä jatkuu.kyllä elämä' on kivaa kun osaa pelata saamansa kortit oikein.
- Anonyymi
Sitten heräsit mukavasta unesta yksiöstä elokankaankadun "sviitistäsi" ja muistelet koskas se kelapäivä taas olikaan, että saa Cooppia ässästä.
- Anonyymi
Sinne asemalle pitää nyt perustaa kuppila kun lama puree teslat ja muut patteri vehkeet pois ja velka talo menöö pankille. Niin sen jälkeen alkaa kalja käymään kaupaksi ja jukepoksi soittaa pettäjäntietä aamusta iltaan. Niin ja mussukat ovat pissa housuissa vanhojen perseaukisten yrittäjien kanssa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3894401Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483769KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1032738Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit162732Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92441Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212272Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511932Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181878- 1211843
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241419