Ukrainan merijalkaväki harjoittelee vesistöjen ylittämistä Panssari-Sisuilla

Anonyymi-ap

Hienoa Suomi!

Suomalaisia Pasi-panssariajoneuvoja on käytetty Ukrainassa viime syksystä lähtien.
Ukrainan merijalkaväen 1. erillispataljoona on julkaissut sosiaalisen median kanavissaan kuvia, joissa yksikön sotilaat harjoittelevat vesistöjen ylittämistä suomalaisvalmisteisilla XA-185 -kuljetuspanssariajoneuvoilla eli Panssari-Sisuilla.

Kuvissa näkyy kaksi Panssari-Sisua eli Pasia. Sisujen kylkiin on maalattu valkoinen ristimerkki, mutta muita kansallistunnuksia ajoneuvoissa ei ole nähtävillä. Kuvasarjassa Pasi ajaa veteen, kiertää vesialtaan ympäri ja palaa takaisin maihin.

Viestin mukaan pataljoonan sotilaat testasivat Pasien valmiutta ylittää vesistöjä sekä harjoittelivat Paseilla ajamista vedessä.

Suomi on lahjoittanut Ukrainalle sekä XA-180 että XA-185 -mallin Panssari-Sisuja, joista molemmat kykenevät ylittämään vesistöjä. Tarkkaa tietoa toimitettujen Pasien määrästä ei kuitenkaan ole. Ensimmäiset Sisut Ukrainalle toimitettiin viime vuoden syyskuusssa.

Samanlaiset Pasi-mallit ovat käytössä myös Viron, Norjan ja Ruotsin puolustusvoimissa.

Paseja käyttävä merijalkaväen 1. erillispataljoona on aiemmin ollut sijoitettuna Mykolaivin kaupunkiin lähellä Hersonia. Sosiaalisen median päivitysten mukaan se on viime aikoina taistellut Donetskin rintamalla Itä-Ukrainassa. Elokuussa se osallistui Urozhainen kylän vapauttamiseen osana vastahyökkäystä Etelä-Ukrainassa.

6

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siihen vielä päälle lamauttava tulitus ATAMCS ohjuksilla venäläisten asemiin ja vahva ilmatorjunta. Samaan aikaan venäjällä huutava pula tykistön ammuksista ja muista tarvikkeista! Slava Ukraini!

    • Anonyymi

      Pasi on arvostettu miehistön kuljetukseen suunniteltu ajoneuvo.
      Hyvä Suomi !
      Slava Ukraini !

      • Anonyymi

        Niitä venäläiset ovat todistettavasti tuhonneet ja vieneet jopa Moskovaan näyttelyyn Patriot-puistoon. Pitäähän se näyttää ihmisille millaisilla vehkeillä ukronatsit ajelevat.


    • Anonyymi

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/patria-suomalaispanssarien-lisensoiminen-ukrainaan-aarimmaisen-riskialtista-neuvottelut-kaydaan-hallitusten-valilla/8777432

      Suurin osa Ukrainan tällä hetkellä liittolaisiltaan saamasta kalustosta on peräisin niiden varastoista. Mutta koska ne ovat ehtymässä, Ukraina etsii keinoja varmistaa toimitusten jatkuminen.

      Patrian 6x6- ja 8x8-panssariajoneuvojen lippulaivoja on nähty kuvissa, jotka on otettu Ukrainan rintamalinjoilta taistelusta hyökkääviä venäläisjoukkoja vastaan. Se on merkki siitä, että osa niistä on saatu lahjoituksena.

      Puolan pääministeri Mateusz Morawiecki ilmoitti huhtikuussa, että Ukraina oli tilannut 100 Rosomak-panssariajoneuvoa. Nämä valmistetaan Reutersin tietojen mukaan Puolassa Patrian lisenssillä ja rahoittajina toimivat Euroopan unioni ja Yhdysvallat

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      76
      6086
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      27
      5707
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      21
      3168
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      183
      2714
    5. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      284
      2675
    6. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      22
      2306
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      104
      1639
    8. Elokapinan mielenosoitussarja alkaa

      Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,
      Maailman menoa
      389
      1534
    9. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      75
      1374
    10. Vaskikello osaa asiakaspalvelun

      Uskaltaako vaskikellolla asioida enää vai tuleeko turpaan, jos sinne menee? Täytyypä jatkossa hoitaa kaikki asiointi abc
      Pyhäjärvi
      44
      1329
    Aihe