Sisään tuli valtavan äänekäs 7 "hengen" matujoukko, ehkä 18-22 vuotiaita puolimustia työvoimapulasta pelastajia. Ohimot kaljuiksi ajettuina ja hattara päälaella he tyrkkivät ihmisiä kuin ei mitään olisi. Pitivät sellaista metakkaa, että koko myymälä raikui. Koetin olla piilossa hyllyjen takana mutta samalla tunsin sisälläni suunnatonta onnea siitä, että emme jääneet Impivaaralaiseksi syrjäkyläksi.
Olin tänään Vuosaaren LIDl,issä
Anonyymi-ap
511138
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
No Vuosaaressahan noita näkee. Perus arkea.
Roskikseen tuollaiset häiriköt.
Jännää kun poliisi ei hajoita kadulla näitä laumoja.
Ei ole tilaa.. Siellä ovat jo suomalaiset eläkeläiset.
Onko ne kuuroja vai muuten h---ja aina mölisevät yötä päivää.
Ne ei osaa puhua mitään alle 100 dB. Työsuojelunormiston mukaa se vaatisi kuulosuojainten käyttöä.
Outoa että vielä joku valkoihoinen asuu Vuosaaressa, aloittaja mikä sinun ihonväri on?
Minä muuten asuin päälle 30 vuotta sitten onnellisena Vuosaaressa. Kunnes somalit tulivat. Niitä alkoi yhtäkkiä kertyä mm. pihamaallemme joutilaina pällistelemään kohti asukkaiden ikkunoita. Ilmeisesti ikkunat ja parvekkeet olivat niille aivan uusi, eksoottinen kokemus: seinä, jonka läpi saattoi nähdä! Ilmassa leijuva, kukitettu, avoin pyykki- / kahvihuone!
Kun tuo pieni lauma idioottimaisesti suutaan ammollaan, siinä purkkaa jauhaen, niin että räkälangat vain kurkussa heiluivat, silmänvalkuaiset päässä ympäri muljahdellen, alkoivat jo oksettaa, vaikuttaa enemmänkin häiriöltä sekä vieraseläimistöltä rauhallisen valkoväestön sisäpihoilla (vuosaarelaisten koiratkin käyttäytyivät paremmin), päätin pakata omat matkalaukkuni ja muuttaa sivistyneempään kaupunginosaan, jossa tuohon eläimistöön ainakin vielä tuolloin harvemmin törmäsi. Olen hyvä ennustamaan, eli laskemaan 1+2.
Naapurikerrostalossamme on kuitenkin jo useita vuosia asunut joku arabiperhe, joiden perheriidat joskus kaikuvat yli muutoin hiljaisen koivikkomme. Välillä pihallaan huutaa muija, välillä äijä ite. Toisinaan on heillä juhlansa: 20 arabiautoa tungettu kasaan, tukkimaan taloyhtiönsä kaikki pelastustiet ja näiden sitten torvia kuorossa töötäten. Ympärileikataanko siellä jotain lapsiparkaa, kaikkien enojen ja setien yhteen ääneen mylvien ikkunoiden ulkopuolella? Vai mikä on juhlan nimi?
oksennan
Eva Biubau ainakin tykkää niistä kovasti.
Ja se kyllä näkyy ja kuuluu
Tuollaista se on kun näkee wc-pytyn ekaa kertaa elämässä....t.Somali mahmoud 27v.
Ne valkoihoiset ovat venäläisiä.
Kyse on muslimeista. He toimivat islamin oppien mukaisesti. He, muslimit, ovat muiden yläpuolella.
Ovat siis teitä ylempänä. Niin lukee heidän teksteissään. Heillä on myös oikeus alistaa ja häpäistä eri tavoin niitä, jotka eivät ole muslimeita.
Tässä (kevyesti) hieman aiheesta:
https://www.quora.com/Why-do-Muslims-think-that-Islam-is-superior-to-other-religions-Isn’t-this-thought-communal
Asunee muualla.
Olemme pelastuneet Junttilan ”pauloista”. Viherpunavasemmisto kunniaan …
Stockmannin herkusta tulee eväät ostettua, Ihan rauhassa siellä saa tehdä ostoksia.
Eivät käy sittarissakaan! Lidlissä en osta ihonhoitotutteita, kun ne availevat purkkeja ja rasvaavat itsensä. Sitten purkki kiinni ja hyllylle takaisin. Käsidesiaikaan ne käytti hyllyjen käsidesejä.
Niitten ongelma on vapaa kasvatus. Evät sano lapsillensa mitään, vaikka pomppivat hedelmien (oli appelsiineja) päällä kaupassa. Mä pesen kaikki tuotteet kun tulen kotiin, kun niitä on räkäkäsin näpelöity ilman ostoaikeita. kerran näin, kun pikkuinen istui ostoskärryssä ja nuoli kaikki kassan vieressä hyllyllä olevat purkkapussit. En osta niitäkään lidlistä.
Matut ottavat paistopisteen tuotteita pussiin ja syövät ne myymälässä. Cociksen kanssa tietysti ja roskat hyllyyn. Olen nähnyt monta kertaa. Hyllyistä löytyy tyhjiä laatikoita kun sisältö sullotaan taskuihin. Linkkarit kelpaa hyvin.
Ihanaa, että monikulttuurisuus lisääntyy Suomessakin.
Jep,joko avotulen teko olkkarin lattialle on sallittu ?
Avotuli kuuluu tehdä sähköuuniin.
Märät pyykit kuivataan kiukaalla.
Noi kaksi viimeistä sanaa,
ne ennenkaikkea.
”Impivaaralaiseksi syrjäkyläksi”
Mikä onni, on sentään perseileviä mamurenttuja.
Onkohan sama kun olin Lidlissä niin täytyi ihmetellä sitä mekkalaa🙄. Miksi pitää huutaa ja lapset riehuu! Kaikki vaan pyöritteli päitään ei voi sanoo jos huomauttais olisit rasisti🤔.
Rasisti sana on muotia nykyään, sitä viljellään tiuhaan.
eikö ihmiset saisi enää kaupassakaan käydä?
Kyllä saa käydä. Mutta paikalliselta Matu-klaanin päälliköltä on oltava kulkulupa ja lisäksi kk-maksullinen suojelusopimus kunnossa.
Silloin voit käydä kaupassasi. Se suojelusopimus takaa, että jos sua pikkasen kaljalasteinesi tuupitaankin ehkä kaupan pihalla, niin ei viedä nirriä kuitenkaan kokonaan pois.
Vuosaaren kaunis, merellinen kaupunginosa on luovutettu matujen haltuun.
On vain muisto vaan stadilaisten mielessä.
Minä taas käy töissä ja elän selvinpäin.
siis käyn n-kirjain uhotui. Onko joku tavannut töissä olevan persun?
Helsingin vois sahata irti ja työntää merelle kaikkineen.
Mitä se kiljusakki siellä tekee, takasin joka iikka.
Viherpunavassri se parkuu tukileikkauksista, kun on elänyt aina fattan tuilla, päivääkään ei ole käynyt työssä.
Sikakyösti päässä voisi tuprutella hermokaasua suihkepullosta tuolla aina kävellessään.
Samanlaisia kuin mustalaiset.
Vuosaaresta kannattaa pysyä kaukana Somalilandian vuoksi. Hirveä mesta.
Jos voisin, ottaisin matujoukkoa kädestä kiinni
ja saattelisin ne
reikäseen laivaan ja
laiva ulapalle.
Matuja on täällä jo niin paljon, ettei niisä pääse karkuun vaikka minne korpeen muuttaisit.
Älä valehtele natsi!
Uussuomalaiset ottavat valtaa
Mokka väkeä pukkaa koneinsinöörit
Ei ne metsiin tule. Kautta historian metsä on tuonut uhanalaiselle suomalaiselle turvan. Vaikuttaa, että se aika on taas tullut
Impivaarassa oli viihtyisää.
Miksi se pitää muuttaa Mogadishuksi?
Se on muutettu jo!
Taikaseinästä ihmeellinen luukku rahaa tulee
Värikartta muuttuu
Kelagold kaiken hoitaa
Ovat muslimeita ja toimivat islamin oppien mukaisesti.
LIDL:iin saavat asiakkaat tuoda eläimiä. Satakiloisiakin. Se on varsin joviaali kauppa.
S ja K-ketjun myymälöissä tullaan äkkiä huomauttamaan vaikka olisi ihan pikkuriikkinen kissi sylissä.
Siksi suosin LIDL:iä.
Niiden olemus antaa vastauksen siihen kysymykseen, että miksi niiden omissa maissaan on aina ja kaikki päin persettä. Vika on geeneissä.
Satukirjailija vauhdissa tässä ketjussa.