Sikarutto on Afrikasta

Anonyymi-ap

Afrikkalainen sikarutto on virussairaus, joka leviää hyvin helposti tartunnan saaneiden sikaeläinten lihan ja niiden eritteillä saastuneiden tavaroiden välityksellä. Tauti on monessa maassa levinnyt uusille alueille ihmisten varomattoman toiminnan seurauksena.

Fagerstan alueelta, Keski-Ruotsista löytyneestä kuolleesta villisiasta todettiin afrikkalaista sikaruttoa 6. syyskuuta. ASF-tartuntoja on mahdollisesti ollut seudun villisioissa jo pidempään, sillä alueelta on löytynyt lisää tartunnan saaneita villisikoja.

9

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä ota afrikkalaista kuskia.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        🔞 ­N­­­y­­m­­­f­­o­m­­a­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18010831L

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Miksi tällä palstalla?

    • Anonyymi

      Kiitos, Juha ja Anne taksiuudistuksesta 2018. Valitettavasti ymmärtämättömät ovat jälkeenne yrittäneet hyvää työtänne vesittää.
      Ja viimeksi muttei merkitykseltään vähäisimpänä uudistuksen seurauksena saimme viriilejä, 17-100 vuotiaiden naisten siunattuun tilaan saattamiseen päteviä kuljettajia alalle korvaamaan mieskunnottomia kantasuomalaisia:
      Joka neljännen suomalaismiehen sperma on niin kehnoa, että sillä on hyvin hankalaa tai mahdotonta saada lapsia. ”Kannattaahan tästä ilmiöstä vähän olla huolissaan.”
      https://www.hs.fi/visio/art-2000008871481.html?share=747420e04548eb1f096576f8b99a2114

      • Anonyymi

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jurripeikko on Suomesta.
      Heidän pääsynsä taksiin häiritsemään työtään tekevää kuljettajaa tulisi estää. Taksit eivät ole tarkoitettu rahattomien, rähisevien ja tyypillisesti rasististen kantasuomalaisten kulkuvälineiksi.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ruotsissa todettu afrikkalaisen sikaruton (ASF) leviäminen on nostanut riskiä taudin leviämisestä myös Suomeen.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6294
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe