Työmarkkinoiden vahvistaminen edellyttää, että työmarkkinoilla esiintyviin väärinkäytöksiin puututaan tehokkaasti ja ennakoiden. Hallitusohjelman tavoitteiden saavuttamiseksi valmistellaan hyväksikäytön ehkäisemisen ja torjumisen toimenpideohjelma vuoden 2023 loppuun mennessä.
Viime vuosina Suomessa on paljastunut ennätysmäärä työperäisiä hyväksikäyttötapauksia ja epäilyjä. Uusia työperäisen hyväksikäytön ilmiöitä syntyy myös jatkuvasti esimerkiksi työnteon uusien muotojen ympärille. Taksialalla valeyrittäjinä toimivat välitysyhtiöiden rengit.
Rangaistavuutta kiristetään hallitusohjelman mukaisesti: esimerkiksi törkeästä työelämässä tapahtuvasta hyväksikäytöstä, kuten alipalkkauksesta, saisi jatkossa vankeusrangaistuksen. Viranomaisten yhteistyömahdollisuuksia parannetaan muun muassa varmistamalla tiedonsaanti- ja tiedonanto-oikeudet oma-aloitteisesti viranomaisten välillä.
Hallituksen tavoitteena on myös kohdentaa työsuojelun resursseja tehokkaammin. Lisäksi laskutuspalveluyrityksille luodaan rekisteröitymisvelvollisuus, jolla pyritään vähentämään mahdollisuuksia naamioida työsuhteita yritystoiminnaksi, kuten taksialalla on tehty. Todellisuudessahan välitysyhtiöt ovat työnantajia ja renkiautoilijat työsuhteessa.
Hyväksikäyttö kitkettävä työmarkkinoilta
12
408
Vastaukset
- Anonyymi
Autoilijarengit nauttivat alistamisesta.
- Anonyymi
Etpä taida ymmärtää, että jokainen taksiyrittäjä on YRITTÄJÄ,, ei siis työsuhteessa välitysyhtiöön!
Kuinka monta kertaa tämä on sinulle kerrottava?- Anonyymi
Nää renkiautoilija läpät on entisten renkien keksimiä. Ne on katkeria kun se taksiautoilijan elämä ei ollutkaan sitä alituista Thaimaan matkailua ja baarissa istumista. Nyt ne möyhää täällä että välitysyhtiöltä pittää saaha saikkupäivät, ylityökorvaukset ja kiinteä palkka. Liikuttavaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nää renkiautoilija läpät on entisten renkien keksimiä. Ne on katkeria kun se taksiautoilijan elämä ei ollutkaan sitä alituista Thaimaan matkailua ja baarissa istumista. Nyt ne möyhää täällä että välitysyhtiöltä pittää saaha saikkupäivät, ylityökorvaukset ja kiinteä palkka. Liikuttavaa.
Näinhän se oli, ennen taksiautoilijan olikin mahdollista matkustella thaimaassa usein, tänä päivänä ei ole enää kun kilpailu on kovempaa ja on pakko ajaa itsekin!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näinhän se oli, ennen taksiautoilijan olikin mahdollista matkustella thaimaassa usein, tänä päivänä ei ole enää kun kilpailu on kovempaa ja on pakko ajaa itsekin!
Taksiautoilijat kävivät homostelemassa kehitysmaissa, kun rahaa ei ollut matkustaa normaalihintaisiin maihin. Köyhät käyvät Thaimaassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taksiautoilijat kävivät homostelemassa kehitysmaissa, kun rahaa ei ollut matkustaa normaalihintaisiin maihin. Köyhät käyvät Thaimaassa.
Pedofiilit lennätetään Thaikkuun verottomalla kerosiinilla. N. 420 l per pedari per edestakainen lento. Niin viralliset kuin pimeät taksit maksavat polttoaineessaan veroa yli 60 %.
Eli pedarin kalun kastaminen kaksitoistavuotiaaseen on tärkeämpää, kuin ihmisten kuskaus Suomessa?
Hiilijalanjälki? - Juhlapuheiden aihe. Ei muuta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taksiautoilijat kävivät homostelemassa kehitysmaissa, kun rahaa ei ollut matkustaa normaalihintaisiin maihin. Köyhät käyvät Thaimaassa.
Jaaha. Entinen renki kaivoi homokortin esiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jaaha. Entinen renki kaivoi homokortin esiin.
Sinunkin kannattaisi kokeilla joskus heteroseksiä. Osta pano, kun et muuten ole koskaan saanut. Vai eikö saldo riitä?
- Anonyymi
Välitysyhtiöt jakelevat määräyksiä välitykseensä kuuluville takseille, että EUssa tulossa olevan lain mukaan täyttyisivät ehdot, joiden vallitessa taksit olisivat työsuhteessa välitysyhtiöön eivätkä nykyisessä keinotekoisessa asemassa yrittäjinä:
https://www.hs.fi/talous/art-2000009651433.html?share=1a75d8e50871f66c58c342f7001863c2
Ainakin kaiken maailman pentikäisten tulisi ottaa asia huomioon määräyksiään takseille heitellessään jos ja kun kaikkien EUn jäsenvaltioiden jo hyväksymä luonnos laiksi hyväksytään EUn parlamentissa. - Anonyymi
Eikö duunari enää itse kykene katsomaan eteensä ja valikoimaan mikä sopii ? Mitäs paskahousuja nynneröitä duuneissa loisii ?
- Anonyymi
Suurten välitysyhtiöiden välitykseen kuuluvia n.s. yrittäjiä voidaan verrata asemansa puolesta ruokalähetteihin ja heidät tulisi ruokalähettien tavoin saada työsuhteen ja työaikasuojelun turvaan:
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000009852915.html - Anonyymi
Euroopan komission mukaan kyse on työsuhteesta. Välitysyhtiöiden ja heidän renkiensä (taksiyrittäjien) välisissä suhteissa täyttyy kaikki komission asettamat kriteerit.
Komission määritelmän mukaan digitaalinen työnvälitysalusta “oletetaan” työnantajaksi, jos sillä on riittävästi ohjausvaltaa työntekijään nähden. Vallan määrän arvioimiseksi komissio julkaisi seuraavan alustavan kriteeristön:
Määrittääkö yhtiö työn tekijän palkkiotason tai sille katon?
Valvooko yhtiö työsuorituksia sähköisesti?
Rajoittaako yhtiö työntekijöiden mahdollisuuksia valita työaikansa – ottaa töitä vastaan tai kieltäytyä niistä? Kieltääkö yhtiö alihankkijoiden tai sijaisten käytön?
Asettaako yhtiö erityisen sitovia sääntöjä työntekijän ulkonäölle, käytökselle tai muulle työn suorittamiselle?
Rajoittaako yhtiö työntekijän mahdollisuuksia rakentaa omaa asiakaskuntaa tai tehdä työtä jollekin muulle?
https://yle.fi/a/3-12221445
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741